Ana Sayfa SEYAHATLER KONUK YAZARLAR Doğa Yürüyüşü ve Kamp Rehberi: Hijyenik Ürünler

Doğa Yürüyüşü ve Kamp Rehberi: Hijyenik Ürünler

2087
Fairview Dağı, 2700 m. Kanada

Backcountry treklerin insanları en korkutan tarafı sanırım hijyenin nasıl sağlanacağı sorusu. Doğada kamp yaparken ihtiyacımızı biraz hayvanlar alemindeymiş gibi gidereceğiz ama hijyenimizden de asla ödün vermeyeceğiz.

En önemli soru “Nereye yapacağız?” 

Yolda ani bir şekilde küçüğünüz geldiğinde yoldan biraz uzaklaşıp ihtiyacınızı giderebilirsiniz. İhtiyacınızı giderdiğiniz yere sonra biraz su dökerseniz kokuyu da azaltmış olursunuz. Eğer debisi oldukça yüksek bir nehir kenarındaysanız, nehir debileri ve taşlar doğal bir filtrasyon sağladığından nehire doğru da ihtiyaç giderebilirsiniz. Büyüğüm gelirse derseniz bunun için önce konaklayacağımız kamp alanını biraz incelememiz gerekiyor. Parkur boyunca kamp yapılacabilecek alanlarda tuvalet ihtiyacınızı giderebileceğiniz, ona göre dizayn edilmiş yerler var mı yok mu, buna dikkat edin.

Kanada’daki Robson Dağı milli parkındaki kamp alanlarından birinde bir barınak

Bazı kamp bölgelerinde kuru tuvaletler olabiliyor ama tamamen vahşi doğada olacaksanız o da olmayabiliyor. Her iki şekilde de bu ihtiyaç giderme meselesini en temiz şekilde nasıl halledeceğinizi anlatayım. Öncelikle, kamp yerinde kuru tuvalet varsa da yoksa da yanınıza almanız gereken en önemli üç şey var: tuvalet kağıdı, ıslak hijyenik mendil ve plastik poşet. Eğer kuru tuvaleti olan bir kamp alanına gidiyorsanız, kamp alanından biraz uzakta derme çatma bir kulube var ve içinde de bir delik var demektir. Hacetinizi giderdikten sonra kullandığınız tuvalet kağıtlarını oraya atabiliyorsunuz fakat ıslak mendilleri oraya değil plastik poşete atıp çöp olarak biriktirmenizi tavsiye ederim çünkü kozmetik ürün olduklarından tuvalet kağıdı kadar organik değiller maalesef.

kaynak: freerangedesigns.co.uk

Gelelim kuru tuvalet kabini yoksa… O zaman biraz hayvanlardan esinlenmemiz gerekecek. Öncelikle çadır alanının, çadır alanının yakınından geçen yürüyüş yolunun ve varsa su kaynağının en az 70 adım (sayabilirsiniz) uzağında taşlık olmayan, yakınında ağaç olmayan ve güneş alan bir yer buluyoruz. Bir 15-20 cm  kadar bir çukur kazıyoruz (taş veya sopa kullanabilirsiniz ama küçük bir bahçecilik küreği de götürebilirsiniz) ve işlemden sonra çukuru aynı toprakla güzelce kapatıyoruz. Kullandığımız tuvalet kağıdını veya hijyenik mendili çukura atmıyoruz, plastik çöp poşetimize atıyoruz. Tuvalet kağıtları doğada çözünen maddeler olmasına rağmen doğada kamp yapmanın amacı, kamp alanından oraya hiç gitmemiş gibi ayrılmak. Kağıt peçete dahi olsa doğada iz bırakmıyoruz. Bu noktada aslında plastik poşetten daha kullanışlı bir yöntem var, o da tek ele lateks eldiven takmak. Tuvalet kağıdını kullanacağınız ele bir lateks eldiven takarsanız, kullandıktan sonra tuvalet kağıdı daha elinizdeyken diğer elinizle kullanılmış kağıt içeride kalacak şekilde çıkarın. Eldivenin de havasını alarak bükün ve kamp alanına dönerek çöp torbanıza atın. En hijyen hastasının bile bu yöntemle doğada hayatta kalabileceğini düşünüyorum.

Bazı barınaklar küçük kulübe şeklinde de olabiliyor ve kötüleşen hava şartlarında oraya sığınabiliyorsunuz. Kanada’daki Berg Gölü’nden bir kulübe

Tuvalet ihtiyacı dışında bir de tabi ki vücut temizliğine ihtiyaç duyacaksınız. Bunun da en hijyenik yolu, parfümsüz, alkolsüz ıslak mendiller. Bunların bebekler için olanını tercih edebilirsiniz mesela. Uzun bir yürüyüş gününden sonra ayakkabılarınızı çıkardığınızda terliğinizi giymeden ayaklarınızı silin. Kıyafetlerinizi kurutmak için çıkardığınızda kuru kıyafetleri giymeden önce eklem yerlerinizi silin.

