Ana Sayfa SEYAHATLER Doğu Ekspresi : Tren Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi : Tren Bileti Nasıl Alınır?

Son zamanlarda Doğu Ekspresi’nin kaldırılacağına ilişkin söylentiler neredeyse tüm gezginleri harekete geçirdi ve Doğu Ekspresi ile seyahat etmek birçok kişinin deneyimlemek istediği bir yolculuk haline geldi. 2017 yazında yapmış olduğum Belgrad/Sırbistan-Podgorica/Karadağ tren yolculuğu, Kars için de bilet almama sebep oldu çünkü yol boyunca gördüğüm manzaralar beni yol aşığı birine dönüştürdü.

38489
tren yolculuğu

Son zamanlarda Doğu Ekspresi’nin kaldırılacağına ilişkin söylentiler neredeyse tüm gezginleri harekete geçirdi ve Doğu Ekspresi ile seyahat etmek birçok kişinin deneyimlemek istediği bir yolculuk haline geldi. 2017 yazında yapmış olduğum Belgrad/Sırbistan-Podgorica/Karadağ tren yolculuğu, Kars için de bilet almama sebep oldu çünkü yol boyunca gördüğüm manzaralar beni yol aşığı birine dönüştürdü.

Kars’a Aralık ayının 3. haftası gitmeyi planlasam da gitmeden önce yaşadıklarımı, bilet alma serüveninizde katkısı olur diye bu yazıda derlemek istedim. Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki; bu trene bilet almak çok zor arkadaşlar! Ama hemen yılmak yok! Bu yazıda tren biletini nasıl kapacağınızı anlatacağım size.

Ben yalnızca Kars’a gidiş için Ankara’dan tren kullanmayı seçtim. Dönüşte de Türk Hava Yolları’nın İstanbul seferiyle döneceğim 🙂 Henüz Ankara’ya gidiş bileti almış olmasam da çok cüzi fiyatlara uçuşlar olduğunu gördüm.

Doğu Ekspresi nedir, ne kadar sürer?

Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahında hergün 1933 km. karşılıklı sefer yapan TCDD tren seferi tam 1 gün 30 dk sürüyor. Amaç bu yolculukta Kars’a ulaşmak değil de yolculuğun kendisi aslında.

Hergün Ankara’dan 18:00, Kars’tan 08:00’de kalkıyor tren.

birbirinden güzel manzaralar sizi bekliyor olacak.

Doğu Ekspresi’ne nasıl bilet alınır?

Doğu Ekspresi için biletler TCDD’nin sitesinde 1 ay önceden satışa çıkıyor. Tam 1 ay kala biletlere saldırmanız gerekiyor yoksa tadınız tuzunuz vagonların yanında (0) sıfır yazısını görünce kaçabilir.
Biletler için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kars yolcuğu için en önemli adım trene bilet alabilmek çünkü söylentilere göre tur şirketleri malesef tüm vagonları önceden rezervasyon yapıp kapatıyormuş. Bir bulaşmadıkları trenler kalmıştı, onu da biz gezginlere bıraksalardı keşke 🙁 Önümüzdeki 1 ay için biletlere baktığımda örtülü-kuşetli ve yataklı vagonlarda satın alınabilecek çok sayıda bilete rastlayamadım.

Doğu Ekspresi vagon türleri nedir?

Pulman Vagon: Gidiş yönüne bakan 2+1 koltuk düzeninde olan vagon. Kısa süreli seyahatlerde tercih etmeniz daha uygun olur çünkü koltuklar tam yatmıyor. Bu da otobüste yolculuk yapıyormuşsunuz hissi yaratıyor.

