Ana Sayfa DENEYİMLERİM La Tomatina: Domates Savaşına Hazır Mısınız?

La Tomatina: Domates Savaşına Hazır Mısınız?

2145
La Tomatina

Söz konusu İspanya’ysa festivallerin asla bitmediği bir ülkeden bahsediyoruz demektir. Her yıl Valencia’ya bağlı Buñol (Bunyol diye okunuyor 🙂 ) kasabasında yapılan La Tomatina  görebileceğiniz en çılgın etkinliklerden biri. Gitmek için yapmanız gereken tek şey uçak biletlerinizi ayırtmanız. Yazın son etkinliklerinden biri olan dünyanın en büyük yiyecek savaşı La Tomatina,  yine eğlence sınırları zorlayacak seviyede olacak.

İspanya’daki sınırları zorlayan diğer festival yazım için tıklayın.

İlk defa 1945’te yapılmaya başlayan etkinlik her sene Ağustos ayının son Çarşamba günü gerçekleşiyor. Domates festivali 2017 yılında 30 Ağustos’ta gerçekleşecek. Bu sene de kasa kasa domates kamyonlarla Buñol kasabasına taşınacak. Domates savaşından sonra her yerin menemen gibi gözükecek olmasının yanı sıra, tabi ki çeşitli İspanyol eğlencelerine de şahit olacaksınız.

Valencia’da paella

Festival haftası boyunca kasabadan (pueblo) müzik, dans ve havai fişek gösterileri eksik olmuyor. İsterseniz domates savaşına katılmadan bir gece öncesinde paella (İspanyol pilavı) yeme yarışına da katılabilirsiniz.

La Tomatina neden yapılır?

La Tomatina’nın kökeniyle ilgili birçok rivayet olsa da tam sebebi bilinmemektedir. Böylesi de daha beklenilen bir şey değil mi aslında İspanya için? İlginç eğlence nerede, hoop İspanyollar orada 🙂

Gelelim rivayetlere:Kasabanın gençleri itişip kakışırken birbirlerine manav tezgahlarından aldıkları domatesleri atmalarıyla başlar.

Diğer bir rivayete göre belediye başkanını protesto etmek adına halk domates fırlatmaya başlar ve her yıl gelenekselleşen bir hal alır ta ki baskıcı Franco rejimine kadar. 70’li yıllarda Franco rejiminin yıkılmasından sonra gelenek kaldığı yerden devam eder.

La Tomatina-Buñol konaklama

Normalde 10.000’e yakın bir nüfusu olan Buñol’ün La Tomatina Festivali zamanı nüfusu 50.000 kişiyi bulmakta. Burası küçük bir kasaba olduğu için en iyi seçenek Valencia’da merkezde konaklayıp, günübirlik seyahat etmek olacaktır.

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Nereler gezilir?

Valencia şehir merkezine 45 dakika uzaklıkta bulunan Buñol’de Alta ve Turche mağaralarını, Juanes Nehri’ni gezebilirsiniz. Buñol’de gezmek için bir tam gün yeterli olurken, zamanınızın bir kısmını da Valencia için ayırmanızı tavsiye ederim. Tarih itibariyle Valencia’da plaj keyfini çıkarabilirsiniz ki kendinizi domates çorbasına düşmüş gibi hissetme riskine karşı iyi bir çözüm olacaktır. Konumuza dönersek, Google’a Valencia yazdığınızda karşınıza çıkan modern mimariye sahip eğri büğrü binalı Bilim ve Sanat Şehri’ni (Ciudad de las Artes y las Ciencias) mutlaka listenize eklemelisiniz. Sayılabilecek diğer yerler ise, El Carmen olarak adlandırılan şehir merkezi, Valencia Katedrali, Plaza de Toros, eski şehir kapısı Torres de Serranos olarak sayılabilir. Buraya kadar gelmişken Valencia usülü paella’yı denemeden dönmek olmaz 🙂

La Tomatina

La Tomatina Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • La Tomatina 11.00’de başlar ve 12.00’de sona erer.
  • Festival alanına olası kazalara karşı sert objeler sokmamalısınız. Bu yasağa sırt çantası ve fotoğraf makinesi de dahil edilmiştir. İlla fotoğraf çekeceğim derseniz Gopro en mantıklı çözüm olacaktır.
  • Domatesleri fırlatmadan önce suyunu sıkmaya özen gösterin. Bu şekilde karşınızdaki kişiye vereceğiniz acıyı engellemiş olursunuz
  • Güvenliğiniz için koruyucu gözlük kullanın. Güneş gözlüğü ile alana girmeyin.
  • Savaş sonrası üstünüz başınız komple batacağı için çöpe atmaya üzülmeyeceğiniz kıyafetlerle ve ayakkabıyla festival alanına gitmeye özen gösterin.
  • Domates kokusunun kalıcılığı ve bitkiden bulaşabilecek hastalıklara karşı eldiven ve bone kullanmak önemli.
  • Pasaportunuzu ve paranızı için bol bol naylon torba bulundurmayı unutmayın. Gümrükte pasaport yerine salça kıvamında pasaportla dönmeye çalışmayın sonra 🙂  Hatta telefonunuz da dahil önemli eşyalarınız için demode olsa da bel çantası takabilirsiniz.
  • Etkinlik bittiğinde dere kenarında ya da Belediye görevlilerinin kamyonlardan fışkırttığı sularla temizlenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.