Ana Sayfa DENEYİMLERİM Granada Gezi Rehberi Part 1: La Fiesta del Agua y del Fuego

Granada Gezi Rehberi Part 1: La Fiesta del Agua y del Fuego

Blogu az çok takip edenler İspanya’nın Granada şehrinde Erasmus yaptığımı bilirler. Granada gezilecek yerler bakımından ne kadar elverişliyse, festivalleri bakımından da o kadar eğlencelidir. Bu post’ta şuana kadar hakkında hiçbir Türkçe kaynağa rastalamadığım chicken translate ile Su ve Ateş Festivali (La fiesta del agua y del fuego) olarak Türkçe’ye çevirebileceğim San Juan gecesinden bahsedeceğim.

2485
Lanjaron, 2014

SİHRİN VE EĞLENCENİN BULUŞTUĞU GECE

Blogu az çok takip edenler İspanya’nın Granada şehrinde Erasmus yaptığımı bilirler. Granada gezilecek yerler bakımından ne kadar elverişliyse, festivalleri bakımından da o kadar eğlencelidir. Bu post’ta şuana kadar hakkında hiçbir Türkçe kaynağa rastalamadığım chicken translate ile Su ve Ateş Festivali (La fiesta del agua y del fuego) olarak Türkçe’ye çevirebileceğim San Juan gecesinden bahsedeceğim.

Granada hakkında

Granada, İspanya’nın güneyinde 17 otonom bölgeden biri olan canımız Endülüs bölgesinde yer alıyor. Gölgede üşüten, sıcakta kafada yumurta pişiren şehirde, İngilizce bilinirlik oranı oldukça az. Ama sakin olun, insanı o kadar şirin ki, tarzanca vs bir şekilde anlaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Granada küçük bir şehir ama festivali hiç eksik olmuyor. San Juan yazın ilk ve büyük festivali olarak lokaller ve gezginler tarafından takip ediliyor. Bu festivale ulaşmak için Granada otobüs istasyonundan Lanjaron’a giden otobüslere binmeniz gerekecek. Lanjaron, Granada’da yer alan bir pueblo. Kasaba şeklinde Türkçe’ye çevirebileceğimiz pueblo Sierra Nevada Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Festivalin haricinde dağdaki diğer kasabaları da gezmenizi öneririm. Hepsi, en fazla 2-3 katlı beyaz evlerden oluşuyor. Labirent sokaklarda dolaşmak oldukça keyif veriyor.

La fiesta del agua y del fuego ne zaman?

Her sene 23 Haziran gecesi gerçekleşiyor.

San Juan-La fiesta del agua y del fuego

Derler ki su insanı temizler, ateş de tüm geçmişi yeni bir hayata geçebilmek için yakar. Bu sebeple önce Lanjarón’da su ile ıslanılır, Almuñécar’da ya da Salobreña’da sahilde ateş yakılır. Bu geceden sinematik görüntüler, yemekler, içkiler, plajda yakılan ateşler, marshmellowlar, tatlı arkadaşlıklar ve müzik hiç eksik olmaz. Bunların hepsi de o geceyi unutulmaz bir anı olarak hatırlamanıza neden olur.

(fazla çevreci arkadaşlar bu kısmı atlayabilirler)

Her yıl otobüs dolusu insan festivalin ilk bölümü için Granada’nın dağlık bölgesi Lanjarón’u daha sonra sahil kesimini ziyaret ediyorlar. İlk durakta suyla, ikinci durakta da ateşle haşır neşir oluyorsunuz. Tabi ki İspanyol’lar her şeyi abarttıkları için suyla ıslanma kısmına itfaiye bile dahil oluyor, kocaman hortumlarla sizi ıslatıyorlar. Evlerin balkonlarından üzerinize kovayla su dökülüyor. Islanmadık yeriniz kalmayacağınızı size şimdiden garanti edebilirim. Resmen bu görüntüler bir klip olsa komikli bir ‘Satisfaction’ klibi çıkabilir içinden. Youtube’a San Juan en Lanjaron, Fiesta del agua en Lanjaron gibi aramalar girdiğinizde hayal dünyanızı biraz daha şekillendirebilir. Ben buraya bir video bırakıyorum.

İlk aşamadaki su savaşından sonra sonra gene otobüslerle Salobreña’ya geçiliyor. Burada sabaha kadar ateş yakılıp tıpkı Paganizm’de olduğu gibi ateşin çevresinde dans ediliyor. Sabaha kadar müzik ve eğlence eksik olmuyor. Gecenin bir noktasında reggaeton’a maruz kalacaksınız. Burasının İspanya olduğunu görüp, durumu kabullenmek gerekiyor.

Fotoğraflar canım arkadaşım Ozan’dan, Leica ile çekildi

Tavsiyeler

Granada’da yaşıyorsanız festivale kesinlikle Erasmus gruplarıyla beraber katılın. Islandıktan sonra ulaşımı ayarlamaya çalışmak belki yorucu olabilir.

Yanınızda bolca poşet almanızı tavsiye edeceğim. Böylelikle yedek kıyafetlerinizi koyabilirsiniz. Gece için de sıcak tutacak termal üstler ve kurulanma havlusu oldukça faydalı olacaktır. Her ne kadar sahilde ateş yansa da ilk etapta ıslanmanın etkisi ciddi bir şekilde hissediliyor.

Granada’ya nasıl ulaşırım?

Türkiye’den en rahat ulaşım yolu Malaga’ya uçarak, havalimanından Granada’ya otobüsle geçmek. Bir diğer yolsa Madrid’e gidip, 5 saat süren otobüs yolculuğuyla ulaşmak. SAKIN ama SAKIN, Barcelona’ya ucuz bilet alıp gitmeye uğraşmayın lütfen çünkü tren bile 12 saat sürüyor.

 

Photocredit: https://www.instagram.com/oyoleri/

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.