Ana Sayfa SEYAHATLER Unesco Dünya Miras Listesi – Türkiye’den Nereler Var?

Unesco Dünya Miras Listesi – Türkiye’den Nereler Var?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak ve yok olmaya yüz tutan bu değerlerin yaşatılması için 1972 yılında bir Dünya Miras listesi oluşturulmuştur. Bu listede 1052 yer var. Bunların 16 tanesi de Türkiye’de yer alıyor. Bir yerin Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alması hem oraya olan ilgiyi çekiyor, hem de insanlar üzerinde bir bilinç oluşturuyor. Kültürel ve doğal alanların gelecek nesillere aktarılması için anlaşma önemli bir rol oynuyor.

2403

1Göreme Milli Parkı ve Kapadokya

Erciyes ve Hasan Dağı tüflerinin aşınması sonucu oluşan peri bacaları özellikle 7.-13. yüzyıllar arasında Hristiyanlar için önemli bir merkez haline gelmiştir. Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta.

2Divriği Cami ve Darüşşifası


Sivas’ta yer alan Divriği ve Darüşşifası 1985 yılında listeye katılmıştır. Birçok medeniyete yerleşim yeri olan Divriği’nde en erken yerleşimin Hititler Dönemi’ne kadar gittiği söylenir. İki kubbeli türbeye sahip cami ve hastane, islam mimarisinin örneklerindendir. Cami 1228-29 yıllarında Mengücekli beyi Ahmet Şah tarafından yaptırılmıştır. Süsleme ve işçilik bakımından benzersiz bir özellik taşımaktadır.

3İstanbul – Tarihi Yerler


Her ne kadar dünyanın en güzel şehri olmasıyla kendimizi avutsak da İstanbul mütenalaşma ve kentsel dönüşüm süreçleriyle hızlıca çirkinleşmeye devam ediyor. Tarihi yerlere gittiğimizde İstanbul’da yaşadığımızı hissedebiliyoruz ancak. Tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanan İstanbul Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlaması sebebiyle hep önemli olmuştur. Bu sebeple birçok imparatorluğa da başkentlik yapmıştır. Birçok kültüre kucak açan İstanbul da Göreme Milli Parkı ve Divriği Cami gibi 1985 yılında listeye katılmıştır. Koruma altında olan bölgeler ise şöyle: Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sit Alanı; Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan Süleymaniye Koruma Alanı; Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları

4Hattuşa


1986 yılında listeye katılan Hattuşa Hitit İmparatorluğu’na başkent olmuştur. tSanat ve mimarlıkta oldukça gelişen Hattuşa’da yapılan kazılar sonucu 5 kültür katı ortaya çıkıyor. Bölgede Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemine ait tapınaklar, surlar ve kraliyet evleri bulunmaktadır.

5Nemrut Dağı


Dünya Harikası Listesi’nde de kendine yer bulan Nemrut Dağı Adıyaman ilçesinde bulunuyor. Kommagene Kralı 1. Antiochos Tanrılara minnettarlığını göstermek için heykeller ve kendisi için mezar-tapınağı yaptırmıştır. Dağdaki heykellerin boyu 8-10 metreyi bulmaktadır. Mezarda tanrıların taş oymaları bulunmaktadır.

6Pamukkale – Hierapolis


Denizli’de yer alan traverten, kaplıca ve karbonat mineralleri teraslarıyla popüler olan Pamukkale listeye 1988 yılında katılmıştır. Hastalıklara şifalı geldiği söylenen suları sayesinde mi yoksa pamuk tarlası görüntüsü sayesinde midir, her sene birçok insanı kendine çekmektedir. Hierapolis arkeolojik kenti ise geç Helenistik ve erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içerir. Antik kentin Frigya bölgesine başkent ve Piskoposluk merkezi olması sebebiyle Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

7Xanthos – Letoon


Antik Çağ’da Likya’nın en büyük idari merkezi olan Letoon, Fethiye’ye 46 km. uzaklıkta bulunmaktadır. M.Ö 545 yıllarında yanan şehir, tekrardan inşa edilmiş ve başkent olmuştur. Roma ve Helenistik dönemin izlerini taşıyan merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.
Xanthos da gene Letoon gibi Fethiye yakınlarında yer alır. Yerleşim tarihi 7. yüzyıla kadar giden Letoon, Likya’nın dini merkezi konumundadır. Burada yan yana bulunan Leto, Apollon ve Artemis tapınaklarına ek olarak Roma döneminden kalma bir tiyatro ve çeşme gibi kalıntılar bulunmaktadır.

