Ana Sayfa SEYAHATLER Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Adı sık sık gülleriyle anılan Isparta bir süredir lavanta tarlalarıyla gündemde. Keçiborlu ilçesinin Kuyucak Köyü’nde sadece 250 kişi yaşıyor fakat hem yurt içinden hem yurt dışından ziyaretçi akınına uğruyor.

27371

Adı sık sık gülleriyle anılan Isparta bir süredir lavanta tarlalarıyla gündemde. Keçiborlu ilçesinin Kuyucak Köyü’nde sadece 250 kişi yaşıyor fakat hem yurt içinden hem yurt dışından ziyaretçi akınına uğruyor.

Geçen yıl yaşanan terör olaylarından dolayı turist sayımız oldukça düşmesine rağmen 20 bin civarında kişi köyü ziyaret ediyor. Bu sene bu sayıya 2 hafta gibi bir kısa sürede ulaşılıyor. Kuyucak’ın adının bu kadar duyulması ve ziyaret edilmesi köydeki güzel kalpli insanların çabasından kaynaklanıyor aslında. Köy onların ve Gelecek Turizmde projesinin sayesinde öyle bir hale geliyor ki Fransa’daki Provence bölgesini aratmıyor.

Lavanta kokulu köy Kuyucak’ta her yer mosmor.

Haziran ayının sonundan Temmuz son haftasına kadar gözünün alabildiğince mor tarlalar görüyorsun. Tarlaya ilk girdiğim anı hatırlıyorum da hayalini kurduğun yere gidip güzelliğini keşfettiğindeki mutluluk başka hiçbir şeye benzemiyor. Belki yıllar sonra görüntülerdeki ayrıntılar aklından silinebiliyor ama güzel kokan yerleri asla unutmuyorsun.

Lavantanın hikayesi

Bunca yıldır gülüyle ünlü olan Isparta peki ne oldu da, lavantaları sebebiyle akın akın insan ağırlıyor? Hikaye aslında 1975 yılına dayanıyor. Gül tüccarlığı yapan Zeki Konur Fransa’dan Kuyucak Köyü’ne lavanta getiriyor ve 30 haneye dağıtıyor. Lavantalar öncelikle gül tarlalarının kenarlarına ve evlerin önüne ekilerek süs bitkisi olarak kullanılmaya başlanıyor. 90’lı yıllarda da büyük bir uğraş gerektirmemesi ve kurak iklime uyumu sebebiyle boş tarlalara ekilmeye başlanıyor.

Lavantalar arasında dolaşırken aman dikkat

Dönemin kaymakamı Kuyucak’ı ziyaret etmesinden sonra Gelecek Turizmde Projesi’ne (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ortaklığıyla kurulan sürdürülebilir turizmi hedefleyen program) başvuruluyor. Birçok proje arasından bu proje galip geliyor. Köylüler eğitiliyor, kadın kooperatifi kuruluyor. Köydeki evlerin bakımı yapılıyor. Köyün meydanına kadınların işlettiği, çok cüzi fiyatlara hem yemek yiyebileceğiniz hem de hediyelik eşya alabileceğiniz bir restoran kuruluyor. Şuan köyde tek yemek yiyebileceğiniz yer Kadın Kooperatifi. Şansınıza o gün ne pişirilmişse onu yiyebiliyorsunuz.

Kadın Kooperatifi
Gözlemeler 🙂

Isparta lavanta hasadı ne zaman? Lavanta tarlalarına ne zaman gidilir?

Tarlaları görmek için zaman kısıtlı. Lavantalar Haziran sonu morarmaya başlıyor, Temmuz ayı boyunca da mor kalıyor. Ağustos ayına doğru hasat dönemine giriliyor. Bölgeye hem hasada tanık olmak hem de tarlaların büyüleyici hallerini görmek için farklı dönemlerde gidebilirsiniz ama filmlerdeki gibi sahnelerle karşılaşmak için seçeneğiniz kesinlikle Temmuz ayının ilk ya da ikinci haftası olmalı.

Kuyucak’a nasıl gidilir?

Isparta Havalimanı’ndan araba kiralayarak gidilecekse 30 dakika kadar kısa bir sürede varılabiliyor. Birçok tur acentesi de tur yapmaya başlamış.

Önerim kendi imkanlarınızla gidebilmeniz çünkü kalabalık gruplarla gidildiğinde hayalini kurduğunuz fotoğrafları çekmekte zorlanacaksınız.

