Ana Sayfa SEYAHATLER Granada Dağ Köyleri ve Hippi Köyü Beneficio

Granada Dağ Köyleri ve Hippi Köyü Beneficio

4903

Yıl 2014, İspanya Granada’da Erasmus olduğum senenin yazındayız. Herkes Türkiye’ye dönmüş, bense bomboş şehrin tadını çıkarmak için biraz daha kalmıştım. O zamanlar Brezilyalı ev arkadaşım Avrupa Turu’na çıktığı ve ben de kendimi evde çok yalnız hissettiğim için Couchsurfing yapıyordum.

Couchsurfing çok tatlı ve iyi insanlarla tanışmama vesile olduysa da bu sefer Amerika’dan dünyanın en boş konuşan ve zevzek insanını evime davet etmiştim. Onu atlatarak biraz da kafam dağılsın diye Erasmus stajına gelen bir arkadaşımla Granada’nın dağına yani Sierra Nevada’nın eteklerine gitme kararı aldık.

Estacion de Autobuses’ten yani Granada Otobüs İstasyonu’ndan günde yalnızca birkaç kez kalkan Alpujarras otobüsüne atladık. Biletimiz en ucuz bilettendi ve yalnızca Lanjaron’a gidişi kapsıyordu. TL’ye çevirmezseniz öyle aman aman bir para olmayan 4-7 Euro arasında bir ücrete, Lanjaron’dan (Lanharon diye okunuyor) da yukarıda olan Orgiva, Pampaneira, Bubion ve Capileira gibi dağ köylerine (pueblo) gidebiliyorsunuz. Bu köylere ulaşmak için Endülüs bölgesinde şehirlerarası taşımacılığı neredeyse tekelleştiren ALSA firmasının istasyondaki gişesini bulmanız gerekiyor. İspanyolca biliyorsanız ne ala, bilmiyorsanız da Tarzanca anlaşarak biletlerinizi kapabilirsiniz (yani inşallah)

Yolda giderken konuşmaya dalan biz iki akıllı Lanjaron’da inmeyi unutunca, en ucuz biletlerimizle çıkabildiğimiz en yüksek noktaya kadar bu otobüsle çıkıp gerekirse otostop çekeriz diye inmiyoruz. İçimizde ufaktan da bir korku var tabii, ya bizi fark ederlerse diye. Yani ne olabilir ki en fazla otobüsten atılırız ki o da bir macera olurdu bizim için 🙂  

Neyse biz Capileira’da sorunsuz bir şekilde iniyoruz, rotamızda sırasıyla Bubión, Pampaneira, Beneficio ve Orgiva yer alıyor. Bu rotadaki köyler birbirine az çok benziyor ama Beneficio diğerlerinden hippi köyü olmasıyla ayrılıyor.  Tüm köylerde siesta (öğlen uykusu) kültüründen uzak olmayan ama fiesta (parti) kültüründen oldukça uzak olan bambaşka bir Endülüs İspanya’sı selamlıyor bizi. 

Siesta kültürünü biraz daha açmam gerekirse, İspanya sıcağıyla baş etme yöntemi olarak da tanımlayabiliriz. Saatleri şehirde veya köyde değişmekle beraber 14:00-18:00 arası hayat duruyor. Dükkanlar, marketler ya da restaurantlar servis vermiyor. Yani İspanya’ya gidecekseniz önceden önleminizi alın. Hizmette olan tek tük yerler, Çinlilerin işlettiği El Chino denen marketler ya da birkaç azimli tapas restaurantları. Kışın siesta geleneğini pek anlamasam da Temmuz ayındaki nemli havayla karşılaştığımda İspanyollara oldukça hak verdim. 

Hippi köyü Beneficio’yu genelleme dışında tutarsam köylerde yaşlı nüfusun çoğunlukta olduğunu görüyoruz. İspanya’nın Malaga ve Barcelona kıyılarına kıyasla bina bina üstünde olmayan, çok tatlı bir yapılaşma karşılıyor bizi. Genellikle evler bembeyaz ve birbirlerinin manzarasını aşırı kesmiyorlar. Turistlerin fazla bilmediği ya da unuttuğu tenha köyler bizi oldukça mutlu ediyor. Hepsinden geçerken kahkaha sesleri aklımda yer etmiş. Bu anılar bugün hala yüzümü güldürebiliyor ve gözlerimi biraz doldurabiliyor 🙂 

Biz dağlara otostop çekeriz diye gidiyoruz ama İspanya’da otostop çekmek aslında çok olanaklı değil. Yolculuk paylaşım sitesi olan blablacar.com‘u çok yaygın bir şekilde kullanıyorlar. Bu site sayesinde yolcuların ve sürücülerin puanlarını görüp, ulaşım ücretlerini bölüşüyorlar. Hayatımın ilk otostop deneyimi olmasına ve İspanya’nın otostopa soğuk bakmasına rağmen bu deneyimden başarılıyla çıkıyoruz çünkü ne demiş Granadalılar; Como Graná no hay na (Granada gibi başka bir şey/yer yok) 

Yazının devamında köylere dair özellikleri yazıp, Beneficio’ya ayrı bir yer vermek istiyorum. 