Örtülü Kuşetli Vagon: Örtülü kuşetli vagonlarda odalar 4 kişilik. Trendeki yataklı vagonlu odalara kuşet ismi verilmiş. Odada 4 kişinin karşılıklı oturabildiği koltuklar yatak olabiliyor. Koltukların üst katlarında da yataklar mevcut. 4 kişilik bir arkadaş grubuysanız 1 örtülü kuşetli oda ya da 2 yataklı oda kapatmak çok mantıklı olacaktır. Biz bileti alırken malesef yataklı oda kalmadığından 2 kişi, 4 kişilik kuşetlinin tümünü kapattık. Bu bileti alırken mini bir çakallık yaptık; 2 genç, 2 de çocuk bileti aldık. Kendi bilgilerimizi (TC dahil) eksiksiz girerken, çocuk yolcular için TC numarası olmadan işlem yaptık. Biletler tek yön 2 kişi için 180 TL’ye gelmiş oldu.

Yataklı Vagon: Yataklı vagonlarda iki kişi için ranza, buzdolabı, masa ve lavabo bulunuyor. Trendeki en rahat oda burası gibi gözüküyor. Tek kişiyseniz ve pulmanda rahatsız gitmek istemiyorsanız 2 kişilik yataklı odayı kendiniz için satın alabilirsiniz.

Yemekli Vagon: Trenin yemek yenen, restaurantının olduğu vagon.Bu vagon için bilet almaya gerek olmuyor.
Okuduğum kadarıyla trendeki yemek kalitesi kötüymüş. Bu sebeple 1 gün süresince yetecek yeme/içme alışverişini Ankara’da halletmeniz.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Yataklı: 1 Kişi 95 TL
2 Yatak için 1 Kişi 80 TL
Pulman: 46 TL
Örtülü Kuşetli: 61 TL
2 kişi için alırsanız: 96 TL

Tren biletleri için geçerli indirimler

 • Gidiş dönüş bileti aynı çıkış ve varış istasyonlu alınırsa %20 indirim
 • 13-26 yaş genç indirimi olarak %20 indirim
 • 60-65 yaş %20 indirimi
 • 65 yaş üzeri için %50 indirim
 • MEB kurumlarında çalışan öğretmenler (özel+devlet) ve yükseköğretim kuruluşlarında çalışan öğretim görevlileri için %20 indirim
 • TSK görevlilerine %20 indirim
 • Yerli veya yabancı basın kartı sahipleri için %20 indirim
 • TCDD çalışanları, aileleri ve TCDD emeklileri %20 indirim
 • 7-12 yaş aralığındaki çocuklar %50 indirim
 • 7 yaş altı ücretsiz

Kısa kısa notlar

 • Tren hiçbir durakta 10 dakikadan fazla durmuyor. Yani ne alışveriş yapmaya ne de yemek yemeye vaktiniz olacak. Bu sebeple tüm ihtiyaçlarınızı trene binmeden karşılamakta fayda var.
 • Yolun uzunluğunu hesaba katacak olursanız, trende hijyen maddelerinin bitmesi çok muhtemel. Sabun, ıslak mendil, tuvalet kağıdı gibi şeyleri yanınıza almanız hayatınızı kolaylaştırır.
 • Her yerde odaların temiz olduğunu okusam da huylanan bir yapınız varsa yastık kılıfı götürebilirsiniz.
 • Odalarda priz sıkıntısı varmış. 3’lü uzatma kablosu götürürseniz teknolojik ihtiyaçlarınızdan uzak kalmazsınız.
 • 24.5 saat geçmez derseniz, okumak için kitap, aklınızdakileri karalamak için not defteri olmazsa olmazlar arasında!

31 YORUMLAR

 1. Merhabalar, blogunuzu cok severek takip etmekteyim. Tam Kars yolculuğu öncesi harika bir yazi olmuş, aradığım tum bilgileri derli toplu vermissiniz! Dogu Ekspresi devaam yazilarinizi merakle bekliyorum:) sevgiler, yuri

 2. Gitmeden Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmini de izlemenizi ek bir tavsiye olarak ekleyeyim. Yazı için elinize sağlık, çok teşekkür ederiz.

  • maalesef, hergün bıkmadan bakmaktan başka çare yok. dilerseniz turla gidip yerinizi garantileyebilirsiniz tabi. TCDD’nin telefonla rezervasyon aldığını duymuştum ama oldukça güvensiz olan bu yöntemi tercih etmedim. siz farklı bir yöntemini bulursanız, buraya yorum yazın lütfen, herkes yararlanmış olur 🙂

   • Bir de eklemeyi unuttum örtülü kuşetli, yataklı kadar hızlı dolmuyor. Yazıda bahsediyorum zaten ama şansınızı bu oda için de deneyebilirsiniz!

  • Selamlar, dün Bir Hayalin Peşinde saat 11:30’da açıldığını yazmış. Ben akşam 19:00 civarı aldım. Bana kalırsa ne belirli bir saati ne de tarihi var. Kesinlikle 1 ay önceden açmıyorlar, buna eminim 1 ayı zorlayın. Baktınız açılmadı 3 hafta gibi bir sürede açılması gerekiyor. Ben 21 Aralık için biletimi 2 Aralık’ta almışım. Kolay gelsin şimdiden 🙂

  • Maalesef kuşetli vagonda buzdolabı bulunmuyor bizde de aynı sorun var. Buzluklu çantalar satarlardı, belki onlar biz çözüm olabilir.

 3. Yataklı vagondan 1 kişilik yer alınca oda direk senin mi oluyor yoksa başka birininde bilet alma ihtimali var mı aynı odadan yani yataklıda tek kişi odayı nasıl kapatabiliriz illa 1 normal 1’de çocuk için falan mı bilet almak gerekli?

 4. Merhabalar, yataklı vagonu nasıl alıyoruz? Mesela tek tek numaralar var. Bazıları da dolu gorunuyor. Ben tek kişi bir kompartimanı kapatmak istiyorum ama olayı anlamadım.2 tane secince bana 63 TL fiyat çıkariyor. Bir şeyi yanlış yapıyorum ama neyi?

  • bileti tek kişilik seçince opsiyon çıkacağını düşünüyorum. 96 TL yerine 116 olarak satması lazım 🙂 maalesef şuan biletler full satılmış olduğu için ben de yapamadım.

 5. Merhaba biz arkadaşımla kars bileti arıyoruz ancak şu (-2) (-1) olayını anlayamadık. Bilet yoksa (0) yazıyor ama bu eksi ne anlama geliyor?

  • Selamlar, dün ben de fark ettim bu durumu. Kapasitenin üzerinde bilet satışı+rezervasyon olmuş olabilir mi diye düşündüm :/

 6. merhaba yataklı vagon bilet yanında 0 yazmıyor sadece kapalı parantez var ve fiyat 45 tl yazıyor bu galiba pulman demi vagon – koltuk seççimine izin veriyor

  • Belirttiğiniz fiyat pulman vagondaki koltuklar için geçerli. Siz hangi tarihe bakıyorsunuz, yataklı da pulman da aynı tarih için mi? Ben birkaç tarihi kontrol ettiğimde eksi 1-2 gibi rakamlar görüyorum, bir de sıfır olarak gözükenler var. Trendeki makinistler cuma günleri 5 yataklı vagon olacağını söylemişlerdi.Bir de duyduğuma göre siz bir tur şirketi olmasanız da kendi arkadaşlarınızla bir vagonu kapatabiliyormuşsunuz. TCDD telefonla rezervasyon alıyormuş. Tabi bir arayıp kontrol etmekte fayda var.Bu konudan emin olmadığımı söylemeliyim 🙂

  • Merhaba, bu sene talep çok arttığı için bilet bulmakta zorluk yaşanıyor. Maalesef ben de sizin gibi siteden bakabiliyorum. Haftaiçi bakarsanız bulma şansınız artar.

 7. Merhaba, bende bilet bulmaya calisiyorum. Malesef bulmasi imkansiz gibi. Internetden yada appden bilet alirsam odemeye nasil yapmaliyim? Yurtdisinda kaliyorum, kredi karti ile odeyebiliyormuyum?

 8. Merhaba,
  21,22,23 Şubat 2019 tarihlerinden birinde Ankara-Kars 2 kişilik Yataklı veya 4 Kişilik kuşetli biletini devretmek isteyen varsa benimle iletişime geçebilir.
  tumerkantekdamar [at] gmail . com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.