Ana Sayfa DENEYİMLERİM Seyahat Ederken Fit Kalabilmek

Seyahat Ederken Fit Kalabilmek

1678
Bisiklet fit kalabilmek için en iyi ulaşım aracı

Son zamanlarda çevremden sıkça ‘Çok seyahat ediyorsun, nasıl fit kalıyorsun?’ sorusu gelmeye başladığı için ben de blogta böyle bir yazı yazsam herkes faydalanır diye düşündüm. Seyahat ederken doğal olarak gittiğimiz yerin en ünlü yemeklerinden ve içkilerinden deniyoruz ve hatta abartabiliyoruz da. Tatilden kilo almadan gelmek ve döndüğümüzde rutin düzenimize kavuşmak için aslında birkaç tüyo yeterli. Sağlıklı yaşamı aksatmak için en iyi bahanelerden biri seyahat etmek. Gittiğin yerde hiçbir şey yeme, deneme demiyorum ama her şeyi kararında yapmakta fayda var.

Bol yürüyüş yapmak

Yediklerimizi yakmanın ve ziyaret ettiğimiz yeri en güzel keşfetmenin yolu yürümekten geçiyor. 55 kg olan bir kişi saatte neredeyse 200 kaloriye yakın bir enerji yakıyor. Erkekler bu konuda daha şanslı. Ağırlık arttıkça yakılan kalori miktarı da artıyor. Mesela ben İtalya gezimde 4 günde 75 kilometre, İsviçre’de de 45 km yürümüşüm, hiç fena değil 🙂

Porsiyonları ve içkiyi abartmamak 

Çıktığın gezide yalnız değilsen ve yemek zevkin karşınızdakiyle az çok benziyorsa birkaç çeşit yemeği ortaya söylemek en harika çözüm. Her yemekten tatmak isteyip hepsini yemeye kalktığımızda çoook işimiz var. Mide gereksiz yere genişleyecek, bir sürü sağlık sorunu ortaya çıkacak. Bunu engellemek için paylaşımcı olmakta fayda var. Özellikle karbonhidrat ve şeker içerikli besinleri paylaşın. Karbonhidratlara vucüdun bir nebze ihtiyacı olsa da doğal olmayan şekere hiç mi hiç ihtiyacı yok.

Içki meselesinde de durum yemektekiyle aynı. Aşırı miktarda alınan alkolden sonra gelen mide kazınması kaçınılmaz oluyor. Sonra sabahın 5’inde yenilen schwarma’lar, dürümler cabası. Ben böyle İspanya’da Erasmus sırasında obeze dönmüştüm. Döndükten sonra da sağlıklı bir görünüme kavuşmak için çok çabaladım.

Bol su tüketmek 

Bütçe tatili yapanlar, bu başlık en çok sizin için. Su Avrupa ülkelerinde pahalı olduğu için genelde ihmal ediliyor. Gittiğin ülkede çeşme suyunun içilip içilmediğini öğrenmekte fayda var. Şaşırtıcıdır ki İtalya’da, İsviçre’de ve bazı İspanya şehirlerinde su çeşmeden gönül rahatlığıyla içilebiliyor. Içilmese bile suya para vermekten çekinme. Hava sıcaksa susuzluktan kuruman an meselesi olabilir. Bizdeki sodanın karşılığı sparkling water içmek mideyi yatıştırıyor ve açlığı bastırıyor.

Bisiklet kiralamak

Bisiklet hem gereksiz toplu taşıma masrafından kurtarıyor hem de istediğin yerde mola verebilmeye olanak tanıyor. Bacakları en iyi çalıştıran ve fit görünmeni sağlayan cardio’dan biri de bisiklet. Engebeli bir şehirde bisikleti tercih edip kendine işkence etmek yerine düz bir şehirde tercih edebilirsin Hollanda, Belçika gibi.

Ara öğün yapmak

Çiğ badem, fındık, ceviz ve hurma, kurukayısı gibi sağlıklı kuruyemişler ve meyveler aniden gelen tatlı krizini önlemek için birebir. Giderken yanında götürmende fayda var.

Sporu ihmal etmemek

Güzelce gezdik, geleneksel yemekleri de denedik ve düzene döndük diyelim. Rutininde spor yoksa acilen sporu eklemek seyahat et ya da etme fit olman için her türlü faydalı olacaktır.

Düzenli spor yapıyorsan ağırlık kaldırırken setleri ya da ağırlıkları düşürmek spora alışmanı kolaylaştıracaktır. Spor da aslında baya nankör bir mesele. 1 hafta ara verdiğinde bile aynı ağırlıkları kaldıramadığını göreceksin. Kendini sıkmadan ağırlıkları ve setleri ayarlayabilirsen spor keyif aldığın bir aktiviteye dönüşüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.