Ana Sayfa DENEYİMLERİM Gezerken Nasıl Kilo Aldım?

Gezerken Nasıl Kilo Aldım?

2408
gezmezken ben

Günlük hayatında spor yapan, yediğine içtiğine dikkat eden ve fit bir insanken, ne oldu da kilo aldım ve durumun nasıl bu kadar geç farkına vardım?

Kilo almak aslında öyle birden olmuyor. En azından ben o şekilde deneyimlemedim. Tabi ortada sağlıkla ilgili yolunda gitmeyen bir durumun varlığından bahsetmiyorsak… Aldığınız kilolardan ne eski sevgilinizin laneti ne de fitne fesat yakın arkadaşlarınız oluyor. Hayat öyle secret’la yürüseydi, zaten obez durumdaydık, değil mi? En kötü ihtimalle spora gitmeden önce nazardan karnınız falan ağrıyor, gidemiyorsunuz.

Mayıs ayında seyahat ederken fit kalmaktan bahseden ben-hatta şu yazıda anlatıyorum-Eylül ayına geldiğimizde 5 kilo aldığımı fark ettim. Aslında bu kadar ay içinde bir şeylerin ters gittiğini sezmiştim ama durumu değiştirmek için pek de bir çaba harcamadım. Peki durum nasıl gelişti bir bakalım;

Rutinimin dışına çıktım! 

Normalde haftada 3-4 kez spor yaparken, bu sayıyı 1-2 defaya en kötüsü de 0’lara çekmeye başladım. Biraz yemeyi sevip, sporla fit kalıyorsanız spor rutininizden çıktığınızda kilo almaya ya da bence daha doğru tabirle sıkı görünümüze veda etmeye başlıyorsunuz.

Tembelleştim

Siz ister 50 kilo squat’a, 40 kilo deadlift’e girin, o sporu 1-2 ay bıraktığınızda aynı motivasyonu kendinizde bulamıyor olacaksınız. Şu satırları okuyan çoğunuzun 9-6 mesai yapan insanlar olduğunu düşünürsek ki bu üşengeçlik katlanarak artacak. Yarın giderim, öbür gün giderim derken bir baktım giden tek şey kredi kartından çekilen Kasım ayında talimatını verdiğim mail order olmuş.

Yeme düzenimi tepetaklak ettim 

Eskiden karbonhidrat görünce cin çarpmış kedi gibi tepki veren ben, 2-3 haftada bir yaptığım cheat meal’lerden öğün yapar oldum. Bir seyahate çıkınca oranın nesi meşhursa ya da gurme restaurant’ı var mı diye keşif yapma isteğimden zarar gördüm.

Tatilde diyet yapacak değiliz tabi ki ama en azından pizzanın yanında makarna söyleyip yarım yarım yeme yanlışında bulunmamak gerekiyor. İlla karbonhidrat yiyeceksek belki yanında sebze ya da salatayla dengelemek daha sağlıklı bir çözüm olabilir.

Nisan’dan beri uzunlu kısalı 7 seyahate çıktım ve yıl sonuna kadar 2 tane daha planlanmış seyahatim bulunuyor. Her çıktığım seyahatten öncesi ve sonrası için üç beş gün dinlenmeye zaman ayırdığımı hesaplayın, işin içinden siz de çıkamayacaksınız 🙂

Seyahat ederken doğal olarak biraz kendimizi rahatlatmak için yemeği ve içkiyi abartabiliyoruz ya da bütçesel sebeplerle kendimizi uygun fiyatlı karbonhidratlara bırakıyoruz. Yeter ki bu düzeni evinize döndüğünüzde devam ettirmeyin ve rutininize dönmeyi başarabilin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.