Ana Sayfa SEYAHATLER KONUK YAZARLAR Doğa Yürüyüşü ve Kamp Rehberi: Psikolojik ve Fiziksel Hazırlık

Doğa Yürüyüşü ve Kamp Rehberi: Psikolojik ve Fiziksel Hazırlık

2029
Kanada Yoho milli parkındaki yürüyüşçüler

Uzun yürüyüş ve kamp hem sağlam bir vücut hem de sağlam bir kafa gerektiriyor. Sağlam bir vücut olayını da çok abartmak, sürekli spor yapmak gerekmiyor ama belli bir fiziksel hazırlık aşaması da atlanmamalı.

Projeden en az birkaç ay önce içeride veya mümkünse dışarıda vücudunuzun kardiyovasküler durumu geliştirecek egzersizler yapabilirsiniz. Uzun yürüyüşlerde ne kadar kuvvetli bir insan olduğunuzdan ziyade ne kadar dayanıklı ve dirayetli bir insan olduğunuzu test edeceksiniz. O yüzden güce değil dayanıklılığa önem verin.

Parkurda bolca nehir ve dere varsa, bol bol köprüden gececeksiniz demektir

Vücudunuzu biraz tanımaya çalışın yürüyüşten önce. Başlangıçta mı iyi performans veren birisiniz yoksa bitişte mi? Bazı insanlar çok iyi başlarlar fakat sonlara doğru giderek enerjileri düşer. Böyle bir bünyeye sahipseniz seçtiğiniz parkur sonlara doğru zorlaşan ve tırmanışlar gerektiren bir parkur olmamalı. Çok kötü ve mızmızlanarak başlayan fakat sonlara doğru açılan bir yapınız varsa ilk birkaç günü rahat, sonraki günleri zor olan ve irtifası giderek yükselen bir parkur seçebilirsiniz. Elbette ki bahsettiğim gibi parkurlar her zaman denk gelmez dolayısıyla her gün kaç kilometre yürüyeceğinizi bünyenize göre ayarlayarak parkuru kendi yapınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Hava beklediğiniz kadar sıcak olmayınca çorapla sandalet modasına uymak zorunda kalabilirsiniz

Psikolojik hazırlık meselesi aslında epey önemli çünkü yürüyüş esnasında karşılaşabileceğiniz herhangi bir psikolojik zorluk sizi trek ve kamp fikrinden soğutabilir ve bir daha gitmek istemeyebilirsiniz. O yüzden eğer yola yalnız çıkıyorsanız, misantrop bile olsanız yolda rastladığınız insanlarla mutlaka iletişim kurun. Çekingen olmayın çünkü ilk günlerde kendinize yeteceğinizi düşünseniz de ilerleyen günlerde yalnızlıktan sıkılabilme ihtimalinizin yanında, malzemelerinizden biri kullanılmaz hale gelebilir veya bitebilir, rahatsızlanabilirsiniz veya herhangi başka bir sebepten birisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Vahşi hayvan uyarısı olan bölgelerde kesinlikle solo takılmamak can güvenliğiniz için önemli.

Çift ve grup olarak gidenler ise uzun yürüyüşlere araları gerçekten iyiyse gitmeliler. Maazallah ayrılık veya arkadaşlığın bitimi gibi problemlerle dönülebilir yoksa.

Likya Yolu’nun Fethiye-Ölüdeniz etabındaki Kayaköy bölgesi özellikle sıcak olduğunda epey zorlayıcı bir etap

Problemler ve çözümleri:

  1. İshal ve kabız: Eğer önceki yazıda bahsettiğim şekilde beslenirseniz (sabah yulaf ezmesi, öğlen granola bar ve kuru meyveler, akşam suyu alınmış kamp yemeği) büyük ihtimalle dengeli bir metabolizma ile atlatacaksınız yürüyüşü. Ama herkesin metabolizması aynı olmuyor. Bazı bünyeler yulaf ezmesine hemen tepki verip ishale davetiye çıkarıyor. Bazı bünyeler ise tek bir muzla kabız olabiliyor. İkisi de hayli can sıkıcı bu durumu önlemek için bünyenizi tanımanız gerekiyor. O da mümkünse seyahetten önce bir gün, seyahatte yiyeceğiniz besinlerle beslenmeniz ve vücudunuzun nasıl bir tepki verdiğini görmeniz. Böylece ishal eğilimli misiniz kabız eğilimli mi bilmiş olacaksınız. Ona göre diyette değişiklikler yapın.  Ama bu da işi garantilemiyor çünkü içeceğiniz suyu bilemeyeceksiniz. Olur da ikisinden birine yakalandınız, ihtiyacınız olan tek şey sabır olacak. Eğer ishal olduğunuzu fark ettiyseniz, bahsettiğim tuvalet kuralları aynen geçerli. Temizlik için daha fazla tuvalet kağıdına ihtiyacınız olabilir. Diyetinizde değişiklikler yapıp sabırlı olun, mutlaka geçecek. Kabız olduğunuzu fark ederseniz bu sefer daha da fazla sabıra ihtiyacınız olacak. Çok bol su tüketmeniz gerekiyor. Gelmiyorsa da çok zorlamayın, sonra tekrar deneyin. Eğer alelacele iş gidermeye çalışırsanız, fissür olma ihtimaliniz var. Bu da yalnızca yürüyüş günlerinizi değil tüm hayatınızı mahvedebilir. Kendimden biliyorum.
  2. Kamp alanında vahşi hayvanlar: Yola çıkmadan önce parkurda hangi türler yaşıyor mutlaka bilgi edinin. Ayı bölgesiyse mutlaka ses çıkarmak için zil, düdük ve ayılar için sprey satın alın. Ayıları ve diğer hayvanları kamp alanından uzak tutmanın çeşitli yolları var. Bazı kamp alanlarında, kamp alanından belli bir mesafe uzakta demir dolaplar veya askılar bulunuyor. Yiyeceklerinizi ve çöplerinizi ağzı kapalı plastik poşetlerde o dolaplara koyabilir veya askıyla yukarıya doğru (bayrak direğine çeker gibi) çekebilirsiniz. Eğer bu imkan yoksa, plastik poşetlerdeki yiyeceklerinizi uyku tulumunuzun kılıfına koyun ve iplerle bir ağaca asabildiğiniz kadar yukarı asın. Çadırdan uzakta bir ağaç olmasına dikkat edin. Buradaki en önemli olay çadırda yiyeceklerle uyumamak.

    Kanada’da milli parklarından bir adet “ayı çıkabilir” uyarı tabelası (ve evet çıktı)
  3. Yolu kesen vahşi hayvan: Normalde hayvanlar da o yollardan insanların geçtiğini biliyorlar ve emin olun onlar da bize bulaşmak istemiyor. Ama bazen yollarını kaybedebiliyorlar. Yürüyüş parkurunda epey uzakta vahşi bir hayvan görürseniz devam etmeyin, başka yürüyüşçülerle karşılaşana kadar geri yürüyün, onları bilgilendirin ve onlarla birlikte tekrar grup halinde yürüyün. Eğer vahşi hayvanı talihsiz bir şekilde yakından görüyorsanız -ki bu genelde inişli çıkışlı yollarda veya keskin dönüşlerde olabiliyor- kesinlikle kaçmayın. Grup halindeyseniz kuvvetli bir ıslık veya düdük yardımıyla hayvanı korkutun. Sizin kalabalık ve güçlü olduğunuzu fark edip gidecektir. Eğer siyah bir ayıyla baş başaysanız, hareketlerini gözlemleyin. Size doğru adım atmıyorsa sorun yok. Size doğru yönelirse sprey kullanmaktan başka çareniz yok. Eğer bir bozayıyla (grizzly) teke tek kalırsanız, ne yapmanız gerektiği burada, Allah yardımcınız olsun:
  4. Kavga ve anlaşmazlık: İnsan insanı seyahatte tanır. Eğer partnerinizle, arkadaşınızla veya arkadaş grubunuzla böyle bir yolculuğa çıkıyorsanız emin olun birbiriniz hakkında çok şey öğreneceksiniz. Fakat anlaşmazlıklar çıkması da muhtemel. Eğer planı işin başında netleştirir ve herkesin olurunu alırsanız insanlar ana plandan sapmayı pek istemeyeceklerdir. Baştan iyi planlanmamış ve tartışılmamıs bir yürüyüşte ise her zaman çatışmalar olması ve aykırı sesler çıkması olasıdır. Bunu engellemek için ne olursa olsun önceden PLAN YAPIN! Herkes neye karşı olduğunu, neyi sevdiğini önceden belirtsin, yürüyüş esnasında değil.

*Bu yazı Deniz tarafından yazılmıştır.

Deniz’i instagram’da takip etmek için tıklayın.

Deniz’in harika fotoğraflarını çeken Jean Michel’in Flickr adresi de burada.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.