Ana Sayfa SEYAHATLER Burgazada’da Tur Atmak

Burgazada’da Tur Atmak

5521

Herhangi bir Sait Faik kitabından aşina olduğumuz Rum, Ermeni, Türk, esnaf, berber, balıkçı, serseri gibi birçok sıfatı taşıyan sıradan insanların günlük yaşamının sahnesidir Burgazada. Karakterlere bir dekor olmaktan öteye giden bu ufak ada karakterlerin benliğinin bir parçasıdır. Karakterler burada huzur, sevgi, sukunet, inziva, değerli bağlar ve keşfedilecek bir hayal dünyası bulur. Bu ufak ada mütevazi evleri, dükkanları ve insanlarıyla İstanbul’un keşmekeşinden uzak ayrı bir gerçekliktir.

Burgazada’nın en tepe noktalarından birinden ada manzarası. Solda Kaşık Adası, sağda ise Heybeliada.

İstanbul’un bitmek bilmez büyümesi hız kazanmışken Adalar, bizim gibi İstanbullular için kaçış noktaları haline gelmiştir. Adalar arasında Burgaz’ın özel bir yeri vardır. Yukarıda bahsettiğim Sait Faik öykülerindeki gibi hala belki de adaların içinde en mütevazisi, en sakini, en halktan ve en makyajsız olanı Burgaz’dır. Ne Kınalıada’nın adeta bir cetvel ile çizilmiş gibi duran düzenli birbirini kesen sokakları ve modern evleri, ne de belki Kalpazankaya örneği hariç Büyükada’nın ve Heybeli’nin cep yakan restoranları, otelleri ve bazen fazlaca bunaltan kalabalığı Burgaz’da yer alır.

Son yıllarda Peyote Cennet Bahçesi’nin açılmasıyla ve Madam Marta Koyu’nın gençler arasında bir kamp destinasyonu haline gelmesiyle Burgazada’nın popülerliğini arttırdığını söylemek mümkün. Yine de bir haftasonu kısa bir doğa yürüyüşü yaparak kafa dağıtmak istiyorsanız Burgazada biçilmiş kaftan. Adanın merkezinde ve vapurda rasgeleceğiniz kalabalığı haftasonunun herhangi bir saatinde bile adanın ıssız güney ve batı kısımlarında bulmayacağınızın garantisini verebilirim.

Barbaros Hayrettin yolunun sonunda yer alan tepeden bir görüntü ve adanın merkezine uzanan sevimli patika

Burgazada’da tur atmaya karar verdiyseniz öncelikle yaz ya da kış fark etmez mutlaka güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Birkaç saat içinde de kreminizi tazelemeyi unutmayın. Adanın bitki örtüsünün yarısından fazlasının 2003’de bir kurban gitmesi sebebiyle adanın tepelik alanları gölge yapacak büyük boy ağaçlara fazla sahip değil.

Burada tabii bir parantez açalım. Adanın bitki örtüsünün kısmen Ege’yi aratmayan maki görüntüsü, ufak ağaçları ve 2003’ten beri süregelen ağaçlandırma çalışmaları Burgaz’ı yangından sonra kalan çorak görüntüden büyük ölçüde kurtarmış durumda. Bunu etrafınızda görmek içinize biraz da olsa su serpiyor. İstanbul’a dair yitip giden umudumuzun yerini adada turlarken Burgaz’ın daha da güzel günlerinin olacağına dair bir inanç alıyor.

Suyunuz ve erzağınız yanınızda değilse meydandaki marketlerden ihtiyaç duyduğunuz şeyleri alabilirsiniz. Eğer hala uykuluysanız ve enerjik hissetmiyorsanız yazının sonundaki haritada  ⃝ ile gösterdiğim Four Letter Word Coffee’ye uğrayabilirsiniz. Adanın tek üçüncü dalga kahvecisi olan mekan adanın geri kalanı gibi ufak, mütevazi ve sakin. Buzlu kahvelerini es geçmeyin.

Barbaros Hayrettin yolundan bir görüntü. Karşınızda Heybeliada

Kafenin doğusuna, soluna doğru yol alırsanız kendini Barbaros Hayrettin yolunda bulursunuz. Adanın doğu tarafı sahili boyunca uzanan bu yol enfes bir Heybeliada manzarasına sahip. Buradan yarım saat kadar aşağıda çizdiğim rotayı takip ederseniz haritada ufak bir haç ile gösterilen Hristos Tepesine ve Manastırına ulaşabilirsiniz. Manastırın pek bir numarası olmasa da Tepe gölgelik alanlarıyla piknik yapmak ve dinlenmek için ideal bir nokta.

Hristos Tepesi’nde atlar sağa sola koşturuyor

Tepeden aşağıya inmeye karar verdiğinizde adanın merkezine uzanan yolu değil de manastırın sol tarafında kalan Kalpazankaya’ya (haritada ‘üçgen’) yakın olan yolu tercih edin. Tepeden aşağıya Madam Marta Koyu’na (haritada ‘elmas’ ) doğru hareket edin. Adanın tek kamp alanı olan Madam Marta’ya çizdiğim rota üzerinden yaklaştığınızda aşağıdaki görüntüye tanık olacaksınız. Enfes bir görüntü sizi bekliyor.

Madam Marta Koyu’na yakındaki tepelerden bir bakış

Bu noktada isterseniz tur rotasından saparak Kalpazankaya Plajı’na gidebilirsiniz. Eğer tura son vermek isterseniz adanın merkezine çizdiğim rota aracılığıyla dönüp kendinizi Burgazada’nın eski dondurmacılarından Sinem Dondurma’dan kaptığınız bir külahla ödüllendirebilirsiniz. Keyfini çıkarın!

Burgazada Haritası

⃝ Four Letter Words Coffee
⃤  Kalpazankaya
⃟ Madam Marta Koyu
⃞ Sinem Dondurma

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar biz arkadaşlarımızla burda kamp yapmak istiyoruz. Birkaç gündür araştırıyorum Burgazada da kamp yapmak yasaklandı haberlerini gördüm, sonra sizin yazınızı okudum yakın bi tarihte yazmışsınız bi bilginiz var mı ?

    • Merhaba, adada kamp yapmak yasak değil. Kamp alanında ateş yakmak yasak. Ateş yakan birilerini görürseniz mutlaka uyarın çünkü kamp yaptığınız sahile hemen polis geliyormuş. Bir ay önce arkadaşım kamp yaptı. Sadece biri ateş yaktığı için kontrole gelinmiş. Onun dışında da bir sıkıntı yaşamamışlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.