Ana Sayfa İSTANBUL ŞEHİR HAYATI Rumeli Hisarüstü Rehberi: Cafeler, Barlar ve Yaşam Alanları

Rumeli Hisarüstü Rehberi: Cafeler, Barlar ve Yaşam Alanları

Rumelihisarüstü, Boğaziçi Üniversitesi’nin yer aldığı ve her Boğaziçili için ayrı bir yeri olan küçük ve şahsına münhasır bir mahalle. Hisarüstü, Bebek ve Etiler gibi pahalı ve niş mahallelerin arasına sıkışmış ama bu mahallelerden etkilenmemesi ve kişiliğinin çok farklı olmasıyla komşularından ayrışır bir durumda. Bir Boğaziçili olarak her yıl yeni açılan mekanları ve yaşanabilir atmosferiyle beni hala okulun yolunu tutmaya itiyor. Gelin Hisarüstü’nün barlarına, cafelerine ve yaşam alanlarına bakalım. 

6820
Boğaziçi'nden Hisar manzarası

Rumelihisarüstü, Boğaziçi Üniversitesi’nin yer aldığı ve her Boğaziçili için ayrı bir yeri olan küçük ve şahsına münhasır bir mahalle. Hisarüstü, Bebek ve Etiler gibi pahalı ve niş mahallelerin arasına sıkışmış ama bu mahallelerden etkilenmemesi ve kişiliğinin çok farklı olmasıyla komşularından ayrışır bir durumda. Bir Boğaziçili olarak her yıl yeni açılan mekanları ve yaşanabilir atmosferiyle beni hala okulun yolunu tutmaya itiyor. Gelin Hisarüstü’nün barlarına, cafelerine ve yaşam alanlarına bakalım.

Hisarüstü-Barlar 

Salvador

Rumeli Hisarı, 4. Sk No:1, 34470 Sarıyer/İstanbul

Salvador, Hisarüstü’nün en eski barlarından biri. Öncelerde daha bir öğrenci mekanı olan bar, geçen sene iç dekorasyonunda değişikliklere giderek Hisarüstü’nün mütanalaşan yüzüne daha uyumlu bir yer haline geldi. Lokal bira ve çeşitli alkolsüz içeçek seçenekleri sunan barın fiyatlarının diğer mahalle barlarına kıyasla daha bütçe dostu olduğu söylenebilir.

La Liberta Plus

Rumeli Hisarı, 6. Sk. 2 A, 34470 Sarıyer/İstanbul

Kapalı mekanda yer alan La Liberta ve terası olan La Liberta Plus olarak 2 şubesi bulunan Liberta da Rumelihisarüstü’nün en eski barlarından olmasına rağmen gitmeyi en son tercih edeceğim seçeneklerden malesef. Terası olmayan şubesinde sigara kokusundan boğulmanız an meselesi olabilir. La Liberta Plus, bir özelliği bulunmaması sebebiyle listedeki diğer barlarda oturacak yer yoksa uğrayabileceğiniz standart/kötü arası (İngilizce’de dive bar olarak adlandırılıyor) bir mekan.

Ayı’nın terası yaz aylarının vazgeçilmezi

Ayı

Rumeli Hisarı, Hisar Üstü Nispetiye Cd. No:67, 34470 Sarıyer/İstanbul

Karaköy, Moda, Kadıköy gibi gençlerin takıldığı zibilyon mahallede şubesi bulunan Ayı, Hisarüstü’nde yıldızı parlayan barlardan bir tanesi. Biraz küçük bir bar olduğu için samimi mi sıkışık   bir ortam mı olduğuna ziyaret ettiğinizde karar verebilirsiniz. Şanslıysanız bahar/yaz aylarında dışarıda yer bulmanız durumunda sokak kedilerini ve köpeklerini sevebilirsiniz <3 Ayı’nın bendeki yeri İstanbul’da daha hiçbir yerde Cider satılmazken burada bulunabiliyor oluşuydu. Süslü bira olarak adlandırdığım dünya biralarını Ayı’da bulabilmeniz mümkün. Kahve içmediğiniz sürece mekanın fiyatları oldukça mantıklı 🙂

