Ana Sayfa İSTANBUL ŞEHİR HAYATI Joan Miro Sergisi İstanbul’da

Joan Miro Sergisi İstanbul’da

1652

Dünyaca tanınan surrealizm akımının öncülerinden Joan Miro’nun 300’den fazla orijinal litografi ve gravür eseri UNİQ Expo’da sanatseverlerle buluşuyor.

Joan Miro Kimdir?

1983 yılında Barcelona’da dünyaya gözlerini açıyor. Ailesi başta güzel sanatlar okuluna gitmesini engelliyor. İlk önce normal liseye daha sonra da ticari liseye gönderilen Miro memurluk yaparken çeşitli psikolojik sorunlar yaşamaya başlıyor. Sanat aşkı ağır basan Miro, ailesinden izni koparıp gene Barcelona’da bir sanat okuluna kaydoluyor. 25 yaşında 64 eseriyle ilk sergisini gerçekleştiriyor. Paris’teki bir sergi seyahati sırasında surrealism akımının öncüleriyle beraber Sürrealist Manifesto’yu yayınlıyorlar. İspanya’ya dönüş yapsa da iç savaş yüzünden Paris’te yaşamaya başlıyor. Buradaki sergilerini, dünyaya açılan sergileri takip ediyor. 1983 yılında İspanya’da yaşama gözlerini yumuyor.

Picasso’nun eserleri de bu sergide

Yirminci yüzyılın önde gelen sürrealist ressamlarından Joan Miro’nun eserleri 10 Mayıs-2 Aralık 2018 tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşacak. 5 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’ye gelen sanatçının sergideki eserleri sulu boya, baskı resimler, kolajlar, çizimler ve mektuplardan oluşan litografi ve gravür ağırlıklı bir koleksiyondan oluşuyor. Serginin bir büyük sürprizi de mevcut; Miro’nun yakın arkadaşı Picasso’nun da 20 eserini görebilme şansını yakalayacaksınız.

Sürrealizm, çocukluğun rolü, özgürlük, renkler, sanatçının eli, sadelik ve İspanya temalarında kurgulanan eserlerden oluşan serginin kuratörü Hubert, serginin hem kullanılan teknikler hem de eser sayısının fazla olmasına dikkatleri çekiyor. Hem Miro’yu hem de önde gelen sanatçıları tanımlarken şu sözleri ekliyor: “Büyük sanatçılar kapalı bir alanda elinde fırçayla sadece resim yapan değil, çok çeşitli teknikler kullanarak sürekli üretmek zorunda olan insanlar.”

Sergiye çocuklarınızı da götürebilirsiniz!

Bu sergide çocukların yeri ayrı çünkü çocukların genç yaşta sanatla buluşabilmesi adına 40 eser ayrı bir bölümde onların göz hizasında konumlanacak şekilde sergilenecek. Sergi süresince çocuklar için atölyelerin düzenleneceği sergi çocuklu aileler için ilgi çekici olacağa benziyor. Siz de çocuklarınızın sanatla büyümesini istiyorsanız hemen bu sergiye biletlerinizi alabilirsiniz.

10 Mayıs-2 Aralık 2018 tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşacak sergi için biletler mobilet.com adresinden 33 TL’ye satın alınabiliyor.

yerimdeduramiyorum’u Instagram’da takip edin: yerimdeduramiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.