8Safranbolu


Karabük’te yer alan Safranbolu 18. yüzyılda ticarette önemli bir merkez olmuştur. 1950’li yıllarda gerçekleşen modernleşmeden fazla etkilenmemesi sebebiyle aslını koruyabilmiştir. Geleneksel ahşap evleri ve birçok yapısıyla ünlü olan Safranbolu 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.
Safranbolu rehberi için tıklayın.

9Truva Antik Kenti


1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne katılan dünyadaki en ünlü antik kent olan Truva Çanakkale’de bulunmaktadır. En erken yerleşim M.Ö 3000-2500 yıllarına dayanır. Bulunduğu konum itibariyle ticari bağlantılar açısından önemli bir yere sahiptir. İlyada Destanında bahsedilen Truva Savaşı’nın gerçekleştiği antik kent olmasıyla her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Selimiye Cami
Edirne’de bulunan Selimiye Camisi’ni II. Selim Mimar Sinan’a yaptırtmıştır. Mimar Sinan’ın en iyi eserim dediği 4 minareli, sedef ve çini işçilikli cami mutlaka görülmeli.

10Çatalhöyük


Konya’da bulunan Çatalhöyük yerleşik hayata geçişin izlerini taşıyan iki höyükten oluşan bir yerleşim yeridir. Tarımın başlangıcı ve avcılık gibi gelişmeler yaşanan Çatalhöyük’te 18 yerleşim katmanı bulunmaktadır. Bu katmanlarda yerleşik hayata geçişi sergileyen duvar resimleri, heykeller, duvar resimleri bulunuyor.

11Cumalıkızık Köyü


Bursa’da bulunan Cumalıkızık Köyü, Uludağ eteklerine kurulmuş bir köydür. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Cumalıkızık Köyü’ne ek olarak, Orhangazi, Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye Külliyeleri de listede bulunmaktadır.
Bursa Osmanlı İmparatorluğu’na başkent olmuştur ve buradaki tarihi doku çok iyi bir şekilde korunmuştur. Bursa’daki mimari diğer Osmanlı kentlerine de örnek olmuştur.
Cumalıkızık Köyü, Yıldırım İlçesi’ne bağlıdır ve şehre oldukça yakındır. Hafta sonları, gözlemeleri sebebiyle kahvaltı için en güzel seçeneklerden biridir.

12Bergama


İzmir’de bulunan Bergama, Helenistik dönemdeki şehir planlamacılığını en iyi şekilde yansıtan kentlerden biridir. Bu kent Bergama Krallığı’na başkentlik yapmıştır. Ayrıca Osmanlı dönemine ait cami, han, hamam gibi yapılar da bulunmaktadır.
Berlin’e gidenleriniz ya da gidecekleriniz varsa burada Pergamon Müzesi olduğunu görmüş olabilirsiniz. Buradaki eserler Milet’ten ve Bergama’dan taşınmış. Yasal olarak getirilip getirilmediği muamma olan müzeyi ”Aman zaten bizden çalmışlar, gezmiyorum” diyip Bergama’yı ziyaret edebilirsiniz.

13Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri


Diyarbakır denince akla ilk Kale gelir. M.Ö 3000-4000 yılları arasında yapılan Diyarbakır Kalesi ne yazık ki iyi korunamamış ve zarar görmüştür. Çok az bir kalıntısı bulunan Diyarbakır Kalesi dünyanın en uzun surlarından biridir.
Hevsel Bahçeleri de Dicle Vadisi ve Diyarbakır Kalesi arasında kalan bölgede bulunuyor. Kent bu yeşil alan sayesinde nefes alabilmesinin yanında sebze ve meyve yetiştiriciliğinde önemli bir rol oynuyor.

14Efes

Efes, İzmir’de bulunan bir liman kentidir. Roma ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa yerleşim yeri olmuştur. Liman şehri olmasından kaynaklı ticari ve kültürel merkez olma özelliği göstermiş. Efes de UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan Bergama gibi kent planlamacılığın örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. Efes’te Erken Hristiyanlık Dönemi’ne ait yapılar bulunmaktadır. Hristiyanların hacı olmak için ziyaret ettikleri yer işte tam burasıdır 🙂

15Ani Harabeleri


Ani Harabeleri Kars’a 40-45 km uzaklıkta, Ermenistan sınırına yakın bir noktada bulunuyor. Burası oldukça büyülü bir yer. Camiler, kiliseler, tapınaklar, bütün hepsi bu coğrafyada. Ani Kenti’nde, İslamiyet, Hristiyanlık ve Şamanizm gibi dinlerin kalıntıları bulunuyor. Ani’ye kadar gidilmişse, Çıldır Gölü’ne de mutlaka uğranmalı. Özellikle göl kışın donması sonucu şahane manzaralar oluşturuyor.

17Bunu beğen:

18

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.