Ana Sayfa SEYAHATLER Flamenko: Tezatlığın Dansı

Flamenko: Tezatlığın Dansı

İzlerken tüm ruhunla hangi dansı en çok hissedersin diye sorsalar cevabım kesinlikle flamenko olur. Bu dansla tanışmam Barcelona’ya gitmemle gerçekleşti benim. Öncesinde hep televizyonda ya da sosyal medyada denk gelmiş, ancak canlı canlı görmemiştim. Granada’da yaşamaya başladığımda gerçek flamenko nedir öğrendim.

3789

İzlerken tüm ruhunla hangi dansı en çok hissedersin diye sorsalar cevabım kesinlikle flamenko olur. Bu dansla tanışmam Barcelona’ya gitmemle gerçekleşti benim. Öncesinde hep televizyonda ya da sosyal medyada denk gelmiş, ancak canlı canlı görmemiştim. Granada’da yaşamaya başladığımda gerçek flamenko nedir öğrendim.

Son derece kıvrak bedenlerin yeri ayaklarıyla dövdüğü dans, hem kırılganlığı hem de fevriliği yansıtıyor aslında. Kırılgan ama bir o kadar da asil.. Tezat ama birbirini çok iyi şekilde tamamlayan, sanki tutkuyla sıkıca yapıştırılmış özelliklerinden birini çıkarırsanız ruhunu yansıtamıyor olacak.

Bu dansı gitarsız ya da kostümsüz düşünmek imkansız gibi aslında. O kırmızı, siyah kat kat etekler savrulacak, çivili ayakkabılar zeminde tak tak ses çıkaracak.

Flamenko dansı: köken

İspanya ile bütünleşmiş bir danstır fakat kökeni konusunda tartışmalar yaşanmaktadır. Bu dansla ilgili en genel yargı Endülüs bölgesindeki Çingene halkın bu dansın gelişimine Endülüs halk müziğinden etkilenerek en büyük katkıyı sağlaması yönündedir. Diğer bir teori, Pakistan ve Hindistan ezgilerinin etkisi flamenkonun ortaya çıkmasını sağladığını öne sürerken, bir diğeri Fas ezgilerinin Endülüs coğrafyasında çoktan etkisinin olduğunu ve buradaki tüm kültürlerin (Endülüs, Fas ve Çingene) füzyonu olduğunu öne sürüyor.


Flamenko türleri

3 tarz flamenko vardır. Büyük şarkı adıyla Türkçe’ye çevrilen cante grande, ölüm, keder ve din konularını işler. Orta şarkı (cante intermedio), doğu müziğinden etkilenmiştir, büyük şarkı kadar dokunaklı olmasa da hüznü yansıtır. Küçük şarkı (cante chico) en hafif tarzdır ve genel olarak eğlence ve kırsal yaşam temalarını işler.

Granada, Endülüs-İspanya

Flamenkoda bugün

Bana kalırsa bu dans ekonomik kaygılarla ticarileşmeyi hiç hak etmiyor. O yüzdendir ki gerçek flamenkoyu ne Madrid’de ne Barcelona’da deneyimleyebilirsiniz.Bunun için güneye inmek gerekir, en güneye: Endülüs’e.
Granada, yani eski adıyla Gırnata Emirliği, İspanya’daki son Müslüman devlettir. Ve bu kültür müzikte ve şiirde kendine oldukça iyi bir yer edinmiştir. Isabel ve Ferdinand şehirdeki yönetimi ele geçirdiğinde Müslümanlar, Çingeneler ve Museviler’in mallarına el koyulmuş ve işkence edilmiş. İşte bu zeminde flamenko bir başkaldırı aracı olarak doğmuş. Konuşması bile sakıncalı olan halk, ayaklarının yerde çıkardığı sesle, bu hayatta ben de varım demeye çalışmış. Sanılanın aksine bu dans aşkın dansı değildir, acının, başkaldırının ve gururun dansıdır.

Sacromonte Mahallesi, Granada-İspanya

Flamenko: nerede izlenir?

Gerçek bir flamenko izlemek daha ötesi hissetmek isterseniz, Granada’daki Sacromonte Mahallesini ziyaret edin. Çingenelerin mağaraları arasında kaybolun. Şanslıysanız ya bu mahallede ya da nehrin kenarında bir gösteriye denk geleceksiniz. Lokallerle diyalog kurmaya ve nerede izleyebileceğinizi öğrenmeye çalışın. Her ne kadar İngilizce konusunda vasat olsalar da, canayakınlık konusunda epey iyiler. Hiç beklemediğiniz anda, üstelik para da ödemeden kendinizi bir mağarada flamenko izlerken bulabilirsiniz.

Flamenko Gösterisi: İstanbul

Peki bu dansa İstanbul’da denk gelmek çok mu imkansız? Her yıl Flamenko Festivali yapılıyor. Ben Sevillalı dansçı Manuel Reina’yı izleyebilme olanağı bulmuştum. Hatta kendisi İstanbul’da yaşıyor ve dans dersleri de veriyor. Ücretli ya da ücretsiz dans gösterisi bulabilmek mümkün. Cervantes Enstitüsü de flamenko dansına ve kültürünün yaşatılmasına destek veriyor. Etkinliklerden haberdar olmak isterseniz sitesinden bültenlerine üye olabilirsiniz.

Flamenco filmleri

Olur ya, ben canlı canlı deneyimlemek istemiyorum. Önce sevip, sevmeyecek miyim bir bakmak istiyorum derseniz Carlos Saura’nın Flamenco ve Tony Gatlif’in Vengo filmlerini izlemenizi öneririm.

Son olarak flamenco aşkına: ¡Ole!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.