Ana Sayfa SEYAHATLER Belgrad-Gezilecek Yerler Rehberi

Belgrad-Gezilecek Yerler Rehberi

Belgrad gezilecek yerler bakımından aşırı turistik bir şehir olmasa da doğal güzellikleriyle sizi kendine hayran bırakacaktır. Savamala ve Skadarlija bölgeleri şehrin özellikle ziyaret edilmesi gereken bölgelerinden

2212

Belgrad gezilecek yerler bakımından aşırı turistik bir şehir olmasa da doğal güzellikleriyle sizi kendine hayran bırakacaktır. Şehirde Kalemegdan’dan sonra Savamala ve Skadarlija bölgeleri gezilmesi gereken başlıca yerlerden.

Kalemegdan

Birçok kelimenin Türkçe’yle benzerlik göstermesinden dolayı buranın isminin Kale Meydan olduğunu anlayabilirsiniz. Belgrad’daki en güzel manzarayı buradan izleyeceksiniz. Tam olarak Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktaya bakıyor Kalemegdan. Yaz aylarında buraya ek olarak, Ada Cijanlija, Ad Huja ve Ada Medjica isimli adaları ziyaret edip güne güzel bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz.

Kalemegdan, yaz kış gidilmesi tercih edilebilecek bir park. Her mevsim manzarası farklılaşıyor ve hepsinin kendine özel bir güzelliği var. Parkı gezdikten sonra 18. yüzyılda inşa edilmiş olan İstanbul Kapısı’nı mutlaka görün. Parkın içinde bir de Askeri Müze yer alıyor ki, Belgrad Kalesi’nin yanındaki tomamsı araçları görünce tüylerim diken diken olduğundan hiç ilgimi çekmedi. Siz gidecek olursanız müze Pazartesi günleri kapalı.

Nicola Tesla Müzesi

Müze şehre çok sapa bir noktada kalıyor. Buraya kadar gitmişken her okazyonda dekoru değişen Lorenzo&Kakalamba’da bir şeyler yiyip için derim. Müzede Nikola Tesla’nın buluşları yer alıyor ve siz de İngilizce rehber eşliğinde bir takım deneylere katılabiliyorsunuz. Saat 16:00’dan sonra İngilizce rehberler kalmıyor. Erken gitmekte fayda var. Tek başına gezip anlayacağınız bir müze değil malesef burası.

Skadarlija

İstanbul’da bir yere benzetmese ölecek hastalığına yakalanlar için burası da Belgrad’ın Çukurcuması, Cihangir’i sanırım. Sanat galerilerinin yoğunluğu sebebiyle Belgrad’ın en bohem bölgesi olarak geçiyor. Bölgede lokal tatları deneyebileceğiniz, aynı zamanda da canlı müzik dinleyebileceğiniz restoranlar yer alıyor. Mekanlar oldukça kalabalık oluyor. Bu sebeple akşam yemeğine erkenden gitmekte fayda var.

Savamala

Gelelim Belgrad’ın en hipster mahallesine. Bizim Karaköy’ümüz olarak nitelendirsem ne eksik ne fazla bir tanım olur çünkü Sava Nehri’nin karşı tarafında komünist blokların yer aldığı Zemun bölgesinde yapılaşma başladığında burası ihmal ediliyor ve köhne bir hal almaya başlıyor. Nasılsa 5 sene önce ne bir cafe ne bir lüks meyhane bulunan Karaköy gibi durum aslında. 2008 yılında Savamala’da mütenalaştırma süreci başlıyor. Eski depoları, binaları gece kulüplerine ve cafelere çevirmeye başlıyorlar. Bölge günden güne altın yumurtlayan tavuk misali değerleniyor. Burada tahmin edeceğiniz üzere butikler, cafeler ve gece kulüpleri yer alıyor.

Knez Mihailova

Burası da bildiğiniz İstiklal Caddesi ama neyse ki bizden daha iyi değer bilmişler. Binalar üzerinize yıkılacak gibi durmuyor, Starbucs’lardan da eser yok. Burada ilginç ve yerel dükkanlar bulmayı ummayın çünkü aynı bizdeki gibi H&M’ler falan yer alıyor. Caddenin en tatlı tarafı Kalemegdan’a bağlanması ve şirin İngiliz pub’larında dinlenme molası verebilmeniz.

Zemun

Şehrin son zamanlarda popülerleşen bölgesi. Nehrin öteki yakasında kaldığını ve yürüyerek gidemeyeceğinizi belirtmekte fayda var. Eski Şehir havasından çıkmak isteyenler bu bölgeyi tercih edebilirler.

Belgrade Modern Art Museum

Neredeyse her büyük şehirde karşıma çıktığı gibi Belgrad’da da karşıma modern sanat müzesi çıktı. Aşırı ilgim olmadığı ve tavsiye almadığım için ben ziyaret etmedim.

Aziz Sava Katedrali

Katedralden çok camiyi andıran heybetli bir yapıya sahip Aziz Sava. Hatta Aya Sofya’ya benzerliğiyle tanınıyor.Dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor. 1935 yılında inşasına başlanmış ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler burayı bombalamışlar. Oldukça hasar gören yapının inşasına Yugoslovya döneminde de izin verilmiyor. Bugün halktan toplanan bağışlarla inşasına devam edilmeye çalışılıyor.

St. Mark’s Kilisesi

Tasmajdan Parkı’nın yanıbaşında, Bolonya’daki gibi kıpkırmızı binaları andıran özellikte bir kilise. İçerideki tütsü kokusu beni aşırı çarpmıştı. Alerjisi olanlar uzun süre kalmamalılar içeride. Kiliseye giderken yol üzerinde bulunan Eski Saray’a da göz atmayı atlamayın.

Belgrad gezi rehberi için tıklayın.

Belgrad alışveriş rehberi için tıklayın.

Belgrad yemek rehberi için tıklayın.

Belgrad gece hayatı için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.