Ana Sayfa DENEYİMLERİM Yurtdışından Alınan Telefon Nasıl Kaydedilir?

Yurtdışından Alınan Telefon Nasıl Kaydedilir?

3098

Dolar, Euro her ne kadar artmış, olsa da gündemimizde genelde yurtdışından telefon alıp, Türkiye’de pasaporta kaydettirmek oluyor. Kayıt işlem ücreti artmış olsa bile yurtdışından telefon almak hala avantajlı konumda. Bu yazıda yurtdışından telefon alıp pasaportuna işlettiren biri olarak yeni telefonunu Türkiye’de nasıl kullanacağını anlatacağım. Yurtdışı telefon kaydı sürecinde hiçbir noktayı atlamadan sırasıyla okumanı öneririm. 

Yurtdışından aldığım telefonu Türkiye’de nasıl kullanırım?      

Aldığın telefonu Türkiye’de kullanabilmen için devlete bu durumu e-devlet üzerinden bildirdiğin sürece kullanmanda bir sakınca yok. Bu işlemi tek seferlik yapacaksın, gözünüzü korkutmasın 🙂 

Yurtdışından gelen telefon kaç günde kapanır? 

Telefonunu kaydettirmek için 4 ay kadar bir zamanın var. 

Tek seferde kaç telefon getirebilirim? 

Aklın hemen bavul ticaretine gitmesin. Kaydedebileceğin telefonun bir sınırı var. O da 1 adetle sınırlı. 1 adetten fazla telefonu yanında getirirsen ekstra vergilendiriliyorsun 🙂

Yurtdışından telefon almamın ne gibi bir artısı var? 

Gittiğimiz ülkenin vatandaşı değilse vergi indirimi alabiliyoruz. Bu olayın adına ‘’Tax Free’’ diyorlar. Ben telefonumu İngiltere’den arkadaşım üzerinden getirdiğimde bu indirimi alabilmiştim. Bu işlemi nasıl yapacağın ayrı bir yazı konusu tabii. Ne kadar ücret iadesi alacağın eklediğim linkte mevcut.

Yurtdışından telefon almamın ne gibi bir dezavantajı var? 

Ben bir Apple kullanıcısıyım. Apple, Avrupa’dan alınan telefonlara 1 yıl garanti veriyorken, Amerika’dan alınan telefonlara Türkiye’de garanti sürecine almıyor. 

Telefonların modellerine göre yedek parçaları da değişiyor. Örneğin ben Apple’a batarya değişimi için başvurduğumda benim modelim için hizmet veremediklerini söylediler 🙁 

Telefonumu kaydettirmem için nelere dikkat edeceğim? 

En önemli mevzulardan biri belki de bu. Pasaportuna son 2 yıl içinde herhangi bir telefon kaydettirmemiş olman ve son 120 gün içinde yurtdışına giriş çıkış yapmış olman gerekiyor. Sevindirici bir husus var ki; telefonu aldığın ülkeyle giriş çıkış yaptığın ülkenin aynı olmasını beklemiyorlar. 


Kayıt ücretini nereye ödeyeceğim? 

Eklediğim linkte IMEİ numaran üzerinden telefonunu kaydettirmek için gerekli tutarı ödeyebilirsin. Her sene değişiklik gösteren tutarı bu sene (Kasım 2019) 500 TL olarak güncellediler. 

IMEİ numaramı nasıl öğrenebilirim? 

Telefonunun arama ekranından *#06# numarasını tuşlayarak öğrenebilir, sisteme kaydını tamamlayabilirsin. 

IMEI kaydını nasıl tamamlarım? 

Ödemeyi yapmak maalesef kaydı tamamlamaya yetmiyor. Sırada e-devlet üzerinden IMEİ kaydı yapmak var. Bu işlemi arama menüsünden kolayca bulabiliyorsun. Linki ise şöyle.

Buradaki kaydı tamamlarken çok dikkatli ol, yapacağın bir hata maalesef 500 TL’ni yakmana sebep olabilir. 

imek numarası kayıtlı şeklinde çıkması gerekiyor
Telefonun kaydının gerçekten yapıldığına nasıl emin olacağım? 

Buradaki e-devlet linkine tıklayıp sorgu yapman yeterli.

Instagram’da ve Facebook’ta da sayfam var, hadi gel!

https://www.instagram.com/yerimdeduramiyorum/

https://www.facebook.com/yerimdeduramiyorumblog/ 

Aklına takılanları yorum bölümüne yazabilirsin 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.