Ana Sayfa SEYAHATLER Doğu Ekspresi: İzlenimler

Doğu Ekspresi: İzlenimler

Ankara’dan Kars’a karşılıklı seferler halinde yapılan Doğu Ekpsresi yolculuğu 24 saatten fazla sürüyor. Durum böyle olunca eğer şanslıysanız yolda bir sürü şey yaşayıp, anılar biriktirebiliyorsunuz. Bu yolculuğu özellikle kış aylarında yapıyorsanız karlı yollar içinize huzur doldurmaya yetiyor bile. 

7476

Doğu Ekspresi yolculuğu Ankara’dan Kars’a karşılıklı seferler halinde yapılıyor ve 24 saatten fazla sürüyor. Durum böyle olunca eğer şanslıysanız yolda bir sürü şey yaşayıp, anılar biriktirebiliyorsunuz. Bu yolculuğu özellikle kış aylarında yapıyorsanız karlı yollar içinize huzur doldurmaya yetiyor bile.

Doğu Ekspresi’yle yola çıkmadan önce bavulunuzda bulundurmanız gereken şeyler için bu yazıyı, bilet alma yöntemleri için de şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Doğu Ekspresi’yle Kars’a yolculuk hakkında gelen soruları bir video’da anlatmaya çalıştım. video’da anlattığım her şey yazıda yer almıyor, yazıda yer alan her şey de video’da. Yani vaktiniz varsa hem okuyun hem izleyin derim.

Doğu Ekspresi serüvenimize başlamadan önce bir Ankara geleneği olan Allah Sağlık, Para, Aşk (Afiyet) Versin, Amin! anlamına gelen ASPAVA aşkı için yollara düştüm. Merkez Gar’a yakın bir aspavacı bulamadığım için Ulus’ta döner yapan Develi’de kendime bir ziyafet çektim. Trende yemek bulamayacağım ve 24 saat güzel beslenemeyeceğimi düşündüğüm için önce boğazımı düşündüm 🙂

Çılgınca bir iş yaptığımı yol arkadaşımdan gelen telefonla anlayacaktım. Biz 17 Aralık 2017 tarihine kadar Ankara Gar’daki çalışmaların biteceğini ve trenin oradan kalkacağını düşünmüştük fakat yolculuğa Kırıkkale’nin Irmak ilçesinden başlayacaktık. Tabi beni aldı bir panik, koştura koştura (taksiyle yahu) Irmak’a giden servislerin kalkacağı merkez istasyona gittim. Saat 18:00 ve 19:00 aralığında her 10 dakikada bir servis kalkacağını söylediklerinde biraz içimiz ferahlamıştı doğrusu.

Trenin restoran bölümünden manzaralar

Sıkça sorulan sorular: Trenin restoranı nasıl, alışverişi nereden yapalım? 

Kalan çok az vaktimizde de gardaki MigrosJet’ten alışveriş yaptık. Biz alışverişi yaptıktan sonra fark ettik ki garda A101’in bir şubesi varmış. Yeme içme için alışverişimizi bize 24 saat yetecek şekilde yaptık. Önceden okuduklarımıza göre trenin restoranı çok iyi değildi ve yolda aç kalmak istemiyorduk. Tren duraklarda 5 dakikadan fazla beklemiyordu ve yemek temin etme olanağımız yoktu. Deneyimlerimize göre bu alışverişi gerçekleştirmeseydik yolda çıldırırdık herhalde 🙂 Trendeki restoranı yalnızca çay, kahve için kullandık. Türk kahvesini bile pişirmiyorlar, paket kahve kullanıyorlar, bilgilerinize efendim!

Restorandan sanatsal denemeler 🙂

Alışverişimizi tamamladıktan sonra TCDD’nin servisleriyle Irmak’a doğru yol almaya başladık. Treni kullanan kitle inanılmaz çeşitliydi. Bizim gibi gezgin bir kitle, sporcu abiler, yurdum insanları, selfie’ci gençlik, kimi ararsanız oradaydı :)olculuğun renkli geçeceğine işaret niteliğindeydi. ”Bağaj”lar çuval dolu olduğu için çantalarımızı yerleştirmekte bir hayli zorlandık 🙂 TCDD çalışanı otobüsteki görevli abi, demir yollarına olan yoğun sevgisiyle beraber tüm yolculara hayırlı yolculuklar diledi 🙂 Çalışanların hepsi mi minnoş olur yahu!

odamız

Yol 1 saat kadar sürdü ve Irmak’a ulaştık. Biz erkenci olduğumuz için trene hemen yerleştik, yeni yıl ışıklarımızla odamızı süsledik ve treni keşfe çıktık.

Odayı ciddi manada sahiplenip süslemek bu olsa gerek. Arkadaki bayrak merak edenler için; İspanya Endülüs’ten 🙂

Sıkça sorulan sorular: Tren temiz mi? 

Örtülü kuşetli odayı 2 kişi kapattığımız için yolculuk bizim için konforlu geçecekti. Tren görevlisi abi bize kaç kişi olduğumuzu sorduktan sonra yatak örtülerimizi bıraktı. Hepsi poşetli, yıkamadan yeni gelmiş bir haldeydi. Yatacağımız yer için içimiz rahattı. Beni esas korkutan şey tuvaletlerdi. Buradaki sevincimi ‘‘Yaaa burada klozet örtüsü bile var!’’ şeklinde yansıtmıştım, daha fazla yorumlamaya gerek yok sanırım ama bu ertesi gün olduğunda bu kadar temiz ve pak kalabildiğini söyleyemeyeceğim. Yanınızda mutlaka tuvalet kağıdı götürmenizi öneririm, çünkü bitiyorlar!

Tren 19:20’de hareket ettiği için planımız biraz müzik dinleyip gece yarısı civarı uyumaktı. İçimizdeki keşfetme arzusu bizi bırakmadı ve treni teftişe çıktık 🙂

müzik, kitap, biraz da şarap

Sıkça sorulan sorular: Vagonlar nasıl? 

Yataklı vagonları ve pulman vagonların nasıl olduklarını görmek için biraz gezinmeye başladık. Öncelikle yataklı vagonlara diğer vagonlarda kalan kişilerin girmesi yasak ama biz tren hareket etmeden girdiğimiz için gözlem yapma şansı yaşadık. Vagonlardan detaylıca bahsetmeyeceğim, ayrıntılı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Biz yataklı vagonda seyahat etmedik ama arkadaşlarımız sağolsun sizin için fotoğraflamamız için imkan sağladılar

Bana kalırsa pulman vagonda seyahat etmek en zoru çünkü kendinize ait bir odanız yok. Bu vagonlar genelde daha kısa mesafe yolculuk yapacak kişiler tarafından tercih ediliyor.

Sıkça sorulan sorular: Tren sıcak mı?

Oda tipi vagonlarda ısı seviyesi ayarlanabiliyor ve oldukça sıcaklar. Yolculuk ilerledikçe ısıyı mı azaltsak, kolsuzla mı otursak bunun hesabını yapıyorduk.

karla kaplı manzaraya bakarken askılıyla, tişörtle oturmak büyük lüks

Sıkça sorulan sorular: Çalışanlar nasıl? 

Treni keşfe çıktığımızı söylemiştim. Gezinirken pulman vagonların en sonuna geldik yani trenin en başına. Tren şefi bizi uyararak geçişin yasak olduğunu söyledi. Ufak bir sohbet sonunda kendimizi jeneratör ve kargo bölümlerini gezerken bulduk. Bizle beraber farklı bir şehirden gelen 3 kişi daha vardı ve trendeki makinist abiler bizi dinlenme odalarında misafir ettiler. 5 dakika gezelim diye çıktığımız keşif 2 saatle sonlandı 🙂 En güzeli hikayelerini dinleyebilmekti aslında.

Doğu Ekspresi trenindeki makinistler dönüşümlü çalışıyorlar. Ankara’dan gelen ekip, Kayseri’de farklı bir ekiple görev değişimi yapıyor. Sonra bu değişim Erzurum’da tekrarlanıyor. Jeneratörün bulunduğu vagonun oldukça sesli olmasından dolayı, torunlarının seslerini duyabilirlerse kendilerini şanslı hissedeceklerini söylüyorlar.

istasyondaki insanlar

Sıkça sorulan sorular: Güzel fotoğraflar nereden çekiliyor? 

Sabah kahvaltıyı bile düşünmeyip gün doğumunu fotoğraflayalım diye saatleri 06:30’a kuruyoruz. Şansımıza güneş yok, gökyüzü siyahtan birdenbire aydınlanıyor 🙂 Ama siz en güzel fotoğrafları çekeyim derseniz yataklı vagonun en sonuna gitmeniz gerekiyor. Daha önce de dediğim gibi bu alana girişiniz yasak olabilir. Başka bir fotoğraf çekme yöntemiyse açık kapı var mı diye kontrol etmeniz. Yalnız dikkatli olun düşmeyin sakın 🙂

trenin kargo bölümünden
Bu tip aksiyonlara tren hareket ederken girmemek en iyisi 😉

Sıkça sorulan sorular: Güzel manzaralar nerede?

Bana kalırsa en tatlı manzaralar Erzincan ve Erzurum arasında. Eğer trene gidiş bileti bulamazsanız dönüş bileti alın çünkü her iki seferde de bu illerin arasını gökyüzü aydınlıkken gideceksiniz.

renkler çok güzel değil mi?
tren tabi ki hareket etmiyordu 🙂

Sıkça sorulan sorular: Bir Doğu Ekspresi klasiği cağ kebabı nereden yenir? 

Erzurum’a yaklaşırken bizi cağ kebabı heyecanı sardı. Trenin Erzurum’dan sonra soğan kokacağı, herkesin cağ kebabı yediğini okumuştum. Kuzenim Erzurum’da okuduğu için, onun önerdiği en ünlü restoranı aradım. Muammer Usta 5 kişilik siparişimizi beğenmedi 🙁 Sonra siparişi Gel Gör ya da Gez Gör isimli yerden verdik. Doğu Ekspresi’yle geldiğinizi söylediğinizde onlar saatlerini ayarlıyorlar. Zaten trenin yarısı muhtemelen sipariş vermişti. Gara geldiğinizde kaçırmanız, buluşamamanız imkansız gibi bir şey. Cağ kebabı bana kalırsa sıcak yenmesi gereken bir yemek. Ben meşhur olmasına katkıda bulunacak bir tat alamadım. Her şeyi yerinde, zamanında yemenin önemini bir kez daha anladım 🙂

yaşasın obezlik pozum

Erzurum Kars yolu 4 saat civarı sürdü. Biz de bu zamanı bir şeyler içerek, kitap okuyarak, fotoğraf çekerek değerlendirdik. Doğu Ekspresi deneyimi beni çok dinlendirdi. En son ne zaman bu kadar huzurlu uyuduğumu ve sakin olduğumu düşündüm. Bu hissi tekrar yaşamak için gene bu yolculuğu yapmak isterim. Sizin de imkanınız varsa, yola çıkın 🙂

bu da kıvrımlı tren bonusu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.