Ana Sayfa DENEYİMLERİM Kuzey Işıkları nedir? Ne zaman görülür?

Kuzey Işıkları nedir? Ne zaman görülür?

4724
30 saniye yerinde duramayınca ben :)

Instagram’ın hayatımızda daha çok yer kaplaması ve keşfet bölümümüzün yeşil ışıklı fotoğraflarla dolmasıyla Kuzey Işıkları,  birçoğumuzun hayatında görmek istediği, gökyüzündeki dansına tanık olmak istediği bir hadise haline geldi. 

Kuzey Işıkları nedir? 

Latince ismi Aurora Borealis olan Kuzey Işıkları Kutup bölgelerinde görülen, Güneş kaynaklı bir gökyüzü olayıdır. Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’te gelen parçacıklar etkileşime girdiklerinde Kuzey Işıkları’nı meydana getirirler. 

Biraz daha meraklısına; Kuzey Işıkları’na sebep olan şeyin güneşten gelen yüklü parçacıkların atmosferde bulunan yüklü parçacıklarla çarpışması sonucu oluştuğunu söyleyebilirim. Yeryüzünün manyetik alanı nedeniyle etkileşimden sonra hareket etmeye başlıyorlar ve taa daaa Kuzey Işıkları 🙂 

Kuzey Işıkları’nın rengi neden aynı değildir? 

Kuzey Işıkları bazen kırmızı, bazen yeşil, bazen de mor renkte olabiliyorlar. Bu şekilde renklerin farklılaşmasının sebebi manyetik alandaki enerji alışverişinin farklı miktarlarda olmasından kaynaklanıyor. 

Kuzey Işıkları nerede görülür?

Adından mütevellit olsa gerek biz bu ışıkları yalnızca Nordik ülkelerde göreceğimizi düşünüyoruz ama Dünya üzerinde tahminimizden de fazla yerde görülebiliyor. Hatta sadece Kuzey’de değil Güney’de de görülebiliyor. O zaman bu ışıklar Aurora Australis adını alıyor. 

İşte Kuzey Işıkları’nı daha yüksek ihtimalle görebileceğiniz yerlerden bazıları; 

  • İzlanda
  • Norveç
  • Finlandiya 
  • İsveç 
  • Rusya 
  • Grönland
  • Kuzey Kanada 
  • İskoçya 

İzlanda’ya gitmeden takip ettiğim sitelerde bu ülkelerin başkent isimleri yazılmıştı. Şunu unutmamak gerekir ki Kuzey Işıkları’nı ancak ışık kirliliği olmayan bir ortamda gördüğümüz harika fotoğraflardaki gibi gözlemleme şansımız olabiliyor. Şehir merkezinde bu ışıkları net bir şekilde görmemiz oldukça güç. 

Işıklar yeterince kuvvetliyse Almanya’nın kuzeyinden bile görülebiliyor fakat ışıkları görmek için Almanya’ya seyahat etmek manasız 🙂 

Kuzey Işıkları ne zaman görülür? 

23 Eylül-21 Mart tarihleri arasında Kuzey Işıkları’nı çıplak gözle şansının en yüksek olduğu zamanlar. Seyahatinizi ışıkları görebilmek motivasyonuyla planlıyorsanız Eylül-Mart aralığında olmasına dikkat edin.

Kuzey Işıkları nasıl görülür? 

Kuzey Işıkları’nı İzlanda’ya, Norveç’e gittik diye görebilmek kesin olmuyor maalesef. 10 günlük İzlanda gezimizde (28 Eylül-8 Ekim) 2 kez düşük, 1 kez de yüksek şiddette Kuzey Işıkları’nı gördük. Yüksek şiddetli gerçekleşen de son gece kendini gösterdi 🙂 

Biz Kuzey Işıkları çıktığı sırada son gecenin şerefine kiraladığımız kulübenin sıcak havuzundaydık. Daha önce ne yıldız fotoğraflamış ne de Kuzey Işıkları’nı görmüştüm. Koşa koşa gidip Gopro’mu aldım ve ortaya aşağıdaki görüntü çıktı. İlk deneme için fena bir fotoğraf olmadı sanki 🙂

Sandgerdi Cottages’tan Kuzey Işıkları manzarası
1-Işık kirliliği

Yukarıda da bahsettiğim gibi şehir ışıkları sizin Kuzey Işıkları’nı görmenizi engelleyebiliyor. Örneğin Reykjavik’teyseniz en azından çevresinde fazla bina bulunmayan Grotta bölgesindeki deniz fenerine gidebilirsiniz. Kuzey Işıkları’nı şehir dışından tutacağınız kulübelerde en iyi şekilde görebilirsiniz çünkü kasabalarda ışık kirliliği olmayacaktır.

2-Havanın bulutluluk derecesi

Havada bulut varsa, Kuzey Işıkları’nın şiddeti fazla olsa bile ışıkları görebilmeniz imkansız. Havanın bulutluluk durumunu İzlanda için vedur.is üzerinden kontrol edebilirsin. 

3-Aktivite var mı? 

My Aurora Forecast, Aurora Now gibi uygulamalarla gökyüzündeki aktiviteyi kolaylıkla takip edilebiliyor. Uygulamalar Kuzey Işıkları’nı görme ihtimali arttıkça bildirim de atıyorlar. 

Bu uygulamalarda kullandığınızda göreceğiniz KP değeri yükseldikçe ışıkları daha kuvvetli gözlemleyeceğinizi göreceksiniz.

Işığınız bol olsun! ♥

Instagram’da ve Facebook’ta da sayfam var, hadi gel!

https://www.instagram.com/yerimdeduramiyorum/

https://www.facebook.com/yerimdeduramiyorumblog/ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.