Ana Sayfa İSTANBUL ŞEHİR HAYATI İlhan Koçulu Kars Kasabı: İstanbul’da İyi Etin Adresi

İlhan Koçulu Kars Kasabı: İstanbul’da İyi Etin Adresi

3035

İlhan Koçulu kültürel ve yerel tatları sürdürülebilir kılmak adına Kars’ın Boğatepe Köyü’nde kurmuş olduğu peynir eko müzesiyle biliniyor. 

Bu ay keşfettiğim üzere Göktürk’te 2017 yılında oğlu babasının ismiyle bir kasap açmış ve bu sayede İstanbullular’ın iyi etle buluşmasını sağlıyor. Yerinde Duramayan bir blog olarak ben, yerimde durduğumda ne tarz beslendiğimi aktarabilmek adına sağlıklı beslenme serisine başlama kararı aldım. İlk durağımız da İlhan Koçulu Kars Kasabı oldu. 

Karslı İlhan Koçulu’nun ailesi 16 yüzyıldan beri çobanlıkla uğraşıyor. Ailenin gençleri peynir, sermayesi fazla kişilerse besicilik üzerine uzmanlaşmış. Tüm bu aile mirasını da hem kendi dükkanında etleriyle hem de İpek Hanım’ın Çiftliği isimli süt ve süt ürünleri, sağlıklı atıştırmalık, meyve gibi ürünler bulabileceğiniz dükkanda bizimle buluşturuyor. Et alışverişinizi İlhan Koçulu’nun Kasabı’nda tamamladıktan sonra İpek Hanım’ın Çiftliği’nden Kars’ın lezzetli mi lezzetli gravyerini alabilirsiniz çünkü Göktürk’teki bu iki dükkan yan yana. 

Doğu Ekspresi’yle Kars seyahatimden sonra, Büyük Zavotlar Çarşısı’ndan bir büyük poşet dolusu gravyerle dönmüştüm. Etin tadı ne kadar damağımda kaldıysa da depolayıp taşıma şansımız yoktu ne yazık ki. Kars’tan gelen bünyeler üzülmesin diye buradaki seçeneklerimizin çoğalması sevindirici bir gelişme oluyor tabii. 

Kars’taki etin ve peynirin tadı neden bu kadar iyi diye soracak olursanız doğal bitkilerle beslenen Zavot ırkı hayvanlar olduğunu söyleyebilirim. Bu hayvanlar gerçekten serbest ve mutlu geziyorlar 🙂 Durum etin ve peynirin kalitesine de yansıyor tabii ki. 

en iyi kasap rütbesini hak etmiyor mu?

İlhan Koçulu Kars Kasabı’nı özel yapan unsurlardan biri etleri almadan önce deneme tadımı yapabilmenize olanak sağlayan mini ızgara bölmesi. Böylelikle tadını bildiğiniz, beğendiğiniz eti istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Şöyle de bir durum var ki; alacağınız etlerde katkı vb bulunmadığı için tüketebileceğiniz kadarını almak gene en sağlıklısı oluyor.

Et fiyatlarına gelecek olursak mahallenizdeki kasaptan çok da farklı fiyatlara sahip değil. En fazla birkaç lira oynama durumu olabilir.

Kasaptan çok hipster cafesi’ni andıran bu kasap gittiğim kasapların hiçbirine benzemiyor. Ahşap iç dekor, Kars’la, Gürcistan’la ilgili niş kitaplar mahalle kasaplarından çok ayrı bir noktaya taşıyor İlhan Koçulu Kars Kasabı’nı. Son olarak eklemeden geçemeyeceğim bir şey var; bu kasap deli gibi et kokmuyor. Sırrı ne bilmiyorum ama bu sanki bu hayvanlara deodorant sıkılmış da sıkıntıları kalmamış gibiydi 🙂

Adres: Göktürk Merkez Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:4 D:Apt. No:14, 34077 Eyüp/İstanbul

Instagram’da ve Facebook’ta da sayfam var, hadi gel!

https://www.instagram.com/yerimdeduramiyorum/

https://www.facebook.com/yerimdeduramiyorumblog/ 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.