Ana Sayfa SEYAHAT 101 Airbnb Nedir, Airbnb Evi Nasıl Kiralanır?

Airbnb Nedir, Airbnb Evi Nasıl Kiralanır?

4440
Airbnb
Airbnb nedir, nasıl kullanılır?

Airbnb Nedir? 

Airbnb seyahat ettiğiniz yerlerde ev kiralamaya yarayan bir platform. Seyahatselerlerle, ev sahiplerini buluşturan Airbnb güvenilir ve kullanışlı olmasıyla gezginlerin kalacak yer ararken başvurduğu ilk seçeneklerden biri oluyor. 

Airbnb Kuruluş Hikayesi

Airbed and breakfast kelimelerinin birleşiminden oluşan Airbnb 2008 yılında ev kiralarını ödemekte zorlanan Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı iki arkadaş tarafından kuruluyor. Bu iki kafadar evlerine şişme yatak alıp, kahvaltı servis ederek Airbnb’nin temellerini atıyorlar. Çok basit ve etkili bir fikirle kurulan Airbnb günümüzde o kadar çok kişi tarafından kullanılıyor ki ederi milyar dolarlarla ölçülür hale geliyor. 

Sitelerinde Dünya genelinde 2 milyon kişinin herhangi bir gecede 100.000 şehirde Airbnb evlerinde konakladığı notunu düşmüşler. Airbnb 191 ülkede 6 milyondan fazla kayıtla en büyük beş otel zincirinin toplamından daha fazla kalacak yer sunuyor. Bugün neredeyse dünyanın her yerinde, her keseye uygun seçenekler sunan Airbnb sayesinde her ülkenin lokal ortamında konaklama fırsatı yakalayabiliyoruz. Tüm evi komple kiralayacağımız gibi, oda kiralama seçeneklerimiz de bulunuyor. Türkiye’de Covid-19 öncesi yeni yeni devreye giren “Deneyimler” seçeneği de var. Bu bölüm sayesinde 2-3 saatlik fotoğraf turları, yemek pişirme ve gastro turlar gibi seçenekler bulunuyor. 

Airbnb’den Nasıl İndirim (Seyahat Kredisi) Alabilirim?

Airbnb’de evinizi kiraya vermek ya da ev kiralamak için birinci aşama olan profil oluşturma aşamasını tamamlamanız gerekiyor. Eğer size vereceğim referans linkten kayıt olursanız 118 Dolar ve üstü ilk konaklamanızda 19 Dolar kadar indirim alacaksınız. 24 dolar ve üzeri değerdeki bir Deneyim için de 7 Dolarlık indirim cüzdanınıza yüklenmiş olacak. 

Vermiş olduğum indirim linkini 2. bir hesap oluşturarak da kullanabilirsiniz.

Görsele tıklayarak kayıt olun 26 Dolarlık indirimi kaçırmayın
Görsele tıklayarak kayıt olun 26 Dolarlık indirimi kaçırmayın

Airbnb’ye Nasıl Üye Olabilirim? 

Yukarıdaki linke tıklayarak Kaydol butonuna basıp bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Üyeliğinizi Facebook, Google ya da e-posta ile birkaç dakika içinde oluşturabiliyorsunuz. İlk aşamada kişisel bilgiler isteniyor. Bu adımda diğer sosyal medya hesaplarınızla profil doğrulaması yapmanızı ve bilgilerinizi eksiksiz ve özenli bir şekilde girmenizi tavsiye ederim. Ne kadar güven uyandırırsak bir evi kiralayabilmemiz o oranda kolaylaşıyor. Profil fotoğrafı kısmının da atlanmaması gereken bir konu olduğunu ekleyeyim. Sonuçta siz evinize kimin geleceğini bilmek isterdiniz değil mi? 

Bir sonraki adımda profilinizi Nüfus cüzdanı, pasaport gibi bir kimliğinizle doğrulamanız isteniyor. Ben bu adımı da ev sahipleri açısından gerekli buluyorum. Bir otele de gittiğimizde kimlik bilgileriyle giriş yapıyoruz. Airbnb’ye de bu şekilde katılmak garip gelmiyor. Kimlik doğrulama işlemini bitirdikten sonra Airbnb’de konaklayacak bir yer bulabilir,evimizi ya da odamızı kiraya verebiliriz. üstelik bir de deneyim sunup/deneyim hizmeti alabiliriz.

Airbnb’de Ev Nasıl Bulunur?

Arama kısmına seyahat edeceğimiz şehri, seyahat tarihlerimizi ve kaç kişi seyahat edeceğimizi yazdıktan sonra uygun olan evler listenecek! Bu aşama aslında basit. Bence önemli olanı içimize en çok sinen evi bulabilmek. Tüm hoşlandığımız evleri favoriye eklersek tekrar geri dönüp favoriler arasından seçim yapmak kolaylaşacak. 

Airbnb’de ev kiralamak için ilk adım gideceğimiz yer ve tarihleri arama kutucuğuna yazmak olacak

Arama yaparken; en üst kısımda iptal esnekliği, yerin türü, fiyat, odalar ve çeşitli olanaklarla alakalı filtreler çıkacak. Size hepsinden kısa kısa bahsetmek isterim.

Airbnb’de bazı evler iptal etmek istememiz durumunda geri ödeme yapmaz, bazıları da belirli koşullarda yapar. İptal esnekliği kısmında “Yalnızca iptal esnekliği sunan yerleri göster” diye işaretlersek seyahat iptali durumunda en az zararla iptalimizi gerçekleştirebiliriz. 

Eğer bu seçeceği işaretlerseniz iptal durumunda paranızın büyük bir bölümünü alabiliyorsunuz. Rezervasyon aşamasında iptal koşullarını dikkatle incelemenizi tavsiye ederim

Yerin türü filtresinde; yerin tamamı, özel oda, otel odası ve müşterek oda gibi seçenekler bulunuyor. Başkalarıyla ortak kullanım alanlarına sahip olmak istemezseniz mutlaka yerin tamamı seçeneğini işaretlemenizi öneririm. 

Fiyat filtresinde üst ve alt sınırlar belirleyerek beklentinize en yakın ev/oda için arama yapabilirsiniz. Bu seçenek bütçeniz dahilinde olmayan opsiyonları elemenizi sağlar. 

Daha fazla filtre kısmındaysa yatak sayısından, evde saç kurutma makinesi var mı gibi sorulara kadar seçeneklerinizi daraltmak mümkün! Eğer evi acilen tutmanız gerekiyorsa “anında rezervasyon” seçeneğiyle direkt kiralayabileceğiniz seçeneklere erişirsiniz. Airbnb sisteminde normalde ev sahibine bir not yazıp onun onayını beklersiniz. Bu seçenek onay aşaması olmayan hızlı ve kesin bir çözümdür.

Airbnb’deki Evin İyi Olduğundan Nasıl Emin Olacağım?

Airbnb’den ev kiralarken tüm koşulları detaylıca incelemek çok önemli. Eğer takıldığınız bir nokta varsa “Ev sahibi ile iletişime geç” kısmından mutlaka kafanızda oluşan soruları sorun. Biz 2018 yılında İzlanda’ya gittiğimizde detaylı incelemediğimiz için paravanla kapatılan bir odada konaklamıştık.

Airbnb’de bir evin ve ev sahibinin beklentinizle ne kadar örtüşeceğini en net şekilde yorumlar kısmından görebilirsiniz. Ben Airbnb’de açılan yorumu olmayan yeni kayıtlara biraz temkinli yaklaşıyorum açıkçası.

Bir ev kaydında aşağı doğru inerseniz konukların ev deneyimleri hakkında yazdığı geri dönüşleri görebilirsiniz

Airbnb’de Nasıl Rezervasyon Yapılır? 

Gönlünüze göre bir ev bulduğunuzda rezervasyon yaparak işlemini başlatabilirsiniz. Eğer “anında rezervasyon” seçeneğini seçmezseniz ev sahibine göndermek üzere ufak bir not eklemeniz beklenir. Ben bu kısımda seyahate kiminle çıktığımı, seyahat amacımı birkaç cümleyle özetliyorum. Henüz reddedildiğim olmadı. Bunda profil bilgilerimin tam olmasının da etkili olduğunu düşünüyorum. 

Ev sahibi rezervasyonunuzu onayladığında ücreti eklediğiniz ödeme yöntemiyle çekilir. 

Airbnb Güvenli Bir Platform mu?

Airbnb, bilinçli kullanıldığında güvenilir bir platform. Bana kalırsa yeni açılan ev kayıtlarına rezervasyon yaparken dikkatli olunması gerekiyor. Ben hiç referansı olmayan evlerde konaklamayı tercih etmiyorum. Birkaç olumsuz yorumu bulunan evler de içimi rahat ettirmiyor. Genellikle profilinde “Süper Ev Sahibi” yazan kişilerin profillerini tercih etmeye çalışıyorum. Bir rezervasyon yapmadan mutlaka ev sahibinin yorumlarını okumanızı ve evin kendi isteklerinizi tamamen karşılayıp karşılamadığına bakmanızı öneririm. Ufak bir ayrıntı belki ama kışın seyahat ettiğiniz bir evde kurutma makinesi var mı diye bakmak bile gerekiyor.

Airbnb’de ev sahipleri de misafirler de yorum yazabiliyor. Platformu güvenli kılan unsurlardan biri karşılıklı yorum yazılabilmesi

Airbnb’de Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? 

  • Dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri kiraladığımız mülk tipinin çeşidi olacak. Herhangi biriyle ortak bir alan kullanmak istemiyorsanız “Yerin Tamamı” seçeneğini işaretlediğinize emin olun yoksa kendizi salonda bir kanepede yatarken bulmayın 🙂
  • İptal koşullarına dikkat ederek rezeryasyon yapılması önemli noktalardan biri. Herhangi bir aksilik karşısında seyahatinizi iptal ederseniz, ücretinizin büyük bir kısmını alacağınız seçeneği işaretlemeniz gerekir.
  • Ev sahibinin evle alakalı yazdığı kurallara dikkat edin. Evcil hayvan kabulü ya da sigara içilip içilmemesi ile alakalı size uygun olan seçenekli bir evi seçin.
  • Eve giriş ve çıkış saatlerine dikkat edin. Özellikle yurtdışına çıkıyorsanız ve internetinizi kullanamayacak durumdaysanız eve girişi önceden kararlaştırmadıysanız zor durumda kalabilirsiniz. Seyahatten birkaç gün önce eve giriş yöntemini ev sahibini mesaj atarak netleştirin. Bazı ev sahipleri buluşarak bazısı şifresini önceden size ileteceği pin kutusuyla girişi sağlayabiliyor. Benim en komik deneyimim anahtarı taşın, saksının içine koyan ev sahipleriyle olmuştu 🙂 
  • Gene internet kullanamayacağınız bir durum varsa çevrimdışı haritalar özelliğinizi aktif hale getirin ve mutlaka evin açık adresini bir deftere yazın. Bakın telefon da demiyorum kağıt kalemle not alın. Temkinli olmanın hiçbir cefasını çekmezsiniz. Ek olarak ev sahibinin telefon numarası açıkça belirtilmediyse numarasını da isteyebilirsiniz. 
  • Evden çıkmadan önce ev sahibiyle anahtarı nereye bırakmanız gerektiğini netleştirin. Ev anahtarını kaybetmeniz veya kasıtlı olarak sorumsuzca davranmanız kötü yorumlar almanıza sebep olabilir.
  • Konaklamanız bittikten bir süre sonra Airbnb ev ve ev sahibiyle alakalı memnuniyet maili atacak. Bu yorumlar ev kaydında gözüküyor. Memnun kaldığınız ya da kalmadığınız durumları kibar bir dille belirtin. 
  • Kaldığınız evi temiz bırakmaya özen gösterin. Tamam, bazı ev sahipleri temizlik ücreti alıyor fakat ortalığı berbat halde bırakırsanız profilinize iyi olmayan yorumlar gelebilir. 
  • Fazla olmasa da olumsuzluk yaşama ihtimaliniz de olabilir. Bu noktada Airbnb Müşteri Hizmetleri ile görüşün. Size hemen yeni bir ev ayarlarlar ya da ücret iadesi yaparlar. Hakkınızı aramaktan asla ama asla çekinmeyin. Evde kırık dökük, hijyen sorunu vb bir şeyle karşılaşırsanız fotoğrafını çekin ve Müşteri Hizmetleri ve ev sahibiyle paylaşın ki sizin yapmadığınıza dair elinizde kanıtınız olsun.
  • Son olarak Airbnb kullanmaktan korkmayın. Çekinceleriniz varsa işe yurt içi ile başlayın, deneyim kazandıkça yurt dışında da konaklayabilirsiniz. Airbnb sayesinde çok güzel evlerde uyguna konaklayıp güzel deneyimler elde ettim. Aşağıdaki kare Urla’da konakladığımız bir bağ evinden <3

Airbnb Müşteri Hizmetleri’yle Görüşebilir miyim? 

Airbnb Yardım Merkezi üzerinden hoşnut olmadığınız ya da yardıma ihtiyacınız olan konuları iletebilirsiniz. Bence eş zamanlı olarak Instagram ve/ya Twitter üzerinden de iletişime geçmek oldukça etkili oluyor. 

Beni Instagram’da Takip Et

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.