Ana Sayfa SEYAHAT 101 İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

3392

İzlanda Vizesi, Pratikte Schengen Vizesi’ne dahil olsa da vizeyi hangi ülkeden ve hangi belgelerle alacağımız konusunda internette ciddi bilgi açığı var. Halihazırda bir Schengen Vizeniz varsa yaşadınız çünkü rahat bir şekilde İzlanda seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. İzlanda’nın kafası o kadar tatlı ki zaten ülkeye girişte ya da herhangi bir gün içinde doğru düzgün polis göremeyecekseniz.

Gelelim esas konumuza! Vizesi olmayanların rotası VFS Global’den geçiyor. Türkiye’de İzlanda Konsolosluğu’nun olmaması sebebiyle vizenizi Danimarka üzerinden edinmeniz gerekiyor. 

Bizim Schengen Vizemiz olmadığı ve Frankfurt üzerinden yalnızca 2 saatlik aktarma ile İzlanda’ya geçeceğimiz için bu hafta aracı kurum VFS’ye Danimarka Konsolosluğu’na teslim etmek üzere belgelerimizi verdik. Belge hazırlığı süresince akla karayı seçtik çünkü VFS’nin sitesinde 2 ayrı sayfada farklı farklı evrakların bulunduğu gerekli belgeler listesi bulunuyordu. Her iki listeye göre de belge toplamaya çalıştıysak da gene de eksik belgelerimiz çıktı. Hemen korkmayın çünkü böyle bir durumda size belgeleri toplamanız için birkaç saat tanıyorlar. O yüzden randevunuzu ilk saate almanız çok önemli. 

Bana ne İzlanda’dan, ben İtalya’ya, Yunanistan’a falan gideceğim ve uzun süreli vize almak istiyorum derseniz sizi şu yazıya alalım.

İzlanda Vizesi ücreti ne kadar? 

2018 Ağustos ayında İzlanda Vizesi 480 TL idi. Gitmeden önce VFS Global’in Danimarka sayfasından kontrol etmeyi unutmayın.

İzlanda Vizesi (Danimarka Schengen) Vizesi kaç günde çıkar? 

Ah bu başımızı alıp nereye gidelim?! 28 Eylül’de (2018) başvurduğumuz vize maalesef 20 Eylül’de, 3 haftadan daha uzun bir sürede çıktı.

Konsolosluğu defalarca telefonla aramaya başlamıştım son zamanlarda. Neyse ki telefonun diğer ucunda ulaşabildiğiniz birileri var bu ülkede 🙂 Hatta vizeyle ilgilenen kişi o kadar kibardı ki, vizenin bu kadar uzun sürede çıkmasına çemkiremedim bile. Bonusu da 6 aylık Schengen olunca susup yerime oturdum 😉

VFS nasıl bir yer?

Konsolosluklarda çok fazla sıra ve yoğunluk olduğu için neredeyse tüm ülkeler işlemleri VFS, idata gibi aracı kurumlardan alıyor. Ben bu aracı kurumları biraz banka gişesine benzetiyorum. Yanyana bankolar ve suratsız insanlar 🙁 

Bizim belgelerimize bakan kişi o kadar kaba ve tepkisizdi ki sabah sabah biraz moralimizi bozmadı desem yalan olmaz. Her şeyden-Schengen başvuru formu doldurmaktan bile-ekstra para aldıkları için sorularımıza çok da yardımcı olmadı. O yüzden ben de size elimden geldiğince belgeleri açıklamalı yazmaya çalışacağım. Aklınızda soru işareti kalan bir yer olursa lütfen buraya yorum yazın:) 

İzlanda Vizesi için hangi belgeler gerekiyor? 

1-Schengen Vizesi başvuru formu: Bu formun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olması isteniyor. 

Vizenizi sonraki seyahatleriniz için de işe yarasın diye multiple yani çok girişli isteyin. 
Bir soruda kalınacak yer için adres ve bilgiler isteniyor. Eğer birden fazla otel/hostelde kalacaksanız buraya ilk hostel’inizi yazın. Arkadaş/akraba yanında kalıyorsanız adres yakınınızın adresi olmalı. 
22. ve 23. Sorular için birden fazla seyahat planlasanız da ilk seyahatiniz için gerekli bilgileri doldurun ama teslim edeceğiniz belgelere diğer seyahatinizin uçak ve otel rezervasyonlarını eklemeyi atlamayın. 
2-25×45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf: Danimarka için vize başvurusu yaptığınızı söylerseniz fotoğrafçılar yardımcı oluyor. Ben 4 adeti 20 TL’ye çektirdim. Belki siz daha uygun bir yer bulabilirsiniz. 