Geniş geniş oturmak isteyenlere Keçi

Keçi

Bebek Mh., Bodur Sokaği No:1, 34342 Beşiktaş/İstanbul

Keçi, Hisarüstü’ndeki en geniş ve ferah alana sahip olan bar. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kapı’nın hemen yanında bulunuyor. İç dekorasyonuyla diğer barlardan ayrışıyor. Fiyatları genel olarak uygun ve yemek porsiyonları büyük. Biranızı fıçı yerine şişe olarak söylerseniz olası sürprizlere açık olmazsınız.

en sevdiğim adreslerden

Bira Fabrikası

Kadıköy’de de bir şubesi olan Bira Fabrikası, Hisarüstü’nde en çok rağbet gören barların başında geliyor. Mekan Don Kişot ve To Stage zamanında da öğrencilerin sıkça gittiği yerlerden biriydi. Genel olarak ferah bir atmosferinin olduğunu söyleyebilirim. Zaman zaman DJ performanslarıyla  belirli bir kitleyi kendine çekmeyi başardığı kesin.

çabasız tatlılık

Gri No:57

Rumeli Hisarı, Hisar Üstü Nispetiye Cd. No:57, 34470 Sarıyer/İstanbul

Abartıdan uzak sade dekorasyonuyla, iç mekanının genişliğiyle ve dumanaltı olmamasıyla sakince vakit geçirebileceğiniz bir bar. Loş ışık sevdiğimden bu mekanı biraz daha sevmeye başladım diyebilirim. Zaman zaman yaptıkları happy hourlar, biranın yanında ücretsiz gelen çerezler, mısırlar yüzleri güldürüyor.

Rumelihisarüstü-Cafe&Restoranlar 

Kim bu tabağa hayır diyebilir ki?

Tahin

Rumeli Hisarı, Hisar Üstü Nispetiye Cd. No:69, 34470 Sarıyer/İstanbul

Hisarüstü’nde her yer bir yana, Lübnan mutfağını ayağımıza getiren Tahin bir yana. Mutfağının başrolünde yer alan zahter ve maydonoz neredeyse tüm yemeklerin içinde bulunuyor ve orijinal tadı yakalamak amaçlandığı için tohumları Lübnan’dan özel olarak getiriyorlar. Yemeklere zahter ve maydonozun yanında mekana ismini veren tahin de eşlik ediyor. Favorilerim tabbule, humus çeşitleri, falafel, mutabbal ve salatalıklı ayran. Fiyatlarının öğrenci mahallesi için bir tık yukarıda kaldığını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Niche

Niche

Haftasonu İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçamıyorsanız size çok iyi bir öneri Niche olacak. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü içerisinde yer alan, üniversitenin Mezunlar Derneği (BÜMED)’nin havuzu kenarındaki Niche 2018 Nisan’da partilerle açıldı. Niche huzurlu ve heyecan verici, gözlerden uzak bir mekan.

Niche Bebek, Rumeli Hisarı ve Emirgan sahilindeki mekanlara göre görece uygun fiyatlara sahip ve çok çok daha izole bir konumda olması sahil mekanlarına göre buraya çekici kılıyor. Belki deniz manzaranız yok. Ama Boğaziçi Üniversitesi’nin yemyeşil kampüsü, Hisar mahallesinin birbirinden güzel tarihi evleri, mekanın kendi güzelliği ve havadarlığı sizi tatmin edecektir. Burada mutlaka Vejetaryen Burger’i  deneyin. Oldukça hafif ve tatmin edici bir seçenek. Ayrıca Niche’de şu sıralar haftasonu ücretsiz caz ve alternatif müzik konserleri, Perşembe günleri ise Guinness biralarda indirimler ve sosisli+ bira (25TL) kampanyaları oluyor. Bunlar da Niche’e bir şans vermeniz için diğer çekici unsurlar.

Üniversitenin BÜMED kapısından Niche’e ulaşılabiliyor. Buraya Rumeli Hisarı’ndan yukarı yürüyerek, Hisar mahallesinde ufak bir tur atarak veya arabayla çıkmanız olası. Diğer bir seçenek de Hisarüstü’nden aşağı BÜMED kapısına inmek.

Rumeli Pilavüstü

Nispetiye Caddesi No:83/A Rumeli Hisarüstü/Sarıyer, 34470 İstanbul

Tavuklu ya da nohutlu pilav, yanına da buz gibi köpüklü bir ayran için adresiniz Rumeli Pilavüstü. Karnınızı en uygun fiyata doyuracağınız seçenek olan pilavcı, Boğaziçi’nde okuyan bir öğrenci ve dayısının Hisarüstü’ne kazandırdığı ve aile ortamını biraz olsun hissettirecek lokantalardan biri.

