Ana Sayfa SEYAHATLER KONUK YAZARLAR Doğa Yürüyüşü ve Kamp Rehberi

Doğa Yürüyüşü ve Kamp Rehberi

2719
Fairview Dağı, 2700 m. Kanada. Yükseklere doğru tırmandıkça rüzgar artabilir ve dengenizi bozabilir.

Backcountry trek ve kamp veya Türkçe söylersek vahşi doğada yürürüş ve kamp yurtdışında popüler olduğu gibi son zamanlarda Likya Yolu’nun keşfi ve düzenlenmesiyle ülkemizde de epey ilgi çekici hale geldi. Öyle ki artık yurtdışından sadece Likya Yolu’nu yürümek üzere gelen turistlere bile rastlamak mümkün. Elbette en popüleri olmasının yanında Likya Yolu Türkiye’deki tek kamp yapılabilecek yürüyüş parkuru değil. Aladağlar, Kaçkarlar, Bolkar Dağları, Ağrı Dağı gibi istikametler de farklı iklimlerde doğa yürüyüşü ve kamp deneyimlemek isteyenler için ideal.

Bu yazıda öncelikle backcountry trek ve kampın ne olduğundan sonraki yazılarda da nasıl bir hazırlık ve ekipman gerektiğinden bahsedeceğim.

Bulgaristan, Türkiye’ye yakın en güzel trekking istikametlerinden. İstanbul’dan otobüsle gidilebilen bu güzel ülkeyi neden keşfetmeyesiniz?

Backcountry trek ve kamp nedir? 

Backcountry trek ve kamp, anayol ve tali yollar ile yerleşim yerlerinden uzakta herhangi bir yürüyüş yolunu yürürken hiçbir tesisin olmadığı orman, dağ, vadi gibi alanlarla belli bir süre boyunca çadırda konaklamak anlamına geliyor. Yani backcountry trek için yürüyeceğiniz belli bir parkur ve konaklayacağınız belli bir alan olması ve bu alanda hiçbir tesis ve servisin bulunmaması gerekiyor.

Bu kavram 3-10 günlük genellikle hiçbir tesis ve yola erişimin olmadığı kısa parkur ve tırmanışları kapsadığı gibi Likya Yolu gibi çeşitli etaplardan oluşan ve bazı etaplarında köylere, yollara ve tesislere erişimin olduğu uzun yürüyüş yollarını da içine alabiliyor. Eğer bu ikisinden herhangi birini şimdiye dek denemiş ve hiçbir tesisin olmadığı bir kamp alanında kamp kurmuşsanız, aslında backcountry trek yapmışsınız demektir.

Backcountry trek ve kamp hazırlığı önemlidir

Dünyanın neresinde olursanız olur yapacağınız bütün backcountry trek ve tırmanışlar belli bir hazırlık ve ekipman gerektiriyor. Hemen hemen her yürüyüş ve kampta gerekli olacak demirbaş ekipmanlar dışında, mevsime ve gidilecek yere bağlı olarak değişen malzemeler de oluyor. Fakat en önemli şey şu: hazırlık ve malzeme meselesini hafife almamak. Yoksa evden götürdüğünüz eşyalarla veya spor yaparken kullandığınız malzemelerde de kamp yapabilirsiniz ama döndüğünüzde “çok konforlu ve rahat bir trek geçirdim” demek yerine, “ayağımı haşat ettim”, “aç kaldım”, “çok üşüdüm” demek zorunda kalırsınız. İyi bir hazırlık ve ekipman sizi hem yolculuk süresince rahat ettirecek hem de iyi bakarsanız sizi yıllarca idare edecek ve bir sonraki treklere her daim hazır olmanızı sağlayacaktır.

Likya Yolu, backcountry trek için en yaygın rotalardan

Rota meselesi…

Öncelikle yürüyüş ve kamp yapacağınız güzergahı haritalardan defalarca inceleyip kafanıza yazın ki yürüyüş esnasında nerede olduğunuzu, nereye kaç kilometre kaldığını görür görmez anlayacak kadar hazırlıklı olasınız. Öncelikle gideceğiniz yere hangi mevsimde gideceksiniz buna karar verin. Sonra da rotanız kaç günlük, her gün kaç kilometre yürümeniz gerekecek, nerelerde kamp kuracaksınız, en yakın su kaynağı kamp alanının neresinde ve gideceğiniz günler için hava tahmini nedir, bunların hepsini oraya varmadan ezbere bilecek kadar iyi çalışmış olun. Çok ufak boyutlarda fakat görebileceğiniz şekilde alanın ufak bir haritasını yazdırıp arkasına notlar da alabilirsiniz. Abartıyorsun, her yerde nereye kaç kilometre kaldığı yazar zaten derseniz, size şunu söyleyeyim, parkur konusunda fazla şey bilmek az şey bilmekten kesinlikle daha iyidir.

*Bu yazı Deniz Özlem Çevik tarafından yazılmıştır.

Deniz’i instagram’da takip etmek için tıklayın.

Deniz’in harika fotoğraflarını çeken Jean Michel’in Flickr adresi de burada.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.