Ana Sayfa SEYAHATLER Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu Gezi Rehberi

Bu beyaz yakalı hayat beni çok bunaltıyor. Bir yerlere kaçmak istiyorum ama iznim yok mu diyorsunuz? Hafta sonunun klasik rotası olan Polonezköy, Şile ve Ağva’dan sıkılmış ve yeni yerler mi arıyorsunuz? İşte Safranbolu tam size göre bir yer! Safranbolu, Karabük ilinde Batı Karadeniz’de yer alıyor ve İstanbul’a 4-5 saatlik bir araba mesafesinde bulunuyor.

2198

Bu beyaz yakalı hayat beni çok bunaltıyor. Bir yerlere kaçmak istiyorum ama iznim yok mu diyorsunuz? Hafta sonunun klasik rotası olan Polonezköy, Şile ve Ağva’dan sıkılmış ve yeni yerler mi arıyorsunuz? İşte Safranbolu tam size göre bir yer! Safranbolu, Karabük ilinde Batı Karadeniz’de yer alıyor ve İstanbul’a 4-5 saatlik bir araba mesafesinde bulunuyor.

Safranbolu için en ideali bir gece konaklamak olacak. Civar yerlerde yapılacak birçok aktivite var ve Safranbolu’nun gece manzarasının inanılmaz olduğunu eklemem gerek.

Safranbolu’nun Tarihi

Unesco koruması altında olan ve Osmanlı kent mimarisini yansıtan şehir, ismini bölgede yetişen safran bitkisinden alıyor. Şehrin tarihi milattan önce 3000 yıllarına kadar gidiyor. Bu bölgede Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar egemenlik kurmuşlar. Safranbolu, Osmanlı Devleti zamanında kervan yolu üzerinde olması sebebiyle kültürel ve ekonomik açıdan gelişiyor. 1950 yıllarında Anadolu’yu etkisi altına alan modernleşme Safranbolu’yu fazla etkilemiyor. Şehre baktığımızda hala gelenekselliği görmek mümkün.

Safranbolu Evleri Hakkında İlginç Bilgiler
Şirin, arnavut kaldırımlı sokaklarıyla bir bütün oluşturan beyaz evler 18.-20. yüzyıllar arasında yapılmıştır. Hiçbirinin ışığı birbirini kesmeyecek şekilde inşa edilmiştir. Evlerin içinde haremlik selamlık uygulaması vardır. Bu geleneksellikten olsa gerek evlerin camı diğer komşuların camına da bakmıyor. Safranbolu’da bu evlerden birini gezme olanağınız varsa mutlaka tavanına bakmanızı öneririm çünkü tavanları incelikli bir ahşap oymacılığının ürünler.

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Arasta
Safranbolu’nun çarşısı olan Arasta’yı mutlaka gezin. Hatta Meşhur Lokumcusu’nda çeşit çeşit lokumlardan yemeyi ihmal etmeyin. Özellikle safranlı lokumu ilginç bir deneyimdi. Bana yediğini içtiğini boşver, gezdiğini anlat sözü inanılmaz yersiz geliyor. Obezlik de sevdaya dahil kesinlikle 🙂

Hıdırlık Tepesi
Safranbolu evlerinin gerçekten birbirini kesmediğine bu noktadan şahit olabilirsiniz. Özellikle gün batımında çok güzel bir manzarası var. Girişi ücretli ama 1-2 TL gibi çok cüzi bir rakam.

Asmazlar Bağ Evi
Burayı yemek yemek için bir yer ararken keşfetmiştik biz. Ne yazık ki yemek servisi o zaman yoktu. Kahve molası için birebir diyebilirim. Son derece huzurlu bir bahçesi var. O kadar huzurlu ki 1-2 saat boyunca bir kedi yavrusu hiç uyanmadan kucağımda uyumuştu. Bahçenin rehavetine kapılmadan önce konağın üst katı da gezilmeli. İçerideki havuzu görünce biraz şaşıracaksınız.

Yörük Köyü
Safranbolu’ya 15 dakika mesafedeki Yörük Köyü’ne sırf gözleme yemek için bile gidebilirsiniz. Şaka bir yana Yörükler çadır hayatını bırakıp burada ev hayatına geçmişler. O sebeple ziyaret edilmesi ilginç olabilir. Buradaki evler Safranbolu’daki gibi konak şeklinde.

Kristal Cam Teras
Biliyorum buraya siz de herkes gibi kristal zeminde yürümek ve fotoğraf çekinmek için gideceksiniz. Gelenlerin birçoğu da öyle yapıyor. Biraz yürüyüp İncekaya Su Kemeri’ni görülebilir. Uygun kıyafetlerle gidildiği taktirde Tokatlı Kanyonu’nda yürüyüş yapmak zihni inanılmaz dinlendirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.