Lavanta bahçelerinde bir minnoş

Nerede kalınır?

Kuyucak turizmle birkaç yıldır haşır neşir olması sebebiyle kalacak yerler malesef sınırlı. Köyde birkaç ev pansiyona dönüştürülmüş. Bunlardan biri de lavantalı kahve, çay içeceğiniz ve dondurmasını yiyebileceğiniz Lavanta Cafe. Bir de son zamanda açılan Lavanta Villa isimli otel var.

Eğer köyde kalacak yer yoksa, Keçiborlu ilçesini de yakınlığı sebebiyle değerlendirebilirsiniz.  

Kısa kısa notlar

Eğer vaktiniz varsa iyi bir planlamayla bir gece konaklamalı olarak Salda Gölü’nü ve Eğirdir Gölü’nü görebilmeniz mümkün.

Köy alerjisi olanlar için konaklama açısından uygun olmayabilir. Alerjik rinit hastası biri olarak zaman zaman nefes almak beni zorladı diyebilirim.

Görüntüsü güzel ama sabun yalıyormuşsunuz hissi yaratıyor maalesef

İkinci kez gidecek olsaydım lavantalı yiyecek, içecek olaylarıyla hiç haşır neşir olmazdım. Lavantalı dondurmayı yedikten bir süre sonra sabun yalıyormuş hissi yaratıyor, benden söylemesi 🙂

Lavanta Cafe’nin önündeki stanttan lavantalı kolonya, keseler, sabunlar ve aklınıza gelebilecek her türlü abuk lavantalı ürünü alabilirsiniz.

16 YORUMLAR

 1. Fotoğrafları ilk gördüğümde Fransa’nın Provence bölgesindeki lavanta bahçelerinde çekildiğini düşünmüştüm. 🙂 Yanılmışım ülkemizde de böyle yerler olabileceği aklıma gelmedi.

  • Kuyucak’ı ziyaret etmenizi kesinlikle öneririm 🙂 Ülkemiz çok güzel aslında ama gereken önemi vermiyoruz malesef.

    • 20-21 temmuzda gitmeyi düşünüyorum. Fotoğraf çekimi için en uygun saatler genelde hangi saatler?… Gezi notlarınız için teşekkürler…

     Gökhan Gönenç

     • Merhaba, bence en güzel saatler gün batımına doğru. Bu sene tarlaların oldukça popüler olacağını düşünüyorum. Fotoğraflarda kimsenin olmaması için gün doğumu ve erken saatler de iyi bir seçim olabilir. Umarım tatiliniz çok güzel geçer sevgiler

 2. Teşekkürler Ezgi Hanım. Tavsiyeniz çok faydalı oldu. Nasıl gidileceğini ve neler yapılacağını sizden öğrendik. Bir katkı da ben yapayım izninizle. Konaklama kısmında çok güzel bir butik otel açılmış bizde gezerken tabelasını fark ettik. Lavanta Villa – Lavanta Kokulu Otel diye. Samimi bir aile işletmesi ve köyde böyle nezih ve temiz bir otel olması büyük avantaj. Size de şiddetle tavsiye ederim hatta birçok insana yardımcı olması adına paylaşırsanız bizim gibi ortalıkta otel diye gezmezler
  Tekrar size en içten duygularımla teşekkür ederiz

   • yazınızda kalacak yer sorunu var diyor eksik kalmasın. kalacak yer yok diye bizim gibiler gerisin geri dönüyorlar. siz de paylaşırsanız faydalı olur

  • Merhaba, maalesef hiç kamp yapan görmedim. Tarlalarda böyle bir alan bulunmuyor ve eğer lavanta mevsiminde gidecekseniz öğlen çok sıcak oluyor.

  • Merhaba, Havalimanı’ndan ulaşım olup olmadığına emin olamıyorum fakat Otogar’a ulaşıp Keçiborlu ardından Kuyucak Köyü’ne giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Havalimanı ulaşımı için en kesin cevabı havalimanını arayarak bulabilirsiniz. Şuan covid vakaları sebebiyle otobüs, minibüs düzenleri değişmiş olabilir. Sevgiler,

  • Yeni açılan Villa Lavanta’ya göz atabilirsiniz. Köydeki pansiyon evleri ya da arabanız varsa Keçiborlu Köyü’nde kalmayı da tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.