Lanjaron

La Fiesta del Agua y del Fuego’ya (Ateş ve Su Festivali) ev sahipliği yapan köy. Bu festival hakkında ayrıntılı bilgiye bu yazımdan ulaşabilirsiniz. 

Lanjaron, deniz seviyesine en yakın olan köy ve gene kendi adıyla satışa sunulan suyuyla ve spalarıyla ünlü. Köyde bir de meraklısı için Bal Müzesi (Museo de la Miel) bulunuyor. 

Pampaneira kaynak: sinmapa.net
Pampaneira

Zirveye en yakın köylerden biri, en yakın yerleşim Orgiva. Bubión ve Pampaneira ile beraber dağ köylerinin en fotojenik ve güzel olanlarıydı bana kalırsa. 

Capileira

Dağda konaklamak isterseniz en çok fasilite bu köyde mevcut 

Orgiva

En kozmopolit ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı köy. Arabayla gidecek olursanız Beneficio’ya 10-15 dakika uzaklıkta. 

Beneficio’ya geçmeden bu tatlı dağ köylerinde çekilen Al Sur de Granada filmini seyretmenizi önerebilirim. Film bir baş yapıt falan değil ama atmosferi görmeniz açısından size fırsat yaratacaktır. 

Beneficio Komünü

Hippie Vadisi: Beneficio 

Orgiva’dayız, bir lokale burada neler yapabileceğimizi soruyoruz. O da bizi hemen hippi köyü Beneficio’ya yönlendiriyor ama tek bir şartla; orada yaşayanları rahatsız etmeyeceğimize dair söz vermemizi istiyor. 

Beneficio’ya 1980’lerin sonundan itibaren hem Granada İspanya’dan hem de Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden insanlar gelip yaşamaya başlıyor. 3 hafta kalanı da var, birkaç yıl kalanı da. 

Beneficio’daki konaklama şekli İngilizce’de Rainbow Gathering şeklinde adlandırılıyor. Türkçe’ye paranın hüküm sürmediği ve teknolojinin minimize edildiği bir ortamda huzurlu ve uyum içinde yaşama şekli olarak çevrilebilir. Bu deneyimi Türkiye’de de yaşayabiliyormuşuz. Biraz Google araştırmasından sonra sonuçlara ulaşılabiliyor. 

Beneficio’ya giriş yaptığımızda bizi karavanlar karşılıyor, biraz daha ilerleyince alanda hiç elektrik, telefon hattı ya da iletişime dair bir iz olmadığını görüyoruz. Hatta burada büyülü bir şekilde telefonlarımız dahi çekmiyor. Buraya çadır, kızılderili çadırı ve nasıl çeviriliyor bilmiyorum ama bender tent şeklinde kalacak yer inşaa edenler elektriklerini güneş enerjisinden karşılıyorlar. Yiyecek ihtiyaçları için de çevredeki toprakları kullanıp tarımla uğraşıyorlar.  

Paranın hiç geçmediği, hayatın oldukça yavaş aktığı Beneficio kulağa hayal gibi geliyor. Burada pişen yemekler çoğu zaman paylaşılıyor. Köyün bir kütüphanesi dahi bulunuyor. Beneficio’nun huzurunu bozan tek şey bazen polisin gelmesi oluyor. Endülüs’te oldukça yaygın olan ot kullanımı nedeniyle buraya zaman zaman baskınlar düzenlenebiliyor. Aklımda şu soru canlanıyor: Granada’nın sokakları ot kokarken polis tepkisiz bir şekilde hayatına devam ediyorken, neden Beneficio’nun huzurunu bozuyor? Sırf düzeni reddedip doğada yaşadıkları için mi şeklinde aklımdan geçmiyor değil.

Belki bu anlattıklarım çok sürreel tınlıyor. Granada’da Erasmus’ta olduğum 1 sene boyunca hiç gereksiz bir şey almayıp, hayatımı oldukça sadeleştirmiştim ama bu değişimden sonra bile Beneficio beni oldukça şaşırtmıştı. Hatta bu yazıyı yazarken bile sadeleşmeye ihtiyacım olduğunu düşünmeye başladım…

Sade ve huzurla kalın <3

Sosyal ağlarda da seyahatlerimi takipte kalın:

https://www.instagram.com/yerimdeduramiyorum/

https://www.facebook.com/yerimdeduramiyorumblog/ 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.