Ana Sayfa SEYAHATLER Lviv: Tıka Basa Yeme İçme Rehberi

Lviv: Tıka Basa Yeme İçme Rehberi

Şaşılacak bir şey ki Ukrayna’nın para birimi olan Grivna, Türk Lirası’ndan daha değersiz. Hal böyle olunca da yeme içme bakımından kendinizi çok rahat hissedip, kendinize ziyafet çekebiliyorsunuz. Lviv’de benim denediğim restoran ve cafeleri listedim. O kadar uzun bir liste oldu ki; 3-5 gün yemek yeseniz ancak bitirebilirsiniz :)

3226

Şaşılacak bir şey ki Ukrayna’nın para birimi olan Grivna, Türk Lirası’ndan daha değersiz. Hal böyle olunca da yeme içme bakımından kendinizi çok rahat hissedip, kendinize ziyafet çekebiliyorsunuz. Lviv’de benim denediğim restoran ve cafeleri listeledim. O kadar uzun bir liste oldu ki; 3-5 gün yemek yeseniz ancak bitirebilirsiniz 🙂 Önerim yazının içeriğini okumadan isimleri not etmeyin; çok övülmesine rağmen hiç beğenmediğim yerler oldu.

Düşük bütçeli birçok seçenek Lviv’de mevcut

Yazı fazla uzun olduğu için bölümlere ayırdım. Bu kısımda yalnızca yemek için denedğim yerleri okuyacaksınız.

Lviv Kahvaltı ve Kahve Rehberi için bu yazıya tıklayın.

Favori restoranım Mons Pius’un girişi

Yemek

Mons Pius: Virmenska Caddesi üzerindeki dar bir sokak Lviv’in en minnoş avlusuna açılıyor. Mons Pius genellikle kalabalık oluyor. Eğer yazın gitmiyorsanız mekanda yer bulabilmek biraz zor olabilir.

Bana kalırsa et yemekleri şahaneydi ama porsiyonları biraz küçüktü.  1 domuz kaburga, dana eti, tavşan bacağı, 1 kokteyl ve 3 bira için 950 Grivna ödedik.

Yiyeceğiniz yemek ya da içeceğiniz kokteylden ziyade burada zaman geçirme deneyimini yaşamak güzel. Kendimi oldukça huzurlu hissettiğim mekanlardan birisi olmuştu Mons Pius.

Basilico: Bütçe tatili yapıyorsanız Rynok Square’de yer alan Basilico tam size göre. 1 pizza, portakal suyu ve limonata için 209 Grivna ödedik.

Belki yakınına gidip internetten yararlanmak isterseniz ve hala değişmediyse wifi şifresi: pizzapasta.

Lviv’de bu yazıda da anlattığım gibi yemek yerken genel olarak dikkat etmeniz gereken şey fiyatların 100 gr ya da 100 ml üzerinden menüye yazılmış olması. Hesap geldiğinde ufak çaplı bir şok yaşamamak için menüyü iyi okumak gerekiyor.

standart fakat iyi bir öğün

Mrs. Greenwich: Lychakiv Cemetary’e giderken, yalnızca lokallerin takıldığı bir cafe/restoran burası. Normalde tofu makarna çok pahalı olur ama burası hem malzemeden çalmamıştı hem de uygun fiyatlıydı

2 tart, 2 limonata, tofu mantarlı makarna: 410 grivna

Limonatası gereksiz çirkin. Sanırım sodanın içine biraz meyve suyu koyarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

dünyanın en garip limonataları

Gasova Lampa Museum&Restaurant: Lviv lokal rehberinde yer alan konsept bir mekan burası. Mons Pius gibi, Lviv’in en güzel sokağında yer alması da cabası.

Mekanın hem içinde hem dışında toplam 200 civarında gaz lambası var. Bunun sebebi gaz yağıyla çalışan lambayı bulan Lviv’li kimyagerlerin anısının yaşatılmak istenmesi. Burada denenecek en değişik içki deney tüplerinde gelen shot’lar.

lambalar tatlı bir görüntü katıyor

Delikateka: Burası çok yazıldı çizildi, biz de bir şans verelim dedik. Benim ısmarladığım biftekli hamburger maalesef hiç pişmemişti ve eti ağzımda çevir çevir yutamadım. Siz bir sebeple buraya gidecek olursanız önerim etinizin iyi pişmesini istediğinizi söylemeniz.

çiğnenmesi imkansız olan hamburger

Meat&Justice: Ağızlara pelesenk olan bir kelime var ya ‘’konsept’’, burası da öyle bir mekan. Bu restoranın esin kaynağı Engizisyon Mahkemeleri, burada çeşitli işkence aletleri var ve bazılarını deneyebiliyorsunuz. Hesabınızı da minik bir kütüğün üzerinde baltayla kesiyorlar. Hunharca ve vahşi bir şekilde et yiyor oluşumuzun  hatırlatıldığını düşündüm ben. Neyse etik olarak vejeteryan, pratikte etobur bir insan olduğum için çok etkilenmedim.

ocakbaşı konusunda şaka yapmıyorum

Et restoranı olan The First Grill Restaurant of Meat and Justice Bernardine Kilisesi’nin orada bulunuyor. Biz sokakta dön dön yerini bulamadığımız için size yol tarifini de yazmak istiyorum. Ya kilisenin kapısının bulunduğu yerden ya da kale duvarının bittiği konumdan içeri girin.

Buraya ne olur yazın ya da baharda gidin çünkü içerisi ocakbaşı gibi deli duman ve etler sizin oturduğunuz yerde pişiriliyor. Akşam saatleri aşırı kalabalık, o yüzden rezervasyon ya da erken gitmek şart.

Meat&Justice

Karışık et tabağı, dana kaburga, 3 bira, közde patetes için 120 TL gibi bir hesap ödedik.

Tatlıyı bahçede alır mıydınız?

House of Legend: Burayı Lviv Handmade Chocolate’da çikolata yerken görmüştüm. Terasta tepesinde bir pervane bulunan araba vardı. Bir de herkesten yüksekte DJ kabini olduğunu düşündüğüm bir baca vardı. ‘’Vay, burada sağlam parti var’’ demiştik hatta. Sonraki gün dolanırken House of Legend’a bir bakalım dedik. Bu mekan için özet: 40 deli bir kuyuya taş atmış, 1 akıllı çıkaramamış.

bacadaki şapkaya para atmaya çalışan bir sürü insan vardı. ben buraya çıktığımda vertigo filmindeki adam gibi oldum valla -.-

Mekanın olayı terastaki bacaya çıkıp, biraz uzakta bulunan heykelin şapkasına para atıp, tutturabilmek. Hiçbir şey yiyip içmenize de gerek olmayan bir mekan burası. İlk katında dandirikten bir hediyelikçi var. Gitmeseniz de olur ama her yerde yazılıp çizildiğinden, bahsetmeden geçmek istemedim.

House of Legend’ın manzarası

The Most Expensive Galician Restaurant: Burası listemizde olan ama tıka basa yemek yememiz sebebiyle, yemek yiyemediğimiz bir mekan. Esprisi adından da anlaşılacağı üzere, menüsünde her şeyin bol sıfırlı yazılmış olması. Korkmayın bu fiyatlar ücret öderken düşüyor. Bize burayı bir lokalin önermesine rağmen, deneyimleyemedik. Belki siz gitme fırsatı bulursanız yorumlarınızı aktarırsınız.

 

Lviv Post Office: Drukarska Caddesi üzerinde bulunan pullar ve eski telefonlarla dekore edilen tatlı bir mekan. Restoran, müze ve kahveci olarak hizmet veriyor. Fiyatlar Lviv ortalamasında. Bir kahve içip çıkabilirsiniz.

Genel olarak tüm restoranlar ve cafeler tatlı gözüküyorlar

Kryjivka: Ukrayna milliyetçiliğinin tavan yaptığı bir mekan çünkü kapısında ‘’Yaşasın Ukrayna’’ anlamına gelen Slava Ukrain parolasını söylemeden buraya giremiyorsunuz. Mekana girmek için ikinci sorulan soruysa sizinle bir Rus’un olup olmadığı. Politik ve tarihsel meselelere girmeyeceğim ama bu iki ülkenin arasının gergin olduğunu söylemekte fayda var 🙂

Mekana girmek için yönlendirici bir tabela bulunmuyor. Eğer doğru binayı bulabilirseniz hedefe vardınız demektir. Dümdüz ilerlediğinizde merdivenin yanındaki kapıdan girmeniz gerekiyor.

Kimsenin İngilizce konuşamadığı Lviv’de garsonların İngilizce konuşuyor olması sanırım buranın ne kadar popüler ve turistik olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu mekandan sonra Lviv’de her mekanın bir konsepte oturtulması gerekliliği olduğu düşüncesine kapıldım.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.