Ana Sayfa DENEYİMLERİM Spirulina nedir ve ne için kullanılır? 

Spirulina nedir ve ne için kullanılır? 

989
spirulina nedir

Günlük koşturma, şehir hayatı, iş yaşamı bazen bizi hareketsizliğe itebiliyor. Bir de üzerine dengesiz beslenme de eklenince sağlığımızda istemediğimiz sonuçlar doğurabiliyor. Jetgiller gibi yaşadığımız hayatta dinç kalmak için bilim kurgu filmlerini bile kıskandıracak nitelikteki “süper gıdaların” kullanımı oldukça yaygınlaştı. Biz koşturup hastalandıkça, sağlıklı yaşam tarzı ilgimizi daha çok çeker hale geldi.

Spirulina, yeryüzündeki en iyi oksijen üreticisi mavi yeşil alglerin toz ya da kapsül halinde besin formuna dönüşmüş hali. İçerisindeki E vitamini, çinko ve manganez hem besin olarak tüketildiğinde hem de cilde maske olarak uygulandığında faydalı bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. 

Adı kulağa değişik geldiği için bu besin de nereden çıktı diye bir soru oluşabiliyor aklımızda. Aslında hem karada hem de suda yaşayabilen mavi yeşil algler Dünya’da ilk ortaya çıkan canlılardan biri. Mavi yeşil algler özel bir kurutmayla toz ya da kapsül formuna dönüştürülüyor ve böylelikle ortaya spirulina çıkıyor. 

Spirulinanın yararları nedir?

Spirulina doğal ve kolay bir yoldan vitamin ve mineral alımını artırmak için son zamanlarda besleyici takviye olarak sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Ben de bu süper gıdayı hayatıma 1 senedir düzenli bir şekilde adapte ettim. Hayatımdaki en pozitif etkisi D ve B12 açısından oldukça zengin olmasıyla, unutkanlık ve halsizlik gibi olumsuz durumların önüne geçmesi oldu.

Ham kakao gibi tüketildiğinde mutluluk veren 2 gıdadan biri olduğu için mod yükseltici bir besin olarak da tercih ediyorum. Üstelik kilo da aldırmıyor.  Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verdirme etkisinin olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Spirulina kullanımını özellikle mevsim geçişlerinde artırmaya özen gösteriyorum. Doğal antioksidan olma özelliği taşıdığı ve bağışıklığı artırdığı için hastalıklara karşı koruma etkisine sahip oluyor. Enerji seviyesini yükselterek yorgunluğa ve strese iyi geliyor. Bunun yanında konsantrasyonu ve hafızayı güçlendiriyor. Özellikle işyerinde mesai başlamadan almayı tercih ediyorum.

Spirulina bitkisel bir protein kaynağı olmasıyla hem vegan ve vejetaryenler için hem de hayvansal gıdayı azaltmak isteyenler için uygun seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle kapsül veya tablet halinde kullanımda oldukça pratik. Toz halinde satılan formuysa smoothieler’le tüketilebilir. Spirulina ürünlerini merak ediyorsanız bıraktığım linkten inceleyebilirsiniz. 

En pratik smoothie tarafı için de blog yazımı inceleyebilirsiniz.

Herkese sağlıklı ve enerjik günler diliyorum.

Seyahat ve yaşam ipuçları için beni Instagram’da takip edin

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ezgi Çoban ⋆ Travel Diary (@yerimdeduramiyorum)’in paylaştığı bir gönderi ()

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.