Doydos

Ucuz olsun, bizim olsun, üstüne bir de sağlıksız yemek olsun diyorsanız adresiniz Doydos. Bir Burger King mutsuzluğu yaratmasa da hamburgerlerinin bol soslu ve bol ekmekli olmasını göz ardı edemeyiz, değil mi? 🙂

Golden China

Rumeli Hisarı, Hisar Üstü Nispetiye Cd No:49, 34470 Sarıyer/İstanbul

Açıldığı ilk zamanlardan itibaren soslu tavuk, noodle ve içecekten oluşan set menüleriyle baş tacımız olmuştu. Porsiyonlarının büyüklüğü, lezzeti ve uygun fiyatıyla tüm öğrenciler tarafından da rağbet gören Golden China, son zamanlarda kendi bacağına sıkmış gibi duruyor. Bu değişikliğin sebebiyse mekanın hoş sohbet, öğrenci dostu işletmecisinin değişmiş olması. Şuan porsiyonlarının küçülmesi ve lezzetinin biraz bozulmasına rağmen yoklukta gideri olacak yerlerden. Haftada 1-2 kez mutlaka gittiğimiz, yemek sonrası yasemin çayı ya da yeşil çay ikram edilen mekan umarım eski haline kavuşur. Gene de gideceklere zencefilli ve istiridye soslu tavuğunu öneririm.

Tatlılıkta son nokta

The Concrete House

Rumeli Hisarı, Cami Sk. No:23, 34470 Sarıyer/İstanbul

Cami Sokak’ta birçok cafe/restoran seçeneği bulunmasına rağmen dekorasyonuyla gözünüze en hoş gelecek seçenek burası, hatta dizayn itibariyle Hisarüstü ortalamasının üzerinde kaldığını söyleyebilirim. Önerim Concrete House’u, servisinin biraz zayıf olması ve yemek porsiyonlarının küçük olmaması sebebiyle, çay, kahve için tercih etmeniz yönünde olacaktır.

Espumoso

Rumeli Hisarı, Cami Sk. No:16, 34470 Sarıyer/İstanbul

İspanyolca’da köpüklü anlamına gelen kahveci açıldığı ilk günden beri sürekli kalabalık olmasıyla tanınıyor. Tatlı bir tasarımı olan cafeyi kısa bir kahve ve tatlı molası için tercih edebilirsiniz. Maalesef mekanın dar olması sebebiyle uzun oturmalar için çok uygun değil. Yan masada ne konuşuluyorsa rahatlıkla duyuyor olmanız çok olası. Kahve fiyatlarının aşırı çıldırdığı nadide şehrimizde 4-8 TL’ye kahve içip 6-8 TL’ye tatlınızı rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Rumelihisarüstü-Çeşitli Yaşam Alanları 

fotoğraf Arkitera’dan

SineBu

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs, 34470 Sarıyer/İstanbul

Başka Sinema ve Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü ortaklığıyla 4 gün işletilen sinema salonunda sanat filmlerinin (art house) gösterimi yapılıyor. 2006 yılında görme engelliler için sesli kütüphane oluşturulması çalışmasını başlatan GETEM işbirliğiyle Türkiye’de ilk defa sinemada sesli betimlemenin yapılmasına da olanak sağladı.

Vizyona giren iyi filmleri uygun bütçeyle izleyicilerle buluşmasını sağlayan salon sizi AVM’lerden kurtaracak ve iyi bir deneyim yaşamanızı sağlayacak.

Bü(s)k Bileti: 2 TL

BÜ Öğrenci: 4 TL

Öğrenci Bileti: 7 TL

Personel Bileti: 8 TL

Mezun Bileti: 12 TL

Tam Bilet: 17 TL

Beleştepe diye nitelendirdiğimiz muhteşem manzaraya sahip park. Fotoğraf mehmetakinci.com.tr’den alınmıştır.

Doğatepe Parkı

Rumeli Hisarı, Hisar Üstü Nispetiye Cd. No:97, 34470 Sarıyer/İstanbul

Bolca kedi, boğaz manzarası ve çokça huzur 🙂 Giderken kediler için mama ve kendiniz için şarabınızı yanınızdan eksik etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.