Ana Sayfa SEYAHATLER Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad Gezi Rehberi

Türkiye’ye yakınlığı, vizesiz gezilebilmesi, fiyatlarının uygunluğu ve son derece hareketli bir gece hayatı sayesinde Belgrad sıkça tercih edilen bir destinasyon. Şehre ilk bakıldığında mimarisiyle göze çarpmasa da onu tanıdıkça sevmeye başladığınızı siz de fark edeceksiniz. Gece-gündüz yaşayan, güvenli bir şehir Belgrad. Berlin’de olduğu gibi onun da kendine has bir ruhu var.

3562

Bunca yıldır Balkanlar’a hep mesafeli durmuştum. Ben mi abartıyorum bilmiyorum ama sanki hepsi bir anda aradan çıkarılacak ülkelermiş muamelesi yapılıyor. Bu histen midir, yoksa yeşil pasaportun-babam sağ olsun-ekmeğini yemekten midir, yıllarca fırsat olmadı. Ekim ayı için bir anda Danimarka’ya  gitme kararı almışken radikal bir değişiklikle Belgrad biletlerimizi aldık.

Belgrad’daki ilk gecemiz bende adeta Bratislava etkisi yarattı. Genelde bir şehre gittiğimde çabuk karar vermesem de, Belgrad’ın standart bir şehir, olduğuna kanaat getirmiştim bile. Hatta insanlar ne bulmuş Belgrad’da diye homurdanmaya başladım 🙂 Şehre baktığınızda ‘‘mimarisi ne güzelmiş, şu bina ne kadar da hoş dedirtmiyor’’ ne yazık ki ama Belgrad kesinlikle gece-gündüz yaşayan bir şehir ve bunu sonuna kadar hissediyorsunuz. Bir gün geçirdikten sonra tüm önyargılarınız kırılıyor. Belgrad bence Berlin’in daha uygun ve yakın hali. Özellikle Savamala bölgesi, Kreuzberg’in Karaköy’leşen kısmını oldukça andırıyor. Belgrad sigara içenleri sevindirecek bir şehir olma özelliği gösteriyor çünkü burada her yerde sigara içmek serbest.

Belgrad Türk lirasına göre bile uygun bir şehir. ‘‘Çok param var dostum’’ triplerinde otel dahil 4 gün için 200 euro harcadık ki, şehrin en hip yerlerinde takıldığımızı eklemem gerekiyor.

Belgrad’a yılın hangi zamanı giderseniz gidin, inanılmaz bir Türk nüfusuyla karşılaşacaksınız. Siz de benim gibi çay komasına girecek kadar seviyorsanız, üniversiteye giden yolda hem çay demleyen hem de baklava satan bir dükkan bile var.

Sonbaharda Belgrad

Nerede kalınır? 

Şehrin merkezi yeri Knez Mihalovia Caddesi, Cumhuriyet Meydanı diyebiliriz. Hatta Savamala bölgesi de konaklamak için iyi bir şeçenek olabilir. Bu bölgelere yakın lokasyonlardaki hotel/hostel alternatifleri tercih edilebilir.

Biz Cumhuriyet Meydanı’na yakın Luxury Apartments adında apart otelde kaldık. 3 gece 4 gün için gayet idealdi. Rezervasyonumuzu booking.com’dan yaptık. Eğer buraya gidecek olursanız Damir’in şehirle ilgili tavsiyelerini almadan geçmeyin. Hatta öyle ilgili ki siz gelmeden önce Whatsapp’tan bile yardım ediyor. Taksinizi ayarlıyor, daha ne olsun! Bir de Belgrad’da zincir oteller dışında hostel tarzı otel pek yok. Genelde daire tarzında mini mutfaklı alternatifler mevcut.

Belgrad’da ulaşım 

Bir şehri gerçekten tanımanın yolunun yürümek olduğuna inanıyorum. Bu kez abarttık ve GERÇEKTEN her yere yürüdük. o kadar yürüdük ki 4 günde 50 km’yi aşkın yol yaptık. Belgrad aşırı güvenli bir şehir olduğundan gecenin 5’inde de yürüseniz kimse sizi umursamıyor. O saatte büfe işleten kadın çalışanları gördüğünüzde mutlu oluyorsunuz.