Kişisel Bakım

Kamp yapıyorsunuz diye kişisel bakımınızdan da ödün vermek ve mağara adamına dönmek zorunda değilsiniz. Sabah kalkınca yüzünüzü gözünüzü silin, varsa nemlendiricinizi sürün. Tırnaklarınızı düzenli kesin. Eğer saçlarınız çabuk yağlanmıyorsa yıkamayı unutun. Gün içinde bandana benzeri bir şey takarak saçlarınızın toz toprakla olan etkileşimini azaltıp temiz tutabilirsiniz. Hemen yağlanan saçlarınız varsa kuru şampuan deneyebilirsiniz. Dudaklarınız için de dudak balmınız mutlaka olsun çantanızda.

Dişimizi nasıl fırçalayacağız?

Diş fırçası ve diş macunu da kişisel ürün çantanızın olmazsa olmazlarından olacak. Lavabo ve akan suya erişiminiz olmayacağından dişlerinizi nerede ve nasıl fırçayacağınız önemli bir mesele. Bazı kamp alanlarında bulaşık suyu dökmek ve diş fırçalamak için kazılmış ve içine taş doldurulmuş kuyular mevcut. Öyle bir kamp alanındaysanız yapmanız gereken bir bardağa su doldurup dişinizi fırçalamak, ve artık suyu o kuyuya dökmek. Aynı prensip bulaşık suyu için de geçerli. Fakat böyle bir imkan yoksa, iki seçeneğiniz bulunuyor: ya diş macunu kullanmayacaksınız ya da az bir macunla fırçalayıp macunu bol suyla yutacaksınız. Eğer diş macunu kullanmayacaksanız, nane aromalı diş ipi götürüp onu kullanabilirsiniz. Ağzınızda benzer bir tat bırakacaktır.

Bir diğer önemli hijyen ürünü ağzı kapatılabilen plastik poşetler. Kampa giderken normal market poşeti veya buzdolabı pozeti gibi poşetleri değil ağzı kapatılabilen poşetleri tercih edin. Yediğiniz içtiğiniz her şeyin artığını oraya atacaksınız ve yanınızda her yere taşıyacaksınız. Ağzı kapanmayan poşetleri ne kadar düğümlerseniz düğümleyin çantanızı kokutabilir veya vahşi hayvanları çekebilir.

Diğer malzemeler:

-Yürüyüş için katlanabilir batonlar: Bu konuyu hiç hafife almayın derim. Trekking boyunca vücudunuzun en fazla çalışan ve yorulan kısmı dizleriniz olacak. Dizlerinize biraz yardımcı olmak için dört ayaklıymış gibi yürümek iyi bir fikir.

-İlk yardım ürünleri ve cımbız, tırnak makası gibi kişisel ürünler

-Düzenli kullandığınız ilaçlar ve ağrı kesici

-Kafa feneri: El feneri yerine kesinlikle kafa feneri götürün. Tuvalete veya su bulmaya gittiğinizde iki elinize birden ihtiyacınız olacak. Kafa fenerinizi çadırınızın tepesine asarak çadır içinde romantik bir atmosfer de yaratabilirsiniz. Şaka şaka, yatın uyuyun.

-Çakı

-İp veya halat (çantanız veya herhangi bir eşyanızın askısı veya ipleri kopabilir)

– Gözlük veya lens kullananlar için gerekli malzemeler: Gözlük kullananlar mutlaka sağlam bir gözlük kılıfı götürmeli. Lens kullananlar aylık lenslerden uzak durun. Her gün için günlük lens götürün. Eğer parkurda tehlikeli tırmanışlar veya dar geçitler yoksa bence lens olayına hiç girmeyin, gözlükle idare edin derim. Bu tamamen sizin rahatlık anlayışınıza kalmış.

-Ped veya tampon: Adet günlerinizde kamp yapamazsınız diye bir kural yok. Elbette ki karın ağrıları ve kramplar, yürüyüşünüzü zehir edebilir ama yine de eğer adet gününüze denk gelirse ped yerine tampon tercih etmeniz daha hijyenik olacaktır. Üstte belirttiğim hijyen koşullarına da ekstra özen gösterin bu dönemde. Kullanılmış hiçbir temizlik ürününüz doğada kalmamalı.

*Bu yazı Deniz tarafından yazılmıştır.

Deniz’i instagram’da takip etmek için tıklayın.

Deniz’in harika fotoğraflarını çeken Jean Michel’in Flickr adresi de burada.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.