Ana Sayfa DENEYİMLERİM İzlanda’ya Işınlanmanızı Sağlayacak Seyirlik Öneriler

İzlanda’ya Işınlanmanızı Sağlayacak Seyirlik Öneriler

2327

Geçenlerde bir yere gitmeden önce mi film ve dizi seyredip karar veriyorum yoksa bilet aldıktan sonra mı o yerle ilgili bir şeyler mi izliyorum diye düşünmeye başladım. Bendeki yanıt ikisi de oluyor, hep birbirini besliyorlar. Bu aralar sıcaklardan ötürü müdür bilinmez bir şekilde- ya da spoiler alert- İzlanda’ya merak saldığımdan İzlanda’da geçen her türlü dizi, film ve belgesel oldukça dikkatimi çekmeye başladı.

Sıcaklar sizi oturduğunuz koltuğa yapıştırıyor, klimalar ve vantilatörler yeterli olmuyorsa yerimdeduramiyorum.com’dan dev hizmet bu yazıda ayağınıza geldi. İşte benim İzlanda favorilerim aşağıdaki şekilde;

trapped
Trapped

2015 yapımı dizi benim için bu listenin favorisi niteliğinde. Dizi İzlanda’nın küçük bir kasabasında uzuvları olmayan bir cesedin bulunmasıyla açılıyor. Hani derler ya İzlanda’da havayı mı beğenmedin, üzülme 5 dakikaya değişir diye, bu olay olduktan sonra bir kar fırtınası gelişiyor ve ulaşım havadan da karadan da kesiliyor. Başroldeki polisler olayı çözmeye çalışırken her şey arapsaçı gibi birbirine giriyor. Bölümler ilerledikçe önce dışarıdan 50-100 kişinin yaşadığı minik bir kasaba gibi duran kasabada Fargo filminde olduğu gibi türlü yalanlar ve günahlar su yüzüne çıkıyor. Soğuk havayı ve heyecanı iliklerinize kadar hissettiren dizi mutlaka izlenilmeli.

Under an Arctic Sky
Under an Arctic Sky

Fotoğrafçı ve sörfçü Chris Burkard’ın ve en az onun kadar çılgın arkadaşlarının İzlanda’nın 25 yılın en kötü fırtınasına rağmen yaptıkları sörfleri ve fotoğraf aşklarını konu alan belgesel. Üzerine söylenecek, tartışılacak hiçbir şey yok ama kuzey ışıklarının altında yaptıkları sörf belgeseldeki en tatlı kısımdı. 40 dakikalık süresine rağmen onların tutkusunu iliklerinizde hissedebilmeniz inanılmaz bir duygu.

Heima
Sigur Rós: Heima

Ev anlamına gelen Heima’da İzlandalı müzisyen Sigur Rós, hiç duyurulmamış ve tamamen ücretsiz olan konserlerini vermek üzere ülkesine yani evine dönüyor. Sonra mı? Sonrası bildiğiniz İzlanda mükemmelliği.

When Björk Meets Attenborough
When Björk Met Attenborough

Kendine has deneysel bir müzik tarzı olan Björk ve doğa tarihi belgesellerine ses veren David Attenborough bu belgeselde bir araya gelmişler. Bu belgeselde müzikle olan ilişkimizin ve teknolojinin onu nasıl etkileceğiyle ilgili konuşuyorlar. Attenborough müziğin kendisinin doğada olduğunu söylüyor. Bu doğa belki de İzlanda’nın kendisidir.

Heartstone
Heartstone

Ergenlik çağındaki iki arkadaşın kendilerini keşfetmelerini konu alan film İzlanda’nın küçük bir kasabasında geçiyor. Film süresince birçok kavram irdeleniyor, aile, arkadaşlık ve ergenlik bunlardan birkaçı. Yazdan kışa doğru mevsimlerin değişmesi, en az bu 2 çocuğun sancılı bir büyüme süreci kadar acımasız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.