3-Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi: Nüfus Müdürlüğü’nden ıslak imzalı, kaşeli bir şekilde, anne, babanızın da kayıtlarının bulunduğu şeklinde almanız gerekiyor. Bu belgede artık kardeş kaydı çıkmıyormuş, görürseniz şaşırmayın. 

4-Seyahat Sağlık Sigortası: Vize tarihlerini kapsamasına ve 30.000 Euro teminatlı olmasına dikkat edin. Garanti ve YKB bu sigorta için yüksek fiyat çıkarıyorlar. Biz Güneş Sigorta’dan 28 Eylül-9 Ekim tarihlerini kapsayan sigortaya 30 TL ödedik yalnızca (Ağustos 2018)

5-Uçak bileti rezervasyonu: Bana kalırsa vizeye 1-1.5 ay öncesinden satın alınmış biletle başvurmak en iyisi. Vizeyi uzun versinler yaptırdığım rezervasyonları hiçbir zaman sallamayıp yalnızca biletlenmiş tarihlerim için vize verdiler. 

6-Otel rezervasyonları ve ulaşım planı: Bu noktada Booking ve hotels.com en mantıklı seçenek oluyor çünkü vizeniz oldu da çıkmazsa iptal edilebilir seçenekler sunuyorlar. Biz vize çıktıktan sonra Booking üzerinden yaptığımız rezervasyonları Airbnb seçeneklerine çevirmeyi düşünüyoruz çünkü Airbnb’de daha geniş odalar/evler ve daha uygun fiyatlar da mevcut. 

7-Geçim kaynaklarını gösterir belgeler: Süresi 3 ya da 4 ay olup olmadığı şaibeli olduğu için tüm belgelerimizi 4 aylık aldık. Peki bunlar neler; işverenden imzalı son 4 aylık maaş bordrosu, son 15 günde işlem görmüş banka hesap dökümleri, varsa tapular, e-devletten alınmış 4A hesap dökümü. 
Banka hesabı için Dolar, Euro gibi hesapları da göstermek çok daha mantıklı çünkü bizim paramız günden güne eriyor maalesef. Ben bankaya gittiğimde içinde 300 dolar olan hesabın dökümünü vermediler, neymiş efendim 15 gün içinde işlem yokmuş! Yani bu para değil mi dedim ben de görevliye. Siz bankadayken tüm hesaplarınızın dökümlerinin verilip verilmediğini kontrol edin mutlaka. 

8-Çalışıyorsanız işverenden edinilmesi gereken belgeler: işverenden kaşeli ve imzalı izin kağıdı (izinli olduğunuz tarihler, işinizin adı, ne zamandan beridir burada çalıştığınız ve seyahatinizin sonrasında ülkeye geri döneceğiniz yazılmalı)

Yalnız belgeyi imzalayan kişinin imza sirkülerinde imzasının olmasına dikkat edin, bazen gıcıklık yapıp geri çeviriyorlar. İtalya yapmıştı, oradan biliyorum 🙂 Bu sefer işimi sağlama almak için kağıdı CEO’dan aldım çünkü bu şirkette CEO’dan sonra ALLAH var dimi asdf 

Maaş bordrosunu yukarıda yazmıştım ama bu kısma gene yazayım şirketten alacağınız için. İşverenden faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri almanız da gerekiyor

örnek izin kağıdı. vizeyi uzun vermeleri için Hollanda’daki gelecek toplantılar kısmını ekledim 🙂

9-Eski ve kullanmakta olduğunuz pasaportların dolu sayfalarının fotokopileri ve geçerli olan pasaportunuzun kendisi. Mevcut pasaportunuzu vizenizi işlemeleri için kuruma vereceksiniz, yani bunu sakın unutmayın 🙂 

Beni kapsamayan ama sizi kapsayabilecek belgeler

1-çiftçiyseniz Ziraat Odası’ndan çiftçi sertifikası 
2-İşverenseniz, oda sicil kaydı, faaliyet belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası 
3-Emekliler için Emeklilik Cüzdanı ve SGK’dan Emeklilik Belgesi 
4-Öğrenciyseniz İngilizce Öğrenci Belgesi 
5-18 yaşından küçük ve tek başınıza seyahat ediyorsanız noterden onaylı muvaffakatname
Her iki ebeveynle beraber seyahat ediliyorsa bu belgeye gerek duyulmuyor. 

Vizeye daha yeni başvurduğumuz için sonuçlanmadı, sonuçlanır sonuçlanmaz kaç ay çıktığını buraya yazacağım. Fingers crossed <3 

Instagram’da ve Facebook’ta da sayfam var, hadi gel!

https://www.instagram.com/yerimdeduramiyorum/

https://www.facebook.com/yerimdeduramiyorumblog/ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.