Ana Sayfa DENEYİMLERİM Sürdürülebilir Beslenme Nedir?

Sürdürülebilir Beslenme Nedir?

2725

İstanbul’da, pazarlama ve iletişim dünyasını, sektörün önde gelen isimleri ve yeniliklerle buluşturan Brand Week geçtiğimiz hafta sona erdi. Sona erdi ermesine de her oturum bende çılgın bir şaşırma etkisi göstermedi. Eleştirel ve sorgulayan bir zihne sahip sosyoloji kafalı bir birey olarak en sevdiğim ve bende farklı bir dünyaya pencere açabilen oturum Gastro Salonu’nda Diyetisyen Dilara Koçak’ın ”Dünyayı yaşatmak için böcek proteini mi vegan olmak mı? Sürdürülebilir beslenmeyi başlat” isimli sürdürülebilir beslenme oturumu oldu. 

1-2 aydır wellness sapıklığında olmayan bir sağlıklı beslenme ve sürdürülebilirliğe olan ilgim artmıştı, bu oturum da cuk diye oturmuş oldu. 

Nedir bu sürdürülebilir beslenme? 

Sağlıklı, besleyici ve güvenli olmasının yanısıra çevresel etkilerinin düşük olduğu beslenme şeklidir. Ulaşılabilir, adil ve ekonomik olmalıdır ve hatta lokal üreticiyi destekler bir şekildedir. Bu aralar çok popüler olsa da kinoa yiyerek sürdürülebilir bir beslenme şeklimiz olduğunu söyleyemeyiz çünkü kinoa ne yazık ki kendi topraklarımızda üretilmiyor. Bu tip yurtdışı menşeili ürünler yerine lokale yönelmemiz gerekir. Örneğin kinoa yerine siyez bulguru, balsamik sirke yerine doğallığından emin olduğumuz nar ekşisi tüketmek gibi.

Sürdürülebilir Beslenme Modeline Nasıl Geçebilirim? 

  • Hem sağlık hem de çevresel etkisine bakıldığında tahıllar, baklagiller meyve ve sebzeler daha sık olarak tüketilmelidir. 
  • Renkli, dengeli ve yeteri kadar beslenmek olmazsa olmazlardandır. 
  • Kırmızı et üretiminde, tahılların üretimine oranla 30 kat fazla su harcanması sebebiyle tüketiminin azaltılması gerekir. 
  • Bitkisel protein yönünden zengin besinler diyetinizde yer bulmalıdır: kuru baklagiller, ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar
  • Meyve ve sebzeler mevsiminde tüketilmelidir. Mevsiminde tüketilmeyen meyve ve sebzelerin seracılık yoluyla yapıldığını biliyoruz ve bu gazlar çevresel etkiye sahiptir.
  • Yemek israfını hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bizim çöpe attıklarımızla aç olan bireylerin ihtiyacı karşılanmakta. 1 yılda Güney Amerika’da israf olan gıdayla 300 milyon, Avrupa’dakiyle 200 milyon kişi beslenebilirdi. gıda israfı yalnızca %25 azaltılmış olsa 870 milyon insanın yıllık gıda ihtiyacı karşılanabilir durumda. 
  • Çok fazla ambalajlanmış ürünlerin doğaya zararı daha fazladır. Almadan önce bir kez daha düşünün. Çevre dostu ambalajlara yönelin ve hatta çöplerinizi ayrıştırın. 

Neden sürdürülebilir beslenme? 

Çok güzel yazdın, ee neden bu beslenme modeline geçelim derseniz, şu şekilde özetleyebiliriz; günümüzde neredeyse 1 milyara yakın insan açlıkla mücadele ediyor. Her 5 saniyede 1 çocuk açlıktan ölürken, 300 ton gıda aynı anda israf ediliyor. 

Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar fakat herkesin hırsına yetecek kadarını değil.

Mahatma Gandi

Su kaynaklarının kirlenmesini, toprak alanların daralmasını ve sera gazlarının olumsuz etkilerini önlemek için bu modele geçmemiz önemli. Bu aşamada beslenme yolunuz ister vegan, ister vejateryen ister kararında et yiyen modelde olsun büyük farklar yaratmayacaktır. Yani sırf sosyal medyada popüler oldu, Instagram’da çok beğeni alıyor diye vegan bowl’ları yemeye kendinizi zorlamayın 🙂 yerken çevreyi, diğer insanları ve gelecek nesli düşünün 🙂 

Meraklısına Ruhun Doysun’dan bir bölüm bırakıyorum;

 

Instagram’da ve Facebook’ta da sayfam var, hadi gel!

https://www.instagram.com/yerimdeduramiyorum/

https://www.facebook.com/yerimdeduramiyorumblog/ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.