Ana Sayfa DENEYİMLERİM That Sugar: Rafine Şeker Nasıl Kilo Aldırır?

That Sugar: Rafine Şeker Nasıl Kilo Aldırır?

3666
Etkisi aynı aşk gibi olduğundan belgeselde ''sugar evokes love'' deniyor.

Bir süredir seyahatleri bahane edip sağlıksız beslenmeye başlamıştım. Bu durumun da oldukça farkındaydım. Hatta bu yazıda da anlatmıştım. Nihayet bu hafta şeker ve şekerli gıdaları tüketmeyi bırakıp, düşük karbonhidratlı beslenme düzenime geri dönüş yaptım.

Şekerin zararları hakkında fikir sahibiydim ama That Sugar filmini izlememle rafine şekeri hayatımdan tamamen çıkarmak istediğimin farkına vardım. Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor ama kilo veremiyor aksine bir de alıyorsanız bu film tam size göre!

Belgesel, 5 sene önce hoşlandığı kızı tavlamak için şekeri bırakan Damon Gameau’nun rafine şekerin zararlarını ve vücuda etkilerini göstermek için yaptığı deneyi anlatıyor. Damon deneye başlamadan önce de tüm kan, enzim, boy, kilo ve vücut ölçüleri beslenme uzmanı, patolojist ve sağlık danışmanlarının uzman desteğiyle alınıyor. Oldukça sağlıklı bir bireyken günlük aldığı kalori miktarını sabit tutarak deneye başlıyor. Yiyeceği şeyleri sürekli şekerli gıdalardan seçiyor ve günlük şeker tüketimini 40 kaşık olarak belirliyor.

That Sugar

Gelin Damon neler yiyor bir bakalım: bizim sağlıklı sandığımız granolalar, cornflakesler ve meyve suları. Damon deneyi boyunca bırakın çikolatayı, dondurma bile yemiyor. Rafine şeker o kadar çabuk etkisini gösteriyor ki, 12 günde 3 kilo alıp, göbek çevresi yağlanmaya başlıyor. Biliyorsunuz ki göbek çevresindeki yağlanma birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Belgeselde de işlendiği gibi sağlıklı beslendiğimizi düşünüp dışarıdan fit, içten şişman ve yağlı bir insana dönüşüyoruz. Organlarımız şeker yüzünden yağ tutmaya başlıyor. Aslında Canan Karatay şeker ve basit karbonhidratlar hakkında ne söylüyorsa Damon onları zevkli ve çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Hatta bir bölümde soslu tavukların da şeker içerdiğini göstermek için teriyaki sosu yerine, içerdiği değerde şekeri tavuğun üzerine bocalıyor.

Şeker tüketmeye başladığında Damon daha çabuk yoruluyor, kendini yorgun ve mutsuz hissetmeye başlıyor. Örneğin ben bir hafta gaza gelip şekersiz beslenip, sonrasında şeker yediysem felaket bir şekilde midem bulanıyor.

Yıllar geçtikçe, biz şehir hayatına tutsak oldukça, yediğimiz yemekler de süpermarketlerle sınırlı kalmaya başladı. Eskiden yediklerimizin %10’u süpermarkettense, şimdi neredeyse %100 oranına gelmiş durumda. Aramızda büyük şehirde yaşayıp düzenli olarak pazar alışverişi yapabilen kaç kişi vardır?

Masum gibi görünen ama şeker deposu olan meyveli müsli tüketmek yerine yulafın içine kendiniz taze meyve ekleyebilirsiniz.

Önceki yıllarda yağın sağlık için zararlı olduğu yönünde suçlamalar yapıp, şekeri aklamışlardı. Deneyecek olursanız protein ve yağ karnı tok tutarken şeker ani açlık krizlerinin eşiğine götürecektir sizi. Önerim sağlıklı olmak için çabalıyor ve çözümü kalori saymakta buluyorsanız hemen bu yöntemi bırakın, kalori diyeti veren diyetisyenlerden de koşar adımlarla uzaklaşın. Damon deney boyunca ve deney öncesi aynı kalori miktarını almasına rağmen sağlıksız bir bireye dönüştü. Kaloriden çok, besinlerin değerleri onları sağlıklı ya da sağlıksız yapar.

Şekerle ve beslenmeyle ilgili teorik bilgileri anlatıp sizi boğmamaya çalıştım. Bunlar çok eğlenceli bir şekilde filmde veriliyor zaten. Benim unutamadığım sahneler arasında 12 şişe mountain dew için çocuğun tüm dişlerinin çürümesi ve çekim için anestezinin bile yetersiz kalmasıydı!

Ben de şekerden öcü gibi kaçıp, eser miktarda aldığımı düşünürken 7 ay içinde vucüt yağ oranım %12’den 22’ye fırladı. Kendinizi çilekli mısır gevreği, meyveli yoğurt veya smoothie içerek sağlıklı beslendiğiniz yönünde kandırmayın. Bu hayatı yaşamak için tek bir bedenimiz olduğunu unutmayalım 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.