Peki yürüdük de, havalimanından şehir merkezine yürünecek kadar yakın bir mesafe yoktu tabi ki.’’Taksiye binsek çok kazıklanır mıyız?’’ soruları oluşuyorsa aklınızda, havalimanı merkez ulaşımı 1800 dinar (15 euro) tutuyor. Şehir içinde gidilen mesafeye göre ücret de değişse de,  kulüp dönüşleri çok  uzakta konaklamıyorsanız 1200 dinarı geçmeyecektir.  Yalnız burada önemli bir nokta var ki, iki tip taksileri var. Biri korsan diğeri legal olanlar. Benim bildiğim üzere Pink Panther ve Lux var official olan. 1200 dinar ödediğim ikisinden biri değildi ama TL’ye çevirince size her şey ucuz gelebiliyor Belgrad’da. Yani kazıklansanız bile maksimum 5-10 lira daha fazla vereceğinizi düşünebilirsiniz.

Biz toplu taşımayı hiç kullanmadık. Havalimanı-şehir ulaşımı 300 dinar tutuyor normalde. O da o  9 TL gibi bir şey yapıyor. Bu arada otobüse binerken kimse ne bilet veriyor ne bir şey gösteriyor. Bu bizim oldukça dikkatimizi çekti. Berlin’e, Budapeşte’ye gittiyseniz bilirsiniz. Metrolarda kontrol yapmazlar ama birdenbire kartınızı göstermenizi isteyebilirler. Siz de gaza gelip ödemem geçerim diyebilirsiniz ama ödeme yapmayan turistleri fişleyebiliyorlarmış, aman dikkat 🙂

Kalemegdan Parkı

Belgrad’dan nerelere gidilir? 

Biz oradayken Saraybosna’lı bir grupla tanıştık. Arabayla gelmişlerdi. Yol  4 saat sürüyor. Saraybosna’ya  Blagaj’ı da dahil edeceğiniz bir rota çizebilirsiniz.

Sırbıstan’daki Novi Sad şehrinin de güzel olduğundan bahsediliyor. Otobüsle 1.5 saat sürüyormuş, yakın bir rota için ideal. Novi Sad’ın popülerliği de Exit Festivali’nden geliyor. Belgrad’lılara sorduğumuzda, ‘‘ne gerek var burada kalın’’ gibi cevaplar aldık. Eğer vaktiniz bolsa neden bir şehir daha fazladan görmeyeyim diyebilirsiniz. Novi Sad için bir gün ve gecenin yeterli olduğunu söylüyorlar. Biz Belgrad harici başka yere uğramadık çünkü şehirden kopamadık. Belgrad’ın çok turistik bir şehir olmadığı ama çok farklı bir güzelliğe sahip olduğu kesin.

Belgrad’a ne zaman gidilmeli?

Biz Ekim sonu gittik. Herkes bizi o kadar korkutmuştu ki, donacaksınız triplerinden gına gelmişti. Gerçek şu ki, bizim orada olduğumuz tarihlerde hava İstanbul’dakinden soğuk değildi ama Belgrad’ın ilginç bir havası var. Bir anda inanılmaz sıcak olup güneş açarken, yarım saat sonra esmeye başlayabiliyor.

Belgrad’ın idealinin yaz ayları olduğunu söylesem yalan olmaz. Belgrad’a gece hayatını yaşamaya gidiyorsanız, nehirdeki kulüplerin kışın kapalı olduğunu belirtmekte fayda var. Yazın nehir kenarındaki hayat, kışın şehrin içine doğru kayıyor.

Belgrad’da her mevsimin farklı bir güzelliği var. Yazın yerliler adalara gidip kahvaltı ediyorlarmış. Doğanın keyfini çıkarmak için rotanızı Ada Cijanlija, Ada Huja ve Ada Medjica’ya çevirebilirsiniz.

Park olan her yere sonbaharı yakıştırdığımdan olsa, Kalemeydan Parkı tablo gibi bir görüntüye bürünüp, kendine hayran ediyor.

Kışın Belgrad’ın soğuğunu tahmin etmek istemiyorum. Hayatımda bir kez yeniyılı kutlamak için Budapeşte’ye gitmek gibi bir hata yaptım. 3 kazak üst üste giysem bile üşümüştüm. Klişelerin en önemli özelliği gerçek olması; Balkanlardan gelen soğuk hava sözüne inanın. Eğer kışın gidiyorsanız hazırlığınızı ihmal etmeyin.

Belgrad gezilecek yerler rehberi için tıklayın.

Belgrad alışveriş rehberi için tıklayın.

Belgrad yemek rehberi için tıklayın.

Belgrad gece hayatı için tıklayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.