Ana Sayfa SEYAHATLER Belgrad – Yeme İçme Rehberi

Belgrad – Yeme İçme Rehberi

Yurtdışına çıktığınızda bazı ülkelerin yemek tarzı damak zevkinize uymaz ve gitmeden önce ''ne yiyeceğim ben orada'' diye telaşlanmaya başlarsınız. Korkmayın, Belgrad yemek seçeneklerinde de oldukça çeşitli.

2176

Yurtdışına çıktığınızda bazı ülkelerin yemek tarzı damak zevkinize uymaz ve gitmeden önce ”ne yiyeceğim ben orada” diye telaşlanmaya başlarsınız. Korkmayın, Belgrad yemek seçeneklerinde de oldukça çeşitli.

Kahvaltı

Red Bread

Red Bread

Fiyatlar Beşiktaş kahvaltıcılarından bir tık aşağıda. 2 kişi 40-45 liraya çıkılabiliyor. Bu ücretin içinde 2 tane çok başarılı bulduğum bombastik taze meyve suyu, pancake ve sandviç vardı. Jane Doe Vintage Shop’a oldukça yakın.

Glumac

Dünyanın en güzel krepleri Glumac’ta yapılıyor desem abartmam sanırım. Burayı dışarıdan görüp, ne kadar köhne olduğunu düşünmüştüm. Tesadüfen  Belgrad’da fotoğraf eklememin üzerine arkadaşım yazdı ve bana Glumac’ı önerdi, bir şans versem bir şey kaybetmem diye düşündüm. Glumac’ın  2 tane birbirine çok yakın şubesi var. Ham & Cheese krep mutlaka denenmeli. Porsiyonlar oldukça büyük. Bir krep 6-7 TL’ye denk geliyor ve 2 kişi bölüşüp yediğinizde bile doyuyorsunuz. Bütçe tatili yapanlar için oldukça iyi bir seçenek.

Pekara Toma

Tatlıları, sandviçleri, kruvasanları baya iyi. Kısacası siz buraya kesin gidin. Fiyatları oldukça uygun, hatta Belgrad’ın en ucuzu diyebilirim.

Kahveciler

Amelie Cafe

Amelie Cafe 

Amelie Cafe, kahveleriyle olmasa da dizaynıyla gönlünüzde taht kuracak bir şey. Buradaki tabak çanakları Ana Ljubinkovic mağazasından edinmişler. O sebeple dikkatsizlikle kırıp dökmeyin, belki kalbinizi kırabilirler 🙁

Koffein

İçeride oturulacak 3-4 masası var. Kış soğuklarında gidip içeride yer bulamazsanız üzülmeyin, çevresinde de güzel yerler var. After Eight çikolatasını bilirsiniz. Bir ara her yurt dışına giden getirirdi. İşte o çikolatadan kahve yapmışlar. Denemenizi tavsiye ederim. Koffein gibi bir cafe konsepti İstanbul’da olsaydı bardağına 15 TL’den aşağı vermezdiniz ama burası Belgrad, kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kafeterija

Burası için de oldukça sakin ve huzurlu iddiasında bulunabilirim. Gittiğimiz tarihten midir bilemiyorum ama gece kulüleri hariç hiçbir yerde tıklım tıkış insan ortamına denk gelmedim. Cafe oldukça güzel, ama içtiğimiz 2 farklı kahve birbirinin aynısı gibiydi. Kahve konusunda çok iyi anlarım gibi bir iddiam yok aslında ama gürültüden uzak bir saat geçirmek isterseniz buraya uğrayabilirsiniz.

Mamma’s Biscuit House

Mamma’s Biscuit House 

Durcol bölgesinde, Red Bread’e oldukça yakın. Cafenin atmosferi ve pastaları oldukça güzel. Pastaların olduğu kısmın yanında bir de bar yer alıyor. Sanırım akşamları pub’a dönüşüyor. Bu sebeple bana biraz kişiliği oturmamış gibi geldi ama çikolata aşığıysanız gitmeye değer.

Yemek

Druga Piazza 

Buraya İtalyan Pizzası yemek için geldik ama önümüze resmen kapama pide getirdiler. Ne makarnasını ne pizzasını aman aman beğendik. Beton Hala’da bulunduğundan bir şans tanıyıp sadece 3 üzümlü Sırp şarabı içmek için uğrayabilirsiniz. Garsonlar aşırı kibar ve servisin mükemmel olduğunu söyleyip, haklarını yememem gerektiğini düşünüyorum.

Cantina di Frida

Cantina di Frida 

Belgrad’da fine dining için favorim burası. 4 adet tapas, şampanya, prosecco ve garsoniye dahil kişi başı 80 TL gibi bir ücret ödedik. Bütçe dostu olarak iddia edesem de nehrin hemen yanında yer alan Beton Hala gibi hip bir yer için çok yüksek değil gene de fiyatlar. Tüm tapaslar mevsimlik yapılıyor. Mekanın ismi ve iç dizaynı ünlü ressam Frida Kahlo’dan etkilenerek yapılmış.Duvarlarda Frida’yla ilgili bir çizime rastlamıyorsunuz ama elinizi yıkamak için lavaboya uğradığınızda kapılardaki çizimler sizi kendine hayran bırakacak.

Sesir Moj

Şirinlikten neredeyse ölecek olan Sesir Moj, Skadarlija bölgesinde yer alıyor. Sırplara özgü canlı müzik yapıyorlar. Siz yemeğinizi yerken aynı zamanda güzel müziğin de tadını çıkarabilirsiniz. Hayatımdaki en lezzetli bifteği burada yedim. Çorbası, içeceği ve 2 kişi paylaşarak yiyeceğiniz biftekle 30 liraya çıkabilirsiniz rahatlıkla.

Belgrad gezi rehberi için tıklayın.

Belgrad gezilecek yerler rehberi için tıklayın.

Belgrad alışveriş rehberi için tıklayın.

Belgrad gece hayatı için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.