Ana Sayfa DENEYİMLERİM Schengen Vizesi Almanın İncelikleri

Schengen Vizesi Almanın İncelikleri

38701

Vize almak ilk kez yurt dışına çıkacaklar için dipsiz bir kuyu. Belirli periyodlarla çıkanlar içinse bitmek bilmeyen süreçler, tam manasıyla bir angarya. Yeşil pasaporta sahip olmanın kaymağını yemiyorsanız hayat sizin için gerçekten zor. Şaka şaka, tüm kağıt işlerinden itinayla kaçınan biri olarak biraz abartmış olabilirim ama tüm belgelerinizi eksiksiz hazırlar ve maddi koşulları yerine getirirseniz Schengen vizesinin cepte olacağından emin olabilirsiniz.

Ben en son Schengen vizesi aldığım ülke olan İtalya vizesinin prosedürlerine daha çok değinerek bahsedeceğim vize işlemlerinden. ilk schengen’imi Almanya’dan almış biri olarak İtalya için gerekli belgelerin daha hızlı toparlandığını söyleyebilirim. Ayrıntılara geçmeden önce aldığınız vizeyle hangi ülkeleri gezebileceğimizi bilmenizde fayda var:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsviçre, İsveç, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Hırvatistan, Slovakta,Yunanistan

Turist vizelerini genelde aracı kurum üzerinden alıyoruz. Eskiden konsolosluğa gidip vize alınıyordu ama şuan yanılmıyorsam hemen hemen tüm AB ülkeleri bu uygulamayı kaldırmış durumda. Aracı kurum olarak bahsettiğim kurum, danışmanlık hizmeti aldığımız bir turizm acentası gibi düşünülmesin. Onlar sadece bizim topladığımız belgeleri ilk elden teslim alıp, ilgili konsolosluğa iletiyorlar. İtalya ve Almanya vizesi için mevcutta İdata’ya başvuru yapacaksınız. Tüm gerekli belgeler de sitesine girdiğinizde liste halinde dökülmüş oluyor. Gerekli evraklar dönem dönem güncellendiği için burada hepsini kalem kalem yazmayacağım ama kendi tecrübelerimden ve genel kurallardan bildiklerimi size aktaracağım.

İlk olarak hangi Schengen ülkesine seyahat edecekseniz vizeniz için o ülkeye başvuruda bulunun

Örneğin siz Hollanda’ya gideceksiniz ama vizenin kolay çıkacağını düşünüp Yunanistan’dan vize talebinde bulunup Yunanistan’a hiç seyahat etmeyeceksiniz, direkt olarak Hollanda’ya gideceksiniz diyelim. İşte bunu yemiyorlar, Hollanda’ya gittiğinizde sizin kapıdan çevrilmeyeceğinizin garantisini kimse veremez, aman diyim dikkat 🙂

Pasaport geçerlilik sürenize bakmadan vize başvurusunda bulunmayın

İtalya için talep edilen süre, vize bitiş tarihinden sonra pasaportunuzun 90 gün daha geçerli olmasını bekliyorlar. Bu periyod bazı ülkeler için daha uzun olabiliyor.

Eksik belgeyle başvuruda bulunmayın

Belgeler öğrencilik durumuna, çalışıp çalışmamanıza, seyahatinize birinin sponsor olup olmayacağına vb. bakılarak değişkenlik gösterecek. Benim İtalya için eksik belgem yoktu ama işyerinden aldığım izin belgesindeki imzayla imza sirkülerindeki imzalar tutmadığı için belgeyi tekrardan gün içinde getirmem istendi. Bu tip durumlara karşı tedbirli olun. Belgeleriniz konusunda hassasiyet gösterin çünkü birden hedehödö belgende eksik var dediklerinde stres olabiliyorsunuz. Evet o saçma faaliyet gazetesi, vergi levhası vb tüm belgeler gerçekten isteniyor ve başvuruda alınıyor.

Vizenizle ilgili dilekçe yazın

Okuduğum birçok kaynağa göre maddi durumu çok yeterli olmasa bile, sırf niyetlerinin gezmek olduğunu dilekçeleriyle açıklayan kişilerin vize alabildiklerini okudum. Ülkemizin gerçekleri ortada, sizin gittiğiniz ülkede mülteci konumuna düşmeyeceğinizi kanıtlamanızı isteyecekler. Evet biliyorum paranoyakça ama eski pasaportunuz varsa bu pasaportta hangi vizelerin olduğundan ki İngiltere ve ABD varsa kesinlikle bildirin, gelecek tatil planlarınızdan, nerelerde kalacağınızda bahsedin. Çok da dürüst olmayın ben Couchsurfing yapacağım demeyin mesela. En basitinden ve ucuzundan da olsa paylaşımlı bir oda için rezervasyon yapın.

Daha uzun vize almak için başka bir tarihe de uçak ve otel rezervasyonları yapın

Bu taktiğin ülkedeki siyasi durumdan kaynaklı işlemediği de oluyor ama diyelim siz yaz için plan yapıyorsunuz, bir de ücretsiz iptal edilebilen uçak ve otel rezervasyonu yapın yılbaşı için ve belgelerini başvurunuza ekleyin. Bütçenizin yetmeyeceği bir oteli ayırtmayın.

Seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın

Sağlık sigortasını yaptırırken Schengen bölgesine giriş çıkış yaptığınız günlerin 1 gün öncesi ve 1 gün sonrasını kapsayacak şekilde sigorta yaptırmaya dikkat edin. Sağlık sigortanızı mobil bankacılıktan yapmanıza olanak tanıyan bankalar olduğu gibi, şube üzerinden de yapabileceğiniz birçok banka var. 1 yıllık sağlık sigortası 80 Euro gibi bir ücretle yapılıyor Garanti Bankası’nda. 5’er günlük sigorta fiyatı ise 9-10 Euro.

Ben hem İtalya hem İsviçre seyahatimi kapsayan 2 adet seyahat sağlık sigortası yaptırdım. 6 ayda 90 gün multi geçişli vize aldım. Siz işi şansa bırakmayayım derseniz vize alabileceğiniz muhtemel süre için ya da bir tık üzerinde sigorta yaptırın.

Maddi durumunuzu belgeleyin

Sürekli işlem yaptığınız aktif bir hesabınızın imzalı bir dökümünü alın. Bu genelde maaş hesabınız olur. Döküm aldığınız günü de maaş günü civarına denk getirirseniz hesabınız daha kabarık olur ve vize almanız kolaylaşır 🙂 Her ülkenin hesabınızda göstermenizi istediği günlük bir bütçe olabilir. Bir yakınınızdan size hesap dökümü alabilmeniz için havale yapmasını da rica edebilirsiniz. Bu durumu İtalya ve İspanya sorun etmiyor fakat bazı ülkeler bu duruma çok iyi niyetle bakmıyorlar.

Başvurduğunuz ülkeden farklı bir ülkeye daha seyahat edecekseniz, uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuzu kesinlikle belgeler arasına ekleyin

İnterrail’de olduğu şekilde birden çok ülkeye bir seferde gidecekseniz, bunu zaten yapmanız gerekiyor. Siz önce İtalya’ya gidip, 1 ay Türkiye’de kalıp sonra Hollanda’ya gidecekseniz bundan İtalya’ya ne, gidip gene Hollanda’dan başvururum demeyin. Tüm seyahat planınızı gösteren şekilde belgeler sunun ki uzun vize almanız kolaylaşsın.

Vizeniz sonuçlandıktan sonra ilgili vize sayfasını kontrol edin

Konsolosluklarda çalışanlar da aracı kurumdakiler de gün sonunda insan. Hatalar yapılabiliyor.Bu yüzden her şeyi kontrol edin ki, yanlış yazılan bir şey varsa itiraz edebilecek süreniz olsun. Bu sebeple vizenize her ihtimale karşı seyahat tarihinizden 1-1.5 ay önce başvurmayı ihmal etmeyin. Vize bazı ülkeler için çabuk sonuçlanıyor. Örneğin İtalya’dan pasaportumu 2 günde aldım. Siz gene de belirli dönemlerin yoğun olabileceğini unutmayın ve tüm önlemlerinizi alın derim.

Schengen ülkelerine girebilmek için altın anahtarınız bu püf noktalar Yeter bu ne ya, ben bunlarla uğraşamam derseniz vizesiz seyahat edilebilen ülkeler yazımı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.