Ana Sayfa SEYAHATLER Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Gezi Rehberi

6083
Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakır’a gidiyorum dediğimde herkes ağız birliği etmişcesine ”Sen kafayı mı yedin”, ”Sen Avrupa kızısın” gibi tepkiler aldım. Şimdi o kafadaki önyargıları bırakıyoruz ve Diyarbakır’la başlayan Mardin, Hasankeyf turuna çıkıyoruz. Batı’da sanıldığı gibi sürekli olaylar olmuyor. Burada bir hayat yaşanabiliyorsa, geziledebilir aslında. Tabi ki Avrupa’da dolaştığınız gibi dolaşamıyorsunuz. Diyarbakır’da gezilecek birçok yerler var ama Sur olayları sebebiyle bazı kilise ve sokak ziyarete kapalı durumda.

Şimdi size samimi olarak şehirle ilgili görüşlerimi aktarıyorum. Diyarbakır’ı Mardin’le karşılaştıracak olursam şehirde genel bir huzursuzluğun hakim olduğunu söylemem yanlış olmaz. Havalimanından şehre doğru gelirken kafamdaki Doğu ile gerçekte olan bambaşka. Baya toki toki evler var burada. Üstelik havalimanı da cillop gibi. Daha tarihi bir şehir beklerken biraz hayal kırıklığına uğradım. Eski Diyarbakır’a geçtiğimizde de kapalı olması sebebiyle gezip göremediğim yerler içimde kaldı, özellikle de Sur’da yürüyüş yapamamak üzücü.

Diyarbakır en büyük 12. ilimiz ve yaklaşık 9000 yıllık geçmişe sahip. Gezi rotalarında da sıkça tercih edilen Mardin, Batman, Şanlıurfa ve Adıyaman illerine komşu olan Diyarbakır’ın ilçeleri; Bismil,Çınar, Dicle, Çermik, Çüngüş, Eğil, Ergani, Hani, Kocaköy, Hazro, Lice, Kulp, Silvan’dır.

Diyarbakır’a ne zaman gidilir? 

Yazın pastırma sıcağını göz önünde bulunduracak olursanız sonbahar ayları ya da ilkbahar ayları gezmek için en ideal aylar olacaktır.

Diyarbakır sokakları

Diyarbakır Gezilecek Yerler 

Diyarbakır Surları 

Urfa Kapısı ve Mardin Kapısı gibi birçoğu Unesco Dünya Mirası Listesi’nde olan şehir kapıları surlar üzerinde yürünemese dahi panaromik olarak görülebilir. Burada bir parantez açıp Mardin Kapı şen olur, türküsünün de kapı isminden de anlaşılacağı gibi Diyarbakır’a ait bir türkü olduğunu söyleyeceğim 🙂

Diyarbakır surları yüksekliği 12, genişliği 5 metreyi bulan yapısıyla dünyanın en sağlam surlarından biri. Uzunluğu 4.5 kilometreyi buluyor ama sadece 100 metre civarında da bir açıklığa sahip. Cumhuriyet’in ilk zamanlarında atanan vali tarafından bu şehir çok sıcak, buradaki surları yıkalım diye bir karar çıkıyor. Dağkapı civarından surlar yıkılmaya başlanıyor. Dönemin mimar, arkeolog ve ressamı olan Albert Gabriel tarafından yıkılan sur bölgesinin fotoğrafları çekiliyor. Aynı zamanda bu bir dünya mirasıdır, burayı yıkamazsınız dese de vali yıkıma devam ediyor. Albert Gabriel işin peşini bırakmıyor ve hükümete çektiği telgraf sonucu başarıya ulaşıyor. 82 adet burca sahip olan surlar yıkılmadan günümüze kadar kalabiliyor. En sağlam olan burç ise Keçiburcu.

Melik Ahmet Caddesi 

Melik Ahmet Caddesi eskinin Beyoğlu’su gibi çok zarifmis. Birçok edebiyatci burada yetişmiş. Sur olaylarından sonra her yerde olduğu gibi burada da kalabalık azalmış.

bazalt taşının rengi inanılmaz bir hava katmıyor mu?

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı’nın anısını yaşatmak için doğduğu evi müzeye dönüştürmüşler.  İçinde şairin eşyaları, el yazısı ile yazılmış mektupları, aile fotoğrafları yer alıyor. Müze dört binadan oluşuyor. Her mevsim için ayrı birer bina inşa edilmiş. Bence müzenin en güzel kısmı bazalttan yapılmış duvarları. Kullanılan taşın etkisiyle siyah renkte duvarları var. Beyaz camlarıyla çok güzel bir tezat oluşturuyor. Instagram’lamalık güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Diyarbakır Ulucami 

Surlar üzerinde yer alan iki eski kapıyı Mardin ve Harput’u birleştiren bir noktada yer alıyor. Alışkın olduğumuz boya inşa yerine ene genişleme bu camide görülebilir. Bana kalırsa Mardin’deki ve Diyarbakır’daki camilerin içi şatafattan çok uzaklar. Çok alışkın olmadığımız bir durum olduğu için şaşırtıcı geliyor.

On Gözlü’nün arkasındaki TOKİ tam bir katliam

On Gözlü Köprü

Unesco Dünya Mirası’nda yer alan Hevsel Bahçeleri’nin orada bulunan On Gözlü Köprü’nün malesef iki gözü toprakla doldurulup çay bahçesi yapılmış. Köprünün arkasına da toki benzeri konutlar inşa edilmiş. Gerçekten güzellikleri ve eserleri mahvetmekten nasıl bir zevk alıyorlar hiç anlayamıyorum.

Tarihine ve köprüyle ilgili genel bilgilere gelecek olursam, On Gözlü Köprü, Dicle, Silvan ve Mervani Köprüsü olarak da biliniyor. Yapımına 6. Yüzyılda başlandığı düşünülen köprü, gördüğü savaşlar sebebiyle yıkılıp, pek çok kez onarılmış.

Malabadi Köprüsü

Dünyadaki taş köprüler içerisinde kemeri en geniş köprüde bulunmak isteyenleri bu köprüye alabiliriz.

Kervansaray

Şuan restore edilerek otel haline getirilmiş olan yapıyı, dönemin kervansarayları hakkında fikir edinmek amacıyla ziyaret edebilirsiniz.

Hasanpaşa Hanı

Hasanpaşa Hanı

Ulucami’nin karşısında yer alan han, Osmanlılar tarafından 16. yüzyılda yaptırılıyor. Kervanlara konaklama imkanı sunmuş olan han şuan kahvaltı için uğrak mekanlardan biri. Aşağıda kahvaltısını ballandırarak anlatıyorum.

Handa ek olarak atölyeler ve hediyelik eşyacılar bulunuyor. Avlusunda bir çay içmek insanı zamanda yolculuğa çıkarıyor. Dışarısı sıcaktan cayır cayır yanarken burada ferahlamak çok iyi bir seçenek olacaktır.

Gezilecek farklı yerler de şunlar: Behram Paşa Cami, Şeyh Matar Cami, Meryem Ana Kilisesi, Artuklu Sarayı, Surp Giragos Ermeni Kilisesi

Diyarbakır’da Ne Yenir? 

Diyarbakır’da Arap, Ermeni, Kürt, Süryani, Türk, Yahudi ve Zaza halklarının iç içe yaşaması sebebiyle yemek çeşitleri de oldukça fazla. Mutfak genelde kebap gibi ağır yemeklerle şekillenmiş; içli köfte, ciğer kebabı, meftune, lebeni, kaburga dolması, burma kadayıf ve Nuriye tatlısı en meşhur tatlarındandır. Karpuz da bölgede yetiştiğinden listenize ekleyebilirsiniz.

Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası

neyse ki yemek bloggerı değilim de kenarını tırtıkladığım yemeği koyabiliyorum 🙂

Diyarbakır’ın tarihi hanı Hasanpaşa Hanı’nda yer alıyor bu cennet kahvaltıcı. Yaklaşık 20 çeşit kahvaltılık geliyor. Anlayacağınız karnınız doymadan gözünüz doyuyor. Siz de benim gibi mutluluğun kahvaltıyla bir alakası olduğunu iddia ediyorsanız buraya mutlaka uğramanız gerekiyor. Klasik kahvaltılıklardan olan peynir, reçel, zeytin ve balın yanında Diyarbakır’a has tatları da servis ediyorlar. Döner görünümlü kavurması var ki, her düşündüğümde karnımı acıktırıyor. Tahin sanarak yediğim şeyin un helvası olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Tuzlular bitiyor, tatlılar geliyor. Sıcacık pideler sürekli yenileniyor. Oldukça zengin bir kahvaltı sofrasına kişi başı 25 lira vererek, yüzümde oldukça mutlu bir ifadeyle buradan ayrıldım.

Umut Ciğercisi

Diyarbakır’ın meşhur tatlarından biri olan ciğer için Umut Ciğercisi’ni ziyaret edebilirsiniz. Benim vaktim kalmadığı için gidemedim. Bir deneyin bakalım, güzelse bana da ses edin 🙂

Diyarbakır’da Alışveriş 

El dokuması halı ve kilimlerin yanında hasır bilezikler, gerdanlıklar satın alabilirsiniz. Bu bilgi ne işinize yarar bilmem ama fazla bilgi iyidir 🙂

7 YORUMLAR

  1. Merhabalar cok ışıma yarayacak, öz, faydalı bilgiler için teşekkürler. Diyarbakır Mardin şeklinde çok uzun olmayan bir seyahat planlamaktayim. Diyarbakırda en çok görülmesi gereken yerlere ayırmam gereken gün ne olmalıdır sizce?

    • Merhaba, beğenmenize çok sevindim. Benim gittiğim dönemde malesef gezilecek yerlerin çoğu kapalıydı. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, On Gözlü Köprü, Ulucami ve Hasanpaşa Hanı’nı mutlaka listenize eklemenizi tavsiye ederim. Gün sayısı kişiden kişiye çok değişiyor ama ben 1 günde gezebileceğinizi düşünüyorum. Mardin ve ilçeleri için 3 gün ayırmanızı önerebilirim. Çok sevgiler, keyifli geziler 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.