Ana Sayfa SEYAHATLER Kars Bavulunda Bulunması Gerekenler

Kars Bavulunda Bulunması Gerekenler

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve ziyaret akınına uğrayan Doğu’nun Berlin’i Kars soğuk havasıyla ünlü bir şehir. Yaptığım Doğu Ekspresi ve Kars seyahati sonrasında bavulunuzda neler bulundurmanız gerektiğini bu yazıda derleme ihtiyacı hissettim.

18506
Bavulumda neler vardı?

Kars son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve ziyaret akınına uğrayan bir şehir haline geldi. Adeta Doğu’nun Berlin’i olan Kars için akla gelen ilk şeylerden biri soğuk havası. Yaptığım Doğu Ekspresi ve Kars seyahati sonrasında bavulunuzda neler bulundurmanız gerektiğini bu yazıda derleme ihtiyacı hissettim. Son 30 yılın en sıcak kışına denk gelsek de Kars soğuk bir yer, kabul edelim. O yüzden bu yazıyı okumadan Kars bavulunuzu hazırlamayın! Seyahat bavulunuzda neleri bulundurmanız gerektiğini anlattığım diğer yazı için tıklayın.

Doğu Ekspresi’yle yolculuk yapacaklar için olmazsa olmazlar; 

Kars’a ulaşmak için birbirinden güzel manzaraları görme olanağı tanıyan Doğu Ekspresi seyahatini tercih ettik. Yolculuk 24 saatten uzun sürdüğü için oldukça tedarikli bir şekilde trende yerlerimizi aldık. Olay bavulu hazırlamak değil, peki bileti nasıl oldu da alabildin diyenleri bu yazıya alalım.

Kısa seyahatlerde en iyisi sırt çantası kullanmak oluyor. Bu konuda Dekathlon’un kabin boy çantaları şahane!
 • Tren hiçbir durakta 5-10 dakikadan fazla beklemiyor. Yalnızca Erzurum’da cağ kebap almak belirli bir vaktiniz oluyor. Erzurum’a da varış ertesi güne denk geldiği için yiyecek, içecek problemini trene binmeden halletmeniz gerekiyor. Merkez garda Migros Jet, Bim gibi marketler bulunuyor.
 • Trende bir kantin bulunuyor olsa da yemekleri çok iç açıcı gözükmüyordu. Çay ve kahve de oldukça vasat. Ben güzel çay, kahve içmeden ayılamam, başım ağrır, kendime gelemem gibi bir karakteriniz varsa yanınıza kettle, türk kahvesi makinesi almanızı tavsiye ederim.
 • Örtülü kuşetli vagonlarda tek bir priz bulunduğu için belki üçlü priz almak isteyebilirsiniz.
 • Yol uzun olduğu için kitap, kindle, belki oyun kartı 
 • Tuvaletlerde gün sonuna doğru tuvalet kağıdı bitebiliyor.
 • Odanın ambiyansını yılbaşı süsü, mum gibi ögelerle rahatlıkla değiştirebiliyorsunuz. Benim bu aralar sarı ışık takıntım olduğu için odamdaki ışığı yanımda taşıdım 🙂
 • Bu ambiyansa bir de müzik ekleyin, JBL hoparlör boyundan büyük işler başarıyor.
JBL hoparlör tren odasında müzik dinlemek için birebir!

Kars ’tayken nelere ihtiyacınız olacak? 

Kars’ta kar yerine yağmura denk gelmiş olsak da kıyafetlerimizi eksiksiz hazırlamamız hayatımızı kolaylaştırdı diyebilirim. Genelde soğuğu sevmeyen ve soğuk şehirlerden kaçan bir yapım var. Bu yüzden hiç kışlık ekipmanım yoktu. Kars’a gideceğimiz için alışverişimi fiyat, performans oranının iyi olması sebebiyle Decathlon’dan yaptım.

 • Çokça polar, içlik ve kayak montu, eldiven: Bu link ve diğer linkteki polarları tercih ettim ve baya sıcak tutuyorlar.
 • İçlik için gene Decathlon’u tercih edebilirsiniz ya da Tchibo dönemsel olarak kayak serisi getirebiliyor.
 • Kayak montu için canım arkadaşlarım sponsor oldular bana. Biri North Face, diğeri Decathlon’du. Kayak montu alırken önemli olan bedeninize sıkı bir şekilde oturmaması ya da çok bol olmaması.
 • Dokunmatik diye satılan ama bir türlü işe yaramayan polar eldivenler yerine iç eldivenden alın. Üzerine de mis gibi deri eldiveninizi giyip, rahat edersiniz.
 • Kar botu: Sanırım her 2 kadından 1’i linkteki kar botunu tercih etti ama bence bu bot ya ayağın terlemesine sebep alıyor ya da su alıyor. Önerim bot için farklı bir markadan alışveriş yapmanız.
 • Soğuk algınlığı riskine karşı ilaçlarınızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.
 • Donmamak için çay, kahve taşıyabilmeniz